Jak kupić działkę? Porady

Jak kupić działkę? Porady

Jak kupić działkę? Porady : wszyscy, którzy chcą posiadać własne cztery kąty, niekoniecznie ulokowane w blokowiskach mają dwie opcje do wyboru. Zakup gotowego domu wraz działką lub budowę domu na działce zakupionej wcześniej w tym celu. Wybierając druga opcje, warto wiedzie, że ceny działek na sprzedaż wahają się zależnie od ich ulokowania, odległości od aglomeracji miejskich, oraz wielkości. Wybór odpowiedniej działki to bardzo indywidualna sprawa.

Niestety nie każda działka, która wystawiona jest na sprzedaż nadaje się do budowania na niej domu.  Najlepiej przed ostateczną transakcją obejrzeć jak największa ilość działek, tak, aby móc zdobyć rozeznanie w cenach panujących na rynku w wybranej okolicy, czasem okazja, nie jest tak okazyjna jak się wydawało na początku. Powierzchnia działki powinna przede wszystkim umożliwi c postawienie budynku o takim metrażu, jaki jest przez nas preferowany i posiadać dodatkowe miejsce na zagospodarowanie ogrodu, czy miejsca do rekreacji. Małe działki mają duży wpływ na komfort w późniejszym jej użytkowaniu, a dodatkowo należy pamiętać, że przepisy budowlane nie pozwalają na budowę budynku w odległości mniejszej niż 4 metry od granicy działki. Poszukując idealnej działki wśród ofert na sprzedaż, najlepiej zwracać uwagę na działki w kształcie prostokąta lub kwadratu, ponieważ łatwiej jest je zagospodarować.  Jakość grunty także nie pozostaje tutaj bez wpływu na przyszłą budowę? Na złej, jakości gruncie ciężej będzie postawić fundamenty i może się okazać, że specjalistyczna technika wymaga nakładu dużych kosztów Oczywistym jest to, że działka tego typu powinna być dedykowana pod budowę domu, jednak to nie wszystko, warto przed zakupem zapoznać się z miejscowym zagospodarowaniem terenu. To w nim określone są wszelkie planowane w przyszłości inwestycje i zezwolenia na zabudowę danego terenu. Nikt przecież nie chcę stawiać domu w miejscu gdzie za 5 lat planowana jest budowa drogi szybkiego ruchu. Kolejną kwestią jest doprowadzenie mediów do działki. Warto przed zakupem działki sprawdzić jej uzbrojenie, ponieważ niekiedy wartość doprowadzenia przyłączy przewyższa kilkukrotnie wartość działki.

Kolejną niezwykle istotną kwestią jest dojazd do działki oraz dostęp do drogi publicznej. Bez dojazdu do działki nikt nie wyrazi zgody na budowę domu na takim terenie. Może on być realizowany poprzez drogę gminną lub działkę sąsiada, dobrze jest wtedy dopytać o kwestie związane ze służebnością, aby w przyszłości nie okazało się, że sąsiad postanowi zaorać dojazd do naszego domu, lub pobierać za niego opłaty, do których ma pełne prawo.

Formalności

Wszelkie informacje dotyczące wystawionej działki na sprzedaż, znajdują się w księgach wieczystych. Można w nich znaleźć między innymi informację czy działka nie jest obciążona hipotecznie, oraz ilu właścicieli posiada lub czy podlega jakiekolwiek służebności. Księgi wieczyste to typowa historia działki i tego, co działo się z nią na przestrzeni lat.  Wgląd do ksiąg wieczystych można uzyskać posiadając jedynie ich numery. Istotne jest także uzyskanie z Urzędu Starostwa wpisu z rejestru gruntów, jednak o taki dokument może ubiegać się jedynie właściciel działki. Jego posiadanie jest o tyle istotne, że bez niego można dokonać spisania aktu notarialnego.

Jak kupić działkę? PoradyPodstawowy dokument transakcyjny informujący o przejęciu przez nas praw związanych z wystawioną działką na sprzedaż to akt notarialny. Jest on sporządzony przed notariuszem i ma pełną wartość prawną. Wielu notariuszy oferuje swoją pomoc przy skonstruowaniu umowy kupna sprzedaży działki budowlanej, skorzystanie z niej może być owocne w przyszłości, ponieważ można być niemal pewnym, że zważą oni w niej wszelkie niezbędne aspekty prawne, które ochronią Cię przed ewentualnymi nieprzyjemnościami w przyszłości.

Wybór odpowiedniego terenu pod zabudowę wśród gąszczu ofert działek na sprzedaż to nie lada wyzwanie, dlatego należy dać sobie czas na spokojne przeanalizowanie wszelkich ofert.  W żadnym wypadku nie należy spieszyć się z tą decyzją, ponieważ teoretycznie w tym miejscu mamy spędzić resztę życia, dlatego warto do tego zadania podejść zarazem praktycznie od strony kosztowej i budowlanej, a także emocjonalnie. Kolejność czynności związanych z budową domu, czyli zakup planów budowlanych i działki to czysta dowolność. Oba rozwiązania posiadają swoje plusy i minusy, które trzeba analizować. Jednak odrobinę łatwiej jest znaleźć plany dopasowane do działki niż na odwrót, dlatego warto decydować się na taką właśnie kolejność.

Atrakcyjne ceny działek na sprzedaż, kusza kupujących, jednak zawsze należy przed dokonaniem transakcji wszystko dokładnie sprawdzić, aby nie kupić przysłowiowego kota w worku. Niwelowanie skutków takiego błędu może być bardzo kosztowne i czasochłonne, dlatego lepiej zaoszczędzić sobie zawczasu niepotrzebnych nerwów. Wizyty w odpowiednich urzędach zima maksymalnie dwa dni, a sprawia, że będzie można spać spokojnie.

angielski