Jak wybrać dobrą wypożyczalnie samochodów?

Jak wybrać dobrą wypożyczalnie samochodów?

Jak wybrać dobrą wypożyczalnie samochodów? Wynajem samochodów nie jest czymś nowym czy niespotykanym w Polsce, choć nie jest też jeszcze zbyt popularny wśród szerszego grona odbiorców. Na co dzień nie myślimy o wynajmie samochodów i mało kto trzyma wizytówkę ulubionej wypożyczalni w portfelu. Wypożyczanie samochodu pozostaje w sferze doraźnego zainteresowania i korzystamy z tej możliwości dopiero wtedy, gdy nie mamy innego wyboru.

W Polsce wciąż dominuje przekonanie, że własny samochód jest najlepszym środkiem transportu. Jednak warto rozważyć eksperymentowanie z różnymi wypożyczalniami samochodu, ponieważ w przypadku wyjazdu za granice, w długą trasę ze znajomymi, wypożyczony samochód może się okazać najtańszą i najwygodniejszą opcją. Oczywiście, jeśli uda nam się znaleźć odpowiednią dla naszych potrzeb ofertę.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy wypożyczającej samochody?

Warto na wstępie zaznaczyć, że wybór wypożyczalni powinien być przede wszystkim podyktowany naszymi indywidualnymi potrzebami. Jednak istnieją pewne ogólne wskazówki, które pozwolą nam na odróżnienie dobrych i uczciwych firm wynajmujących samochody od tych, które próbują jedynie wyciągnąć od klientów jak najwięcej pieniędzy, przemycając w umowach jak najwięcej kruczków, które trudno przestrzegać.

Pierwszym ważnym elementem jest zwrócenie uwagi na renomę danej wypożyczalni oraz długość istnienia firmy na rynku. Dzięki dostępowi do Internetu możemy w szybki i łatwy sposób dowiedzieć się jak dana wypożyczalnia jest odbierana przez klientów. Warto zwrócić uwagę na opinie na różnych stronach internetowych, zwłaszcza te, w których pojawiają się konkretne informacje dotyczące samochodów, sposobu naliczania opłat, kaucji czy szczegółów umowy. Jeśli o firmie jest mało informacji, a na rynku działa od dłuższego czasu, to powinniśmy ją traktować z rezerwą. Jeśli planujemy daleki wyjazd wakacyjny, dobrym pomysłem jest zwrócenie uwagi również na blogi podróżnicze. Czasem pojawiają się na nich informacje pomocne w wybraniu dobrej wypożyczalni (oczywiście powinniśmy uważać na treści sponsorowane).

Wybór samochodu

Gdy mniej więcej stworzymy sobie bazę wypożyczalni, które nas zainteresowały, powinniśmy przyjrzeć się flocie pojazdów, które dana firma oferuje. Przede wszystkim warto dowiedzieć się czy samochód przed wypożyczeniem zawsze przechodzi przegląd techniczny. O ile zawsze możemy skontrolować wygląd zewnętrzny samochodu, to już to, co znajduje się pod maską pozostaje dla nas tajemnicą. Nikt nie chciałby, żeby w czasie drogi samochód się zepsuł, zwłaszcza, jeśli jedziemy na wakacje i mamy bardzo skrupulatnie przygotowany plan. Nie bez znaczenie jest również ilość i stan samochodów oferowanych przez wypożyczalnie. Jeśli dana firma dysponuje dużą ilością nowych samochodów, możemy założyć, że posiada odpowiednie środki na ich utrzymanie. Wszelkie informacje dotyczące danego samochodu i jego stanu technicznego, powinny się znaleźć w umowie. Powinniśmy naciskać, aby opis stanu samochodu był jak najdokładniejszy. W ten sposób unikniemy posądzenia o to, że jakieś rysy, zadrapania czy plamy na siedzeniu, wynikły z naszej winy. Nieuczciwe wypożyczalnie starają się wykorzystać niedoświadczenie lub pośpiech klienta, aby później móc potrącić dodatkowe kwoty z kaucji.

Umowa

Gdy podpisujemy umowę z wypożyczalnią, to podpisujemy umowę cywilnoprawną. Nie powinniśmy podpisywać dokumentu w pośpiechu, chyba że jesteśmy stałymi klientami danej wypożyczalni i wiemy dokładnie, na jakich zasadach wynajmujemy samochód. W innym przypadku pośpiech to nasz największy wróg. Gdy nie mamy swojej ulubionej wypożyczalni, zawsze powinniśmy dokładnie czytać umowę i nie bać się negocjacji. W każdym momencie możemy negocjować i modyfikować ofertę.

Jak już wcześniej zostało wspomniane, najpierw powinniśmy sprawdzić, czy opis stanu wynajmowanego pojazdu jest zgodny z rzeczywistością. Później należy sprawdzić wysokość i termin spłaty. Warto wcześniej obliczyć całość kwoty z uwzględnieniem szacowanego zużycia paliwa. Dalej zwróćmy uwagę na dokumenty, które są przekazywane wraz z kluczykami. Należy też zwrócić uwagę na to, co obejmuje podstawowe ubezpieczenie oraz czy nie powinniśmy wykupić dodatkowego pakietu ubezpieczeń (wybór ubezpieczenia zależy od tego, gdzie jedziemy).

Jednym z ważnym elementów umowy jest kwestia tego, kto może kierować pojazdem. Niektóre wypożyczalnie pozwalają na zapisanie w umowie dwóch kierowców, inne natomiast na to nie pozwalają lub jest to dodatkowo płatne. Powinniśmy również zwrócić uwagę na to, czy wypożyczalnie pozwala na przedłużenie wynajmu bez dodatkowych opłat. Jest to przydatne, gdy jedziemy w dłuższą podróż i nie wiemy dokładnie, kiedy wrócimy. Inną opcją, która jest dostępna w niektórych, dużych wypożyczalniach, jest możliwość zwrócenia pojazdu do innego oddziału firmy, bez konieczności powrotu do tego oddziału, w którym wypożyczyliśmy samochód. Jest to bardzo wygodne.

angielski