Czy warto sprowadzać Ukraińców do pracy?

Czy warto sprowadzać Ukraińców do pracy?

Czy warto sprowadzać Ukraińców do pracy? Legendy na temat Ukraińców, którzy w ostatnich latach w naszym kraju pojawiają się dość liczebnie, są naprawdę różne. Oczywiście wiele z informacji, które się pojawiają, mijają się z prawdą. Dzieje się tak, dlatego że niektórzy Polacy, nie znając zasad ekonomii, twierdzą, że obywatele Ukrainy zabierają im pracę. W ten sposób tworzy się negatywny obraz naszych wschodnich sąsiadów. Dlatego warto się zastanowić, czy zatrudnienie pracowników z Ukrainy jest opłacalne i czy nie jest ryzykowne.

Czy warto interesować się pracownikami z Ukrainy?

Odpowiedź na to pytanie jest chyba oczywista. Każdy pracownik jest wart zainteresowania. Nigdy nie wiemy, z kim możemy mieć do czynienia, a może się okazać, że to jest właśnie specjalista, którego poszukujemy. Możemy mieć na temat różnych narodów swoje opinie, jednak nie powinniśmy stawiać barier, które będą hamować rozwój przedsiębiorstwa. Na potencjalnego pracownika nie należy patrzeć przez pryzmat narodowości, czy też religii, lecz jego doświadczenia, umiejętności i potencjału.

Pracownicy z Ukrainy mogą być szansą dla naszej gospodarki, w której brakuje pracowników, szczególnie tych, którzy chętnie pracowaliby na stanowiskach typowo fizycznych. Dlatego też warto zainteresować się nimi, jako pracownikami, którzy mogą być szansą dla przedsiębiorstwa.

Dlaczego warto zatrudniać pracowników z Ukrainy?

Czy warto sprowadzać Ukraińców do pracy?Za zatrudnianiem Ukraińców stoi naprawdę wiele zalet. Poniżej można poznać kilka z nich i rozważyć, czy naprawdę opłaca się to robić. Na początku warto nieco wspomnieć o bliskości kultury polskiej i ukraińskiej. Choć nie wiąże się to bezpośrednio z samą pracą, to ma bardzo duże znaczenie.

Dzięki temu, że żyjemy ze sobą wiele lat, utworzyła się między nami pewną więź kulturowa, która zbliża Polaków i Ukraińców. I tutaj właśnie można zauważyć plusy pracy razem, ponieważ osoby, których kultura jest zbliżona do siebie, szybciej ze sobą nawiązują kontakty i współpraca z dnia na dzień wygląda coraz lepiej. Rozmowy stają się przyjemniejsze, a dzięki bliskości naszych dwóch krajów, również nie zabraknie tematów do rozmów.

Z kulturą wiąże się także nieco język. Na Ukrainie jest to oczywiście język ukraiński, jednak jeśli ktoś sobie nigdy nie radził ani z rosyjskim, ani z ukraińskim, to nie musi się obawiać problemów z dogadaniem się. Na Ukrainie jednym z języków, którego uczą w szkołach, jest język polski i jego przyswajanie idzie tam bardzo dobrze. Niech się więc nikt nie zdziwi, jeśli spotka na ulicy zwykłego robotnika z Ukrainy, który w miarę dobrze posługuje się językiem polskim. Pracownicy ze wschodu mają także pewną lekkość do nauki tego języka, więc również chętnie to robią. O problemach z komunikacją można więc już zapomnieć.

Łatwość nawiązania współpracy

Jeśli ktoś martwi się formalnościami, które wiążą się z zatrudnieniem pracownika z Ukrainy, to nie stanowi to większego problemu. Mimo że Ukraina nie należy do Unii Europejskiej, to proces zatrudniania ludzi z tego kraju został ułatwiony. Niestety jest tak tylko wyłącznie wobec pracowników, którzy będą pracować na terenie Polski maksymalnie 6 miesięcy, potem wymagane jest uzyskanie pozwolenia o pracę. Jednak nawet te 6 miesięcy jest dobre, ponieważ jeśli firma poszukuje pracowników tylko na sezon letni, to jest to idealny okres. Wystarczy więc tylko oświadczenie pracodawcy, o zamiarze zatrudnienia i już można sprowadzać nowego pracownika.

To minimum formalności jest czymś naprawdę zachęcającym. Jest to także możliwość sprawdzenia, przed zatrudnieniem pracownika na dłuższy okres, czy w ogóle opłaca się załatwiać dla niego pozwolenie na pracę i tak angażować.

Niskie koszty

Nie chodzi tu wcale o to, że tych pracowników należy wykorzystywać i płacić im poniżej minimalnego wynagrodzenia, lecz o to, że nasze minimalne wynagrodzenie jest jak dla nich na wysokim poziomie, więc nie trzeba się obawiać od nich wysokich wymagań. Pracownik z Ukrainy będzie bardzo zadowolony, jeśli otrzyma minimalną pensję i będzie w stanie za to nie tylko się utrzymać, lecz jeszcze prześle oszczędności rodzinie. Jest to sytuacja podobna do tej jak Polaków w Wielkiej Brytanii.

Motywacja dla pracowników

Pracownicy z Ukrainy są zazwyczaj bardzo zaangażowani w swoje zadania. Widać, że bardzo zależy im na tym, aby utrzymać dotychczasową pracę i coraz lepiej przy tym wykonują swoje zadania. Dzięki temu można dopuścić do pewnej zdrowej rywalizacji między pracownikami i osiągać coraz lepsze efekty. Trzeba jednak pilnować tego, aby to pozostało na poziomie zdrowej rywalizacji, a nie przerodziło się w duży konflikt w firmie. 

Ukraińcy to narodowość, która nie boi się pracy. Jeśli już przyjeżdżają do Polski zarabiać, to rzadko zdarza się tak, żeby pracowali po 40 godzin w tygodniu, ponieważ zazwyczaj proszą o nadgodziny. Jest to dla nich po prostu szansa na zarobienie większych pieniędzy.

Teraz już tylko każdemu pracodawcy pozostaje ocenić i zastanowić się nad tym, czy warto takich pracowników zatrudniać. Jeśli ktoś poszukuje dużej liczby pracowników fizycznych, budowlańców, czy też kierowców lub magazynierów, to na pewno na Ukrainie znajdzie się sporo chętnych do takiej pracy.

angielski niemiecki hiszpański szwedzki francuski