Rekuperacja i pompy ciepła – czy warto je stosować?

Rekuperacja i pompy ciepła - czy warto je stosować?

Rekuperacja i pompy ciepła – czy warto je stosować? Rekuperacja oraz pompy ciepła są obecnie bardzo modne i często używane, zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie. Dzięki ich zastosowaniu możemy spożytkować znaczną ilość ciepła, która zostałabym utracona bezpowrotnie. Pompy ciepła są świetnym sposobem na pozyskiwanie ekologicznej energii i zaoszczędzenie pieniędzy na ogrzewaniu.

Czym jest rekuperator?

Rekuperacja i pompy ciepła w Łodzi często idą ze sobą w parze. Rekuperator to inaczej centrala wentylacji mechanicznej. Ma on za zadanie wymuszać obieg powietrza potrzebnego do wentylowania pomieszczeń w domu. Pozyskuje on również ciepło ze zużytego, wywiewanego z domu powietrza. Ciepło przekazywane jest powietrzu jeszcze nie zużytym, które jest dopiero nawiewane do pomieszczenia. Oprócz dużego odzysku ciepła, mamy również gwarancję czystości powietrza, bowiem powietrze nawiewane do budynku jest filtrowane. Usuwane są zanieczyszczenia, a także nadmiar wilgoci, co wpływa korzystnie na kondycję murów. Rekuperacja ogranicza więc powstawanie grzybów i pleśni, zwłaszcza w budynkach bardzo szczelnych, czyli ultra-ekonomicznych. Jest to bardzo dobre rozwiązanie zimą, kiedy wietrząc dom przez otwieranie okien tracimy znaczną ilość ciepła. Dzięki filtrom i rekuperatorów i nie jest to konieczne.

Idealnym połączeniem dla zmniejszenia ilości zużywanej energii do ogrzewania domu jest rekuperacja i pompy ciepła w jednym budynku.

Pompy ciepła pozwalają nam korzystać z zasobów energii odnawialnej – wykorzystują powietrze atmosferyczne, wodę powierzchniową, a nawet grunt, czerpiąc z nich potrzebne nam ciepło.

 Rekuperacja i pompy ciepła – czemu to połączenie jest tak dobre?

Rekuperacja i pompa ciepła daje najlepsze rezultaty. Pompa ciepła dostarcza nam taniej oraz wydajnej energii cieplnej, która jest w stanie ogrzać cały nasz dom. Rekuperacja z kolei pozwoli nam na bieżąco odzyskiwać pozyskiwane powietrze. Gwarantuje nam to komfort cieplny i znaczne oszczędności eksploatacyjne. Dla uzyskania jeszcze lepszej jakości powietrza rekuperator posiada wiele filtrów różnych klas, w tym filtr węglowy. Powietrze, które dostaje się do pomieszczeń jest wolne od piasku oraz owadów i kurzu. Niektóre filtry są na tyle zaawansowane, by wychwycić z powietrza również alergeny oraz bakterie.

Komfort cieplny jaki może być w ten sposób uzyskany, jest znacznie lepszy niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania. Rekuperacja jest potrzebna w tym wypadku również dlatego, że taki rodzaj wentylacji daje znacznie mniejszą utratę ciepła. W przypadku wentylacji grawitacyjnej utrata ciepła może sięgać nawet 50%.

Pompa ciepła daje nam ogromne możliwości oszczędności i wiele wygody. Możemy zapomnieć o kupowaniu ekogroszku, czy paleniu szkodliwymi materiałami. Pompa ciepła uzyskuje bardzo dużo energii cieplnej przede wszystkim z gruntu. Warto zdecydować się na nią jeszcze przed końcem naszej inwestycji, ponieważ do jej montażu potrzebne są odwierty. Pompa ciepła sprawdza się przede wszystkim w momencie, kiedy budynek, który ma być ogrzewany za jej pomocą, stoi na gruntach, w których jest dużo cieków podziemnych. Pompa ciepła może pozyskiwać również ciepło z powietrza atmosferycznego, ale nie jest to aż tak wydajny sposób, jak w przypadku korzystania z gruntu bądź wód podwodnych. To również najbardziej ekologiczny, oprócz wykorzystywania energii słonecznej, sposób na pozyskiwanie ciepła. W przypadku pompy ciepła należy pamiętać, by instalację połączyć z rekuperacją. Rekuperacja i pompa ciepła daje najlepsze rezultaty, zwłaszcza kiedy zainwestujemy również w odpowiednie docieplenie budynku. Można wykonać to za pomocą trwałej i bardzo odpornej wełny mineralnej. Odpowiednie dogrzanie budynku również poprzez izolację ścian i okien pozwoli nam na znaczne zmniejszenie “ucieczki” ciepła, zwłaszcza zimą. Rekuperator ścienny dodatkowo pozwoli nam cieszyć się bardzo czystym powietrzem, nawet w okresie zimowym i jesiennym, kiedy istnieje ryzyko zanieczyszczenia powietrza smogiem. Rekuperator i pompa ciepła jest odpowiedni do domów, gdzie dba się o środowisko naturalne, ponieważ dzięki nim nie wytwarzamy szkodliwego dymu.

Koszty inwestycji rekuperacji oraz pompy ciepła

Koszt instalacji rekuperatora oraz filtrów i pompy ciepła sięga około 70 tysięcy złotych. Sama rekuperacja kosztuje około 15 tysięcy złotych, pompa ciepła około 30 tysięcy złotych, a fotowoltaika 25 tysięcy złotych. Po dłuższym użytkowaniu domu można zauważyć znaczne obniżenie rachunków za prąd oraz ogrzewanie. Przy budynku mającym 150 m/kw można mieć rachunki za prąd rzędu 300 zł miesięcznie lub mniej. W rachunkach objęte zostało użytkowanie wszystkich sprzętów elektrycznych, a także produkcja wody użytkowej i oświetlenie.

W przypadku posiadania dodatkowo paneli fotowoltaicznych możemy liczyć na jeszcze większe oszczędności względem ogrzewania domu, a także zużycia prądu. Jeśli wyprodukowaliśmy więcej prądu, niż moglibyśmy go na bieżąco zużyć, to możemy odesłać go do sieci elektroenergetycznej.  Z tej energii odbieramy dla siebie 80%, natomiast pozostałe 20% jest przychodem zakładu energetycznego.

angielski