Jak poprawić osiągi auta?

Jak poprawić osiągi auta?

Jak poprawić osiągi auta? Poprawienie osiągów samochodu, to marzenie wielu młodych osób, lecz zapewne także na co dzień spokojni kierowcy zainteresują się tym tematem, jeśli poznają jego zalety. Osiągi można poprawić między innymi takim zabiegiem jak chiptuning. Co powinieneś o nim wiedzieć?

Chiptuning nadal mało popularny

Choć tuningowanie samochodów nie jest wcale w Polsce czymś nowym i cały czas jest w modzie, szczególnie wśród miłośników motoryzacji, to chiptuning jest raczej mało znaną opcją, która, jednak gdy już się ją pozna, to ma swoich stałych fanów. Do chiptuningu Polacy mają jeszcze mało dorosłe i odpowiedzialne podejście, ponieważ samo słowo tuning źle im się kojarzy. Dla typowego Polaka, auto po tuningu, to stary golf z początków XXI wieku z dwoma paskami przechodzącymi przez auto i spojlerem. Jednak takie coś można nazywać jedynie pseudo upiększeniem. Prawdziwy tuning ma właśnie za zadanie zrobić z auta cudo, które będzie na drodze zachowywać się lepiej, co nie zawsze oznacza, że będzie szybsze.

Warto o tym pamiętać, że chiptuning nie koniecznie służy temu, by auta szybciej jeździły, lecz ma inne zalety i mówić o tym głośno. Może wtedy poprawi się zdanie Polaków o tego rodzaju modyfikacjach w autach i coraz chętniej ludzie będą do tego podchodzić.

Na czym polega chiptuning?

Raczej nikogo, szczególnie typowego laika mechaniki, nie przekonają żadne techniczne wyjaśnienia, jak przebiega chiptuning i co zmienia w silniku, dlatego tutaj możesz spodziewać się jedynie faktów, które powinien zrozumieć każdy.

Jak poprawić osiągi auta?Chiptuning to technika, która ma wydobyć z auta lepsze osiągi, które zostały pierwotnie ukryte przez producenta. Zanim auto trafi do sprzedaży, często jest tak, że pozostawia się mu pewien zapas parametrów, który może być wykorzystany z innych generacjach albo modelach. Zamysł tej modyfikacji jest taki, żeby wydobyć to, co ukrył producent.

Na początku należy udać się do specjalistycznej firmy, która zna się na tego typu modyfikacjach i ma odpowiednie zaplecze techniczne, a także doświadczenie i wiedzę, jak przeprowadza się takie zmiany w silniku. W Internecie można znaleźć wiele propozycji, jak to ktoś zrobi taką operację na aucie na parkingu pod blokiem, jednak nie należy w to wierzyć, ponieważ jedyne co z tego wyniknie, to szybko psujące się auto, dla którego kolejną i ostatnią trasą może być mechanik lub złomowisko. Wszelkie zmiany, które dokonuje się w samochodzie, szczególnie tego kalibru, należy przeprowadzać tak, jak to zostało wspomniane, specjalnie przygotowanych miejscach. Najlepiej jest je znaleźć na forach dla pasjonatów, gdzie można znaleźć warsztaty godne polecenia.

Gdy już miejsce zostanie wybrane, to pierwsza czynność, jaka zostanie przeprowadzona, to test na hamowni. Taki test może być powtórzony kilka razy, aby dokładnie zbadać stan auta, ponieważ nie wszystko wychodzi za pierwszym razem. Jeśli zostaną wykryte jakieś usterki, to należy je usunąć, ponieważ nawet jedna zepsuta część w aucie, po dokonaniu chiptuningu, może doprowadzić do uszkodzenia innych części.

Jeśli wszystko będzie dobrze, to specjaliści zaczną przeprowadzać chiptuning. Po pierwszym takim zabiegu auto trafi na hamownię i sprawdzone zostaną jego wyniki i poprawa, jaka nastąpiła. Jeśli wynik będzie taki, jaki był oczekiwany, to tutaj można chiptuning uznać za sukces i cieszyć się sprawniejszym autem. Może być też tak, że za pierwszym razem nie wyjdzie, więc po prostu wszystko będzie robione do skutku.

Dlaczego warto wykonać chiptuning?

Takie operacje na samochodzie nie służą tylko temu, by ktoś mógł szybciej pojeździć sobie swoim autem po mieście, albo pokazać znajomym, jakie dobre ma auto. Chiptuning ma tak naprawdę na celu inne zmiany, które mogą wpłynąć w dużym stopniu na poprawę bezpieczeństwa w samochodzie, a także na oszczędność.

Auto, w którym dokona się zmian, staje się bardziej dynamiczne i elastyczne. Zyskuje większe przyspieszenie, a także lepiej reaguje na „polecenia” kierowcy. Kiedy można to wykorzystać? Na przykład w czasie wyprzedzania. Gdy auto wyprzedza, to szczególnie na drogach, gdzie tylko jeden pas prowadzi w jedną stronę, chodzi między innymi o to, aby jak najszybciej z tego pasa zniknąć. Im krócej auto będzie znajdować się na pasie do wyprzedzania, tym mniejsza szansa, że powstanie jakaś groźna sytuacja.

Chiptuning  zawiera w sobie również inne pojęcie, jakim jest ecotuning. Jest to zmiana w aucie, która prowadzi do zmniejszenia spalania. Może i nie będzie to drastyczna zmiana, ale na pewno w dłuższym terminie będzie zauważalna.

Dokonując chiptuningu kierowca nie tylko sprawia, że jego auto szybciej jeździ, choć nie zawsze może tak być, lecz także poprawia dynamiką jazdy i oszczędza na paliwie. Takie modyfikacja dobre są więc dla osób, którym zależy na bezpiecznej i oszczędnej jeździe. Zmian można dokonywać nie tylko w autach osobowych, lecz także w busach.

Warto jednak pamiętać, że nad autem, które ma więcej mocy, trudniej jest zapanować. Przyda się więc zmiana opon i hamulców na lepsze, co równie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa.

angielski