Kosiarka do koszenia trawnika – jak wybrać odpowiednią?

Kosiarka do koszenia trawnika - jak wybrać odpowiednią?

Kosiarka do koszenia trawnika – jak wybrać odpowiednią? Pięknie wyglądający ogród jest wizytówką każdego gospodarstwa domowego i stanowi jego integralną część. Zadbany i schludnie wyglądający tworzy doskonałe miejsce do relaksu i odpoczynku, a równo skoszona trawa o pięknej zielonej barwie nadaje tym chwilom jeszcze większej wyjątkowości. Aby dobrze dbać o ogród, należy odpowiednio zaopatrzyć się w niezbędne sprzęty i urządzenia. Do takich, bez wątpienia należy kosiarka – bez niej ciężko byłoby utrzymać ogród w idealnym porządku i czystości.  Obecny rynek oferuje bardzo szerokie spektrum rodzajów kosiarek do trawy. Producenci starają się w jak najbardziej możliwy sposób ulepszać i spełniać nawet najbardziej wymagające oczekiwania klientów. Dzięki temu oferty obfitują w różnorakie rodzaje kosiarek od ręcznych, przez spalinowe, po elektryczne, Czym zatem należy się kierować przy jej zakupie? Jaką wybrać, o jakiej mocy i napędzie?

Kosiarki do trawy – rodzaje

Kosiarki do trawy to urządzenia bardzo praktyczne i niezwykle przydatne w każdym gospodarstwie domowym, które posiada ogród. Wówczas bez tego sprzętu ciężko byłoby się obejść i utrzymać działkę w idealnym porządku. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów produkcja kosiarek przeszła liczne metamorfozy, z których powstało mnóstwo modeli posiadających różne parametry i właściwości.

Nadrzędną decyzją w doborze odpowiedniej kosiarki do trawy jest jej rodzaj zasilania. Należy dokładnie się zastanowić, gdyż ten fakt zależny jest od sposobu późniejszego użytkowania danego urządzenia. Ze względu na rodzaj zasilania, wyróżnia się następujące typy kosiarek:

 Kosiarki do trawy – ręczne

Ręczne kosiarki to urządzenia reprezentujące najbardziej podstawowe oraz najtańsze modele tego typu sprzętów. Są dosyć precyzyjne, lecz wymagają sporego nakładu pracy, gdyż cała procedura koszenia jest dosłownie: „w naszych rękach”, a dokładnie w ich sile. Wyposażone są w noże listwowe, umocowane w mechanizmach bębnowych. Ich praca opiera się wyłącznie na ruchach rąk – im szybciej i energiczniej wykonywane są ruchy, tym efektywniej pracuje urządzenie. Ten typ, najlepiej sprawdza się na mniejszych powierzchniach, a jego dodatkową zaletą jest niska cena i koszty eksploatacyjne oraz nieszkodliwość dla środowiska.

Kosiarki do trawy – spalinowe 

Kosiarki spalinowe charakteryzują się wysoką wydajnością, precyzją oraz łatwą pracą. Ze względu na duży silnik, olej oraz benzynę ich waga jest stosunkowo duża, ale ich funkcjonalność i praktyczność się nie zmienia. Kosiarki do trawy spalinowe, są idealnym rozwiązaniem do bardzo dużych obszarów porastających trawą, gdzie nie będzie ograniczało ich użycie kabla i dostęp do prądu – jest to niewątpliwie duża zaleta. Świetnie się także sprawdzają, w koszeniu wysokich traw, gdyż ich mechanizm posiada odpowiednie właściwości i potrafi sobie radzić z takimi zadaniami bez najmniejszego problemu. Mobilność, bark ograniczeń, łatwa praca i przyjemne koszenie – to zdecydowanie plusy posiadania urządzeń spalinowych, należy jednak pamiętać, że generują one dosyć sporo spalin, które niekorzystnie wpływają na środowisko, a ich koszty utrzymania nie należą do najtańszych.

Kosiarki do trawy – elektryczne

Elektryczne kosiarki do trawy, to urządzenia cieszące się dużą popularnością wśród posiadaczy trawników. Jest to rodzaj kosiarek napędzany za pomocą energii elektrycznej, pochodzącej bezpośrednio z gniazdka. Dlatego też posiadają one kabel, który znacząco ogranicza możliwości mobilne danego urządzenia. Kosiarki elektryczne najlepiej sprawdzają się w niewielkich ogrodach i trawnikach, gdzie jest odpowiednia odległość do gniazdka i kabel jest wystarczająco długi, aby dotrzeć do każdej części ogrodu – można też posiłkować się przedłużaczem. Są też dostępne kosiarki, które zostały wyposażone w akumulator, lecz ich parametry nie są zbyt wystarczające i zazwyczaj mało zadowalające. Do plusów posiadania elektrycznych urządzeń do koszenia trawy należą: niska cena, mały hałas i nieszkodliwość dla środowiska.

Czym się kierować przy wyborze odpowiedniej kosiarki do trawy?

Kosiarka do koszenia trawnika - jak wybrać odpowiednią?Kupując kosiarkę do trawnika należy przede wszystkim kierować się własnymi potrzebami i preferencjami. Głównymi czynnikami powinny być: wielkość obszaru porastającego trawą, dostęp do prądu lub jego brak oraz chęć i sposobność do włożonego wysiłku w proces koszenia. Na rynku pojawia się wiele modeli różniących się od siebie funkcjonalnością oraz ceną – te droższe z reguły wykonane są z trwalszych i lepszej jakości materiałów oraz posiadają bardziej zaawansowane rozwiązania techniczne lub są po prostu lepiej wyposażone. Należy też wziąć pod uwagę częstotliwość korzystania z danego sprzętu oraz sposób jego użytkowania – kosiarki spalinowe raczej nie będą dobrym rozwiązaniem dla powierzchni ogrodowych mających mniej niż 100 m². Warto też zwrócić uwagę na koszty eksploatacji oraz szkodliwość dla środowiska. 

Współcześnie szeroki wybór sklepów i urządzeń w nich się znajdujących obfituje w różnorodność kosiarek czy to spalinowych, elektrycznych czy ręcznych, rotacyjnych lub bębnowych. Z koszem, czy bez niego. Aby móc dobrze wybrać odpowiedni dla siebie sprzęt należy zapoznać się z danymi technicznymi kilku modeli i na tej podstawie wybrać ten najlepszy dla siebie. Warto też przejrzeć opinię innych użytkowników i zapoznać się z ich uwagami.  

Wybór odpowiedniej kosiarki do trawy nie jest trudny, musi być jedynie przemyślany i dostosowany do konkretnych potrzeb każdego użytkownika, wówczas wybór na pewno będzie satysfakcjonujący.

angielski