Dlaczego warto jeździć konno? Zwierzęta mają terapeutyczne działanie na ludzi. Co ciekawe, tyczy się to nie tylko tych zestresowanych goniących za karierą, ale także tych mających autyzm, wycofanych społecznie czy z innymi chorobami. Zwierzęta są niesamowite, działają antydepresyjnie oraz przywracają radość życia.
Do leczenia umysłu najczęściej wykorzystywane są psy. Wynika to z ich naturalnej radości i ogromnego entuzjazmu. Ludzie samotni często też decydują się na koty, by nieco umilić sobie życie. Kocie mruczenie działa terapeutycznie oraz rozluźnia, zaś entuzjazm psów czyni z nich najbardziej wesołe zwierzaki, przy których trudno się nie uśmiechnąć. Według badań wynika, że zwierzęta potrafią odczytywać ludzkie emocje, koty zaś wiedzą, jaka część ciała boli. Tak więc pies pocieszy w smutku i rozweseli, a kot położy się z mruczeniem na bolącym brzuchu.
Konie w terapii
Bardzo często jako zwierzęta terapeutyczne, używane są też konie. Zwierzęta te biorą udział w zajęciach z ludźmi niepełnosprawnymi zarówno fizycznie, jak i umysłowo. Dzięki zajęciom z końmi, osoby z problemami natury fizycznej odzyskują duży zakres ruchu w kończynach. Jednak taka rehabilitacja trwa często latami, aby skutki były rzeczywiście widoczne. Najczęściej zajęcia polegają na siedzeniu na koniu i wykonywaniu określonych ćwiczeń, zależnych od możliwości jeźdźca.
W przypadku początkujących zaczyna się od oswojenia osoby z koniem. Następnym krokiem jest przyzwyczajenie do siodła, czyli oprowadzenie z koniem. Jeśli jeździec robi postępy, kolejne zajęcia, odbywają się na lonży. Jednak, aby jeździec osiągnął ten poziom, musi mieć dobre obycie ze zwierzęciem oraz dobrze poznać podstawy jeździectwa.
W przypadku osób cierpiących na choroby umysłowe, zajęcia są znacznie trudniejsze, a postępy mniejsze. Bowiem takie osoby, często boją się koni i dość sporo czasu zajmuje obycie ze zwierzęciem. Bardzo duże znaczenie ma tutaj także wybór odpowiedniego konia.
Musi być to zwierze bardzo spokojne, niepłochliwe i cierpliwe. Dlatego, najlepiej sprawdzają się starsze, przyzwyczajone do ludzi zwierzęta. Jeśli strach jest zbyt duży, wybierane są konie mniejszej rasy jak np. Konie Huculskie lub kucyki o spokojnym usposobieniu. Szczególnie przy chorych dzieciach należy pamiętać o zapewnieniu im możliwie największego bezpieczeństwa i ochrony w postaci profesjonalnego sprzętu dla jeźdźców.
Zalety jazdy konnej
Z lekcji jazdy konnej korzystają w większości ci, którzy kochają konie lub poszukują hobby. Dobre strony takiej aktywności widzą bowiem nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, ale także ci w pełni zdrowi. Jazda konna jest dyscypliną sportową, która podbiła serca wielu ludzi już bardzo dawno temu. Jeśli szukasz bodźca, który zachęci Cię do włożenia nóg w strzemiona, to poznaj zalety jazdy konnej.
- Poprawia kondycję — jest to pierwsza i podstawowa zaleta, która uwidacznia się już po kilku jazdach, poczujesz mięśnie, o których istnieniu nie miałeś pojęcia. Po systematycznej jeździe, poprawie ulegnie także wydolność organizmu oraz wytrzymałość. W czasie jazdy konnej pracuje całe ciało. Najbardziej jednak zaangażowane są łydki i mięśnie brzucha, które na początku będą fundować zakwasy.
- Poprawia humor — powody tutaj są trzy. Pierwszy to przebywanie na świeżym powietrzu, co doskonale dotlenia zarówno mózg, jak i całe ciało. Drugi to spędzanie czasu ze zwierzętami, które mają działanie antydepresyjne. Powód trzeci, to zwiększone wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Jest to wynik wysiłku fizycznego, jaki towarzyszy jeździe na grzbiecie wierzchowca.
- Pomaga schudnąć — dla tych, którzy mają problemy ze zbędnymi kilogramami, jest to ogromna zaleta. Jazda konna pomaga spalić wiele kalorii. Poprawia także trawienie i pobudza do pracy narządy wewnętrzne. Dodatkową porcją ruchu, skłonów oraz przysiadów jest też wyczyszczenie i siodłanie wierzchowca.
- Uczy empatii oraz cierpliwości — jest to przydatne szczególnie w przypadku dzieci oraz osób, które traktują zwierzęta przedmiotowo. Przebywanie ze zwierzęciem, pozwala dostrzec w nim wiele ciekawych cech, których na pierwszy rzut oka się nie zauważa. Niekiedy też, trafiają się bardzo zadziorne osobniki, które uczą nie tylko cierpliwości i zrozumienia natury konia, ale też pokory.
- Umacnia miłość do koni — aby być dobrym jeźdźcem, trzeba nie tylko posiąść wiedzę o tym, jakie są techniki jeździeckie, jakie pozycje przyjmować oraz jak zmienić nogę w galopie czy chód u konia. To zaledwie zalążek. Najważniejsze jest bowiem to, aby konia zrozumieć i pokochać. Doskonali jeźdźcy potrafią rozmawiać z końmi i stworzyć z nimi więź, która zapewnia doskonałą współpracę. Najważniejsze w takim układzie jest zaufanie zwierzęcia do człowieka i na odwrót. Sprawia to, że jeździec z koniem tworzą jeden organizm. Jednak na takie umiejętności trzeba długo pracować, a także znaleźć wyjątkowego konia.
Ale są i wady…
Niestety jazda konna, jak każdy sport ma także swoje gorsze strony. Pierwszą jest oczywiście niebezpieczeństwo. Niestety jest ono dość spore i dotyczy nie tylko tych doświadczonych jeźdźców, gdzie są ekstremalne prędkości czy skoki, ale też tych początkujących. O to jednak nie ma się co martwić na początku, jeśli nie zamierzasz brać udziału w wyścigach konnych. Początkujący jeźdźcy, dostają spokojne konie i nie rozwijają żadnych dużych prędkości. Tak więc spadnięcie z końskiego grzbietu może skończyć się jedynie siniakiem. Ważną rolę w tej kwestii odgrywa także wspomniany wcześniej profesjonalny sprzęt do jeździectwa. Jeśli porwie Cię jazda konna, warto zaopatrzyć się w porządne akcesoria dla własnego bezpieczeństwa.