Dlaczego domy z bali buduje się tak szybko? Po wieloletnim triumfie wznoszenia ceglanych budynków, drewno znów powraca do łask u inwestorów. Okazuje się, że domy z bali mają ogromny potencjał architektoniczny. Projekty takich budynków mogą stanowić ukłon w kierunku tradycyjnych rozwiązań i przypominać swoją formą góralskie chatki. Nie jest to jednak jedyna opcja. Równie dobrze będą one prezentowały się w nieco bardziej nowoczesnej odsłonie. Możliwości, co do modelowania ich kształtów oraz stylów są tak wielkie, że projektodawcy nie muszą się prawie wcale ograniczać.
Wszystko oczywiście jest zależne od oczekiwań przyszłych właścicieli i zasobności portfeli inwestorów. Warto jednak mieć świadomość, że zachwycająca forma domu z bali, wcale nie musi być równoznaczna z koniecznością wydania fortuny. Budynki tego typu nie należą do najdroższych, a ich dodatkowym atutem jest to, że buduje się je w ekspresowym tempie. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby budowa takiej nieruchomości trwała krócej od wzniesienia murowanego domu?
Proces budowania domu z bali
Dla wielu osób z pewnością ciekawy okaże się fakt, że wzniesienie drewnianego budynku z bali może trwać jedynie kilka tygodni. Jest to możliwie dzięki temu, że bale są przywożone na plac budowy z wykonanymi na nich wstępnymi nacięciami. Kolejnym krokiem jest zaangażowanie do pracy operatorów pił i nacinarek oraz dźwigów. Z ich pomocą poszczególne elementy budowli można dopasować do siebie tak, jak klocki Lego. Warto jednak wiedzieć, że proces ten wbrew pozorom, wcale nie jest łatwy. Wymaga on ogromnej wiedzy i doświadczenia wykonawców. Nie mniej tego, taki sposób prowadzenia prac, pozwala na wzniesienie domu z bali zdecydowanie szybciej od wybudowania nieruchomości przy wykorzystaniu tradycyjnej technologii.
Każdy inwestor powinien przyłożyć wielką wagę do zagadnienia, jakim jest posadowienie budynku. Do wyboru są następujące opcje:
- ułożenie domu na ławach fundamentowych;
- wykorzystanie stóp fundamentowych;
- posadowienie nieruchomości na płycie fundamentowej;
- jeśli nośność gruntu na to pozwala, można ułożyć budynek na palach.
Wylanie fundamentów także nie należy do najprostszych działań. Podczas takiej pracy konieczne jest wykonanie prac ziemnych. Pod tym terminem należy rozumieć realizację wykopu pod podstawę budynku. Kolejnym krokiem jest wylanie wybranego wcześniej sposobu jego posadowienia. Decyzja powinna zostać podjęta po gruntownej analizie każdego z możliwych rozwiązań. Najlepiej jest skonsultować się w tej sprawie z kimś doświadczonym. Budowa domu z bali wymaga sporej dawki wiedzy. Stanowi ona dobrą inwestycję tylko wtedy, gdy każde z podjętych działań zostało przemyślane.
Sprawdź koniecznie:
Trzeba wiedzieć, że wylany pod fundamenty beton, pełnię swoich parametrów odpowiedzialnych za wytrzymałość uzyska dopiero po upływie 28 dni. Czas ten jest taki sam, jak w przypadku budowy nieruchomości murowanych. Oznacza to, że dopiero po miesiącu od wykonania fundamentów, będzie można przystąpić do kolejnych prac. Co więcej, o ile proces wznoszenia domu z bali może mieć miejsce o każdej porze roku, o tyle fundamenty muszą zostać wykonane podczas dobrych warunków atmosferycznych. Najlepiej jest przystąpić do ich realizacji późną wiosną. Niektórzy decydują się także na wybór lata, ale warunkiem jest, aby nie było ono zbyt upalne.
Przygotowanie odpowiednich materiałów względem projektu
Kolejnym ważnym zagadnieniem jest zorganizowanie materiałów pod realizację danego projektu. Domy z bali buduje się z suchego, długo leżakującego drewna. Istotne jest także, aby było ono dobrze zaimpregnowane. Dzięki temu działaniu staje się ono odporne nie tylko na wpływ szkodliwych czynników atmosferycznych, ale także na ogień, powstawanie pleśni i grzybów oraz pojawianie się robactwa. To, na jakiej jakości komponenty postawi inwestor, będzie procentowało w przyszłości. Im będą one lepsze, tym na mniejszą eksploatację będzie narażony budynek.
Nie powinno się również zapominać o fakcie, że domy z bali — podobnie jak budynki z cegieł — wymagają od inwestora uzyskania dokładnie takiej samej ilości zezwoleń i uzgodnień w urzędach. W obu przypadkach projekt musi zostać zaakceptowany przez określone organy oraz musi zostać wydane pozwolenie na rozpoczęcie prac budowlanych.
Koniecznie należy zadbać także o doprowadzenie wszystkich potrzebnych do życia mediów. Mowa tutaj o prądzie, gazie, wodzie, a także podpisaniu umowy o wywozie śmieci i odprowadzaniu ścieków. O ile samo wznoszenie nieruchomości trwa stosunkowo krótko, o tyle kwestie związane z dopełnieniem wszelkich formalności wymagają czasu i zwykle trwają dłużej, niż sama budowa.
Bez względu na to, domy z bali są rozwiązaniem wartym rozważenia. Często można spotkać się z opinią, jakoby były one lepszą propozycją od tradycyjnego budownictwa. Wszystko jest zależne oczywiście od indywidualnych wymagań inwestora oraz przyszłych mieszkańców nieruchomości. Liczba dostępnych projektów budynków drewnianych jest bardzo kusząca i sprawia, że wśród istniejących opcji każdy może znaleźć taką, która usatysfakcjonuje go najbardziej.