O transkrypcji słów kilka – czy to się opłaca?

O transkrypcji słów kilka - czy to się opłaca?

O transkrypcji słów kilka – czy to się opłaca? Transkrypcje to najprościej mówiąc zapis w formie tekstowej nagrania audio lub audiowizualnego, czyli jego przekształcenie w tekst. Osoba dokonująca tego zapisu zwykle po prostu słucha nagrania i przepisuje tekst, tworząc np. zapis rozmów czy dialogu słyszanego w nagraniu. Transkrypcji dokonuje się powszechnie np. w przypadku audycji radiowych, podcastów czy innych nagrań rozmów, których zapis w formie tekstu jest w jakiś sposób przydatny. Co warto wiedzieć o tej działalności, i jakie trudności może napotkać osoba dokonująca transkrypcji?

Kiedy warto zwrócić się po usługę transkrypcji?

Usługa transkrypcji najczęściej kierowana jest do osób wykonujących zawody takie jak prawnik, lekarz, dziennikarz itp., jednak również często korzystają z tej usługi studenci – transkrypcja jest o wiele przydatniejsza rozwiązaniem w przypadku tekstów, ponieważ o wiele łatwiej jest wówczas znaleźć pożądany fragment, całość jest uporządkowana, a często również pozbawiona dźwięków takich jak „hmm”, „yyy” i innych przerywników, które zastosowanie znajdują jedynie w rozmowie, niekoniecznie natomiast w tekście pisanym. Profesjonalne transkrypcje oferują zarówno specjalne biura tłumaczeniowe jak i np. pojedyncze osoby mające dobry słuch, i potrafiący w skuteczny sposób zrozumieć nawet niewyraźne elementy rozmowy, które z jakiegoś powodu nie nagrały się w dobrej jakości.

Z jakimi trudnościami wiążą się transkrypcje?

O transkrypcji słów kilka - czy to się opłaca?Tak jak już wyżej wspomniano, transkrypcje mogą być trudne do wykonania, jeżeli rozmowy zapisane na nagraniu nie są wyraźne, słowa są przytłumione, i trzeba bardzo się wsłuchać by zrozumieć o czym mówią dane osoby. Niekiedy jakość nagrania nie pozwala na pełny i pewny zapis, dlatego umieszcza się wówczas opis „niezrozumiałe”, lub ewentualnie stosuje się metodę tak zwanego domysłu, czyli kiedy nagranie jest wraz z wideo, i jesteśmy w stanie na podstawie ruchu warg odczytać słowa wypowiedziane przez rozmówcę. Osoba która dokonuje transkrypcji powinna cechować się przede wszystkim znacznymi umiejętnościami z zakresu piśmiennictwa, ale również biegłego słuchania. Dodatkowo jest to dość czasochłonne zajęcie, więc jeżeli sami nie chcemy ślęczeć nad takim zadaniem, warto je powierzyć właśnie osobie która zajmuje się transkrypcjami – w zależności od stopnia trudności wykonania zadania a przede wszystkim czasu, jaki trzeba będzie poświęcić na wykonanie zadania, stawki za takie zlecenie wahają się w przedziałach od 5 do nawet 60 złotych najczęściej za 1800 znaków ze spacjami.

Jak zacząć świadczyć takie usługi?

Podstawową kwestią dotyczącą profesjonalnej pracy w tworzeniu transkrypcji są przede wszystkim określone umiejętności, a to przede wszystkim cierpliwość, dokładność i sumienność, ponieważ niektóre nagrania są np. wykorzystywane w sądzie jako dowody w sprawach sądowych – jedno źle przetłumaczone czy przepisane słowo może podważyć wiarygodność takiej pracy, a już na pewno osoby która dokonywała transkrypcji. Transkrypcje sądowe stanowią skrupulatne dokumentowanie przebiegu rozprawy, które potem mogą być bardzo przydatne w odtwarzaniu jej przebiegu i ponownej analizy, jeżeli zajdzie taka konieczność.  Transkrypcje same w sobie wydają się dość łatwym zajęciem, wynika to głównie z tego że jedyne co trzeba robić to zapisywać usłyszane słowa w odpowiedniej kolejności, przenosząc je tym samym w formę pisemną.

Duża konkurencja, mało zleceń?

Usługi transkrypcji są dość powszechne na rynku, jednak przez wzgląd na względnie niski poziom trudności, takie usługi może wykonywać praktycznie każdy. Mając to na względzie, warto zadbać by była to jedynie usługa dodatkowa naszej działalności, a nie jedyna – zlecenia transkrypcji są dość nisko płatne, a dodatkowo rzadko trafiają się stałe zlecenia które zapewnić mogą płynność finansową. Transkrypcje, choć na rynku są praktycznie od momentu pojawienia się nagrań wszelkiej maści, to wciąż nie cieszą się aż tak wielką popularnością na rynku komercyjnym, przez co ilość zleceń np. w skali miesięcznej zdecydowanie będą mniejsze niż w przypadku zlecania gotowych tekstów pozycjonujących stronę. Jeżeli zawodowo zatem zajmujemy się pisaniem tekstów, tworzeniem treści na strony internetowe czy tekstów reklamowych, transkrypcje mogą być doskonałym sposobem na dorobienie sobie niewielkiej sumy pieniędzy w ciągu miesiąca. Osoby zajmujące się tą profesją najczęściej mają dość duże doświadczenie z zakresu tworzenia tekstów, zatem powinny doskonale poradzić sobie również z transkrypcjami tekstów wszelakiej maści. Warto szukać zleceń na portalach ogłoszeniowych, ale również portalach dedykowanych osobom trudniącym się copywritingiem, ponieważ to właśnie tam najczęściej poszukiwane są osoby również do wykonania transkrypcji. I choć początki mogą być trudne przez wzgląd na dość dużą konkurencję, to zdecydowanie warto spróbować pozyskać pierwsze zlecenie – zawsze jest to dodatkowy dochód do miesięcznego budżetu, a w obecnych czasach każde zlecenie jest na wagę złota!

angielski