Lampy do każdego wnętrza

Lampy do każdego wnętrza

Lampy do każdego wnętrza: czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielkie znaczenie ma oświetlenie w naszym mieszkaniu? Przez odpowiednie rozplanowanie obecności lamp i innych źródeł światła, mieszkaniu można nadać zupełnie nowego charakteru. Światło wpływa również na to, jak w danej chwili się czujemy, więc nauczmy się o nie dbać i je doceniać.

Jak dobrze oświetlić mieszkanie?

Lampy do każdego wnętrza
Lampy do domu

Przede wszystkim zadbajmy o to, by w mieszkaniu w każdym pomieszczeniu było więcej niż jedno źródło światła. Nie ograniczajmy się jedynie do tego, by były lampy sufitowe, czy lampy stojące. Oczywiście, takie lampy stojące i tak dalej również odgrywają ważną rolę i powinny być umieszczone, lecz nie jest to jedynie rozwiązanie. Jeśli zastanawiamy się nad odpowiednim rozplanowaniem, to będąc w każdym pomieszczeniu, zastanówmy się, co będziemy w nim robić i w którym miejscu najbardziej będziemy potrzebować odpowiedniego oświetlenia. Będzie to dla nas ważna wskazówka, gdzie powinny znajdować się dodatkowe i niezależne źródła światła. Biorąc pod uwagę przykładowo takie pomieszczenie, jak kuchnia, na pewno będziemy potrzebować lampę sufitową o dobrym zasięgu, która będzie oświetlać całe pomieszczenie. Bezsensowne będzie umieszczanie takich lamp, jak kinkiety, czy lampy stojące, ponieważ nie będą one dobrze współgrały stylistycznie, no i nie będą odgrywać swojej roli. Dodatkowo na pewno przyda się źródło światła nad kuchenką, a także nad stołem, gdzie przygotowywane są różne potrawy. Jeśli chodzi o salon, to powinniśmy zastosować lampę sufitową, lub też żyrandol. Prócz tego niezbędne będą tutaj kinkiety, czy też zamiast nich, lampy stojące. Możemy także pokusić się o małe lampy stolikowe, na przykład takie, które będą ładnie wyglądać na stole przy obiedzie, albo na stoliku kawowym. No i jeśli chodzi o sypialnie, to prócz głównego źródła światła trzeba zadbać również o światło przy łóżku, czyli tutaj najlepsze będą lampy stojące nocne, raczej takie mniejsze, które posiadają dość przytłumione światło. Podobnie będzie wyglądać to w innych pomieszczeniach, to znaczy, że należy pomyśleć o co najmniej kilku źródłach światła, nawet w takim miejscu, jak korytarz.

Dlaczego dobre oświetlenie ma takie znaczenie?

Powinniśmy zrozumieć, że im lepsze oświetlenie, tym lepiej dla nas. Oczywiście, wiąże się to z nieco wyższymi inwestycjami, przynajmniej na początku, ale jeśli już jakoś aranżujemy mieszkanie, to zróbmy to na wysokim poziomie. Zacznijmy więc od tego, że powinniśmy wybierać funkcjonalne lampy stojące, sufitowe, czy też lampy nocne i tym podobne. By jak najlepiej spełniały swoją funkcję i posiadały odpowiednie dla nas parametry. Teraz możemy sobie odpowiedzieć na pytanie, w czym to nam pomoże. Zaczniemy może od względów estetycznych. W dobrze oświetlonym mieszkaniu wszystkie elementy będą dobrze widoczne. Dzięki temu, jeśli posiadamy jakieś drobne szczegóły, które jednak wpływają na charakter pomieszczenia, to nie będą się one skrywać w cieniu, lecz zapewne będą przykuwać uwagę. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że przecież w dobrym świetle również wszystkie kolory są lepiej widoczne, a więc wszystko zostanie lepiej uwidocznione i kolory ścian będą bogatsze. Dobre światło, które ma za zadanie oświetlić całe pomieszczenie, więc nie będą to raczej lampy stojące, tylko lampy sufitowe, powinny świecić takim kolorem, który nie będzie znacząco wpływał na kolor ścian.

Jeśli już wiemy, że ogromne znacznie ma to, aby wszystko wyglądało estetycznie, zwróćmy uwagę również na to, jak się czujemy w dobrze oświetlonych miejscach. Jeśli ktoś jest spostrzegawczy, to zauważy, że jeśli jest jasno, to mniej się czujemy zmęczeni, jesteśmy bardziej aktywni i ogólnie mamy lepszy humor. Natomiast jeśli światło jest przytłumione i jest go mało, to bardziej chce nam się spać i czujemy, jakby nagle odpłynęły wszystkie siły do życia. I właśnie na to powinniśmy wpływać. Musimy zadbać, aby cały czas mieć odpowiednie oświetlenie w mieszkaniu, by w razie potrzeby, nie musieć siedzieć w ciemnościach, czy też w ledwie oświetlonym miejscu. Tyczy się to zarówno całego pomieszczenia, jak i poszczególnych jego zakątków. To znaczy, jeśli czytamy książkę, szydełkujemy, cerujemy i tak dalej, czyli po prostu bardzo wykorzystujemy oczy, zadbajmy o dobre lampy stojące, które nasze miejsce spędzania czasu skutecznie oświetlą.

Różne lampy do różnych pomieszczeń

Gdy wybierasz lampy, nie ograniczaj się do jednego ich typu. W tym tekście poznałeś już kilka typów lamp, między innymi lampy stojące, jak i sufitowe, lecz także do wyboru masz kinkiety, lampki nocne, lampki stolikowe, czy też lampki gabinetowe. Korzystaj z tej naprawdę bogatej różnorodności i wybieraj to, co będzie dla ciebie najbardziej przydatne i będzie najbardziej ergonomiczne. Im lepsze źródło światła wybierzesz, tym dane czynności będą cię mniej męczyć i będziesz przy nich bardziej skupiony. Czasem dobra lampa pomoże dostrzec Ci to, czego nie dostrzeżesz w słabym świetle i pamiętaj o tym.

angielski