Jak wybrać dobry materac do spania

Jak wybrać dobry materac do spania

Jak wybrać dobry materac do spania – sen jest bardzo istotnym elementem życia każdego człowieka. To najlepsza forma odpoczynku, dzięki której regeneruje się nie tylko ciało, ale także umysł. Aby wszelkie najważniejsze właściwości snu zostały w pełni wykorzystane, niezbędne jest odpowiednio przygotowane miejsce. Mowa tutaj nie tylko o temperaturze panującej w pomieszczeniu czy stopniu wilgotności, ale również o dobrym materacu. Nieodpowiedni materac potrafi zniszczyć dosłownie wszystko, a pełna regeneracja okazuje się niemożliwa. Jak wybrać odpowiedni materac do spania? Odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule.

Skutki źle dobranego materaca

Jeśli zdarzy się tak, że materac okaże się być źle dobrany, osoba z niego korzystająca odczuje negatywne skutki. Najczęściej są to:

  • bóle mięśni, pleców, kręgosłupa i stawów,
  • bóle głowy,
  • trudności w zasypianiu i zmęczenie po przebudzeniu,
  • wybudzanie się w trakcie nocy,
  • zmęczenie w ciągu dnia,
  • problemy z krążeniem,
  • drętwienie nóg oraz rąk.

To wszystko powoduje, że nie tylko sen jest niekomfortowy, ale również nieefektywny. Brak pełnego odprężenia i regeneracji w nocy, objawia się negatywnymi skutkami w ciągu dnia. Wpływa to na komfort i efektywność działania, niewątpliwie również na nastrój. Aby uniknąć tak ciężkiej sytuacji, warto pamiętać o odpowiednim doborze materaca. Wówczas sen będzie pełnowartościowy, a następny dzień dużo lepszy.

Na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego materaca wiąże się ze znajomością kwestii, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Pierwszą z nich jest rodzaj materiału, jaki został wykorzystany do produkcji. Najlepiej sprawdzą się takie, które nie tylko pochłaniają wilgoć, ale również pozwolą jej odparować. Takie materiały to bawełna połączona z wełną, sama bawełna i mieszanki. Wśród mieszanek jedną z najlepszych okazuję się wiskoza + bawełna.

Jak wybrać dobry materac do spaniaNie można również zapominać o kwestiach, takich jak rozmiar. Aby sen był komfortowy, szerokość materaca powinna wynosić co najmniej 80 centymetrów. Jeśli chodzi o długość, musi ona wynosić o 20 centymetrów więcej, niż wzrost osoby wypoczywającej na materacu. Każda część ciała potrzebuje nieco innego sposobu ułożenia. Dlatego twardość i sprężystość to kolejna ważna cecha. Barki i łydki potrzebują miękkiej powierzchni, głowa oraz miednica nieco twardszej, najtwardsza powierzchnia jest odpowiednia dla kręgosłupa lędźwiowego oraz ud. Materac powinien być ergonomiczny, dopasowywać się do kręgosłupa osoby z niego korzystającej. Materac nie może być ani zbyt twardy, ani za miękki. W pierwszym przypadku swobodne krążenie krwi nie będzie możliwe, co spowoduje brak możliwości komfortowego snu. Jeśli natomiast materac jest zbyt miękki, mięśnie nie będą wypoczywać a spinać się w celu znalezienia dobrego ułożenia. Jak wybrać odpowiednią twardość? Warto zastosować skuteczną metodę, jaką jest tak zwany test dłoni. Aby go zrealizować należy położyć się na materacu na plecach, a dłoń wsunąć pod odcinek lędźwiowy, jeśli:

  • ręka dostanie się tam bez trudu, materac jest zbyt twardy,
  • włożenie ręki pod odcinek lędźwiowy jest bardzo utrudniony, ale możliwy, materac jest za miękki,
  • podczas tej czynności wyczuwalny jest jedynie lekki opór, materac jest idealny.

Zadbanie te kwestie podczas zakupów sprawi, że już nigdy nie odczujesz skutków źle przespanej nocy.

Ostatnią istotną kwestią są cechy indywidualne, takie jak na przykład alergie. Jeśli przyszły użytkownik materaca jest na coś uczulony, produkt powinien być odpowiednio dostosowany. Taki materac nie może wywoływać reakcji alergicznych, powinien ograniczać rozwój roztoczy. Również osoby z wadami postawy powinny wybrać dobry materac, czyli taki o dużej elastyczności.

Garść ważnych porad

Wszystkie wyżej opisane aspekty są istotne, jednak warto pamiętać również o innych sprawach. Pierwszą z nich jest testowanie. Tak jak w przypadku zakupów w sklepie odzieżowym przymierza się ubrania, tak w trakcie wybierania materaca powinno się go przetestować. Nie obawiaj się usiąść albo nawet położyć na produkcie. Dzięki temu na własnej skórze przekonasz się, czy konkretny produkt spełni oczekiwania. Warto poleżeć na takim materacu dłuższą chwilę, aby wyrobić sobie wiarygodną opinię. 

Po drugie warto także poprosić pracownika sklepu o poradę. Doświadczona osoba z pewnością pomoże w dokonaniu satysfakcjonującego wyboru, biorąc pod uwagę wymagania, preferencje oraz cechy indywidualne klienta. Aby jednak zapewnić sobie taką wygodę, należy wybrać odpowiedni sklep. Odpowiedni to znaczy taki, który faktycznie posiada doświadczonych pracowników. Przed wybraniem się na zakupy warto więc zapoznać się z historią marki, a także opiniami klientów.

Podsumowanie

Niezbędnym elementem komfortowego snu i odpoczynku jest odpowiednio dopasowany materac. Należy wziąć pod uwagę wzrost przyszłego użytkownika oraz cechy indywidualne i wymagania. Nie bez znaczenia jest także sprężystość i miękkość produktu, a także materiał, którego użyto do jego stworzenia. Porady zawarte powyżej z pewnością pomogą w dokonaniu dobrego wyboru. Taki materac będzie służył dobrze i to przez wiele lat. Jeśli masz trudności podczas zakupów, warto poprosić o radę pracownika sklepu. Aby zapewnić sobie wartościową pomoc na najwyższym poziomie, warto skorzystać z oferty dobrych marek, które funkcjonują na rynku od lat i cieszą się pozytywnymi opiniami.