Podologia – co to jest? Czym się dokładnie zajmuje podolog i gdzie można zdobyć odpowiednie kwalifikacje?

Podologia - co to jest? Czym się dokładnie zajmuje podolog i gdzie można zdobyć odpowiednie kwalifikacje?

Podologia – co to jest? Czym się dokładnie zajmuje podolog i gdzie można zdobyć odpowiednie kwalifikacje? Podologia to w naszym kraju dosyć szerokie pojęcie, które obejmuje swoim zasięgiem wszelkie zabiegi wykonywane na stopach. W krajach należących do Europy Zachodniej jest to zupełnie odrębna dziedzina medycyny, która zajmuje się wszelkimi dolegliwościami dotyczącymi stóp. Podologia łączy w sobie diabetologię, chirurgię, ortopedię, dermatologię, ale też kosmetologię. Osoby, które chcą się zajmować pielęgnowaniem, jak i leczeniem stóp, winny skorzystać ze szkoleń, które organizowane są w największych w Polsce miastach. 

Co to jest podologia?

Podologia jest dziedziną niezwykle rozwiniętą na całym świecie, niemniej jednak w Polsce dopiero raczkującą. Dotyczy ona wszelakich zabiegów, które wykonuje się na stopach. Podologia łączy wiedzę, jak i umiejętności z zakresu kilku dziedzin, takich jak chociażby diabetologia, chirurgia, dermatologia, ortopedia, czy kosmetologia. Tak duży zakres dziedzin, które połączone są bezpośrednio z podologią wynika z faktu, że jest to dziedzina nauki, która dopiero rozwija się w naszym kraju. Nie została jeszcze również określona przez prawo, wobec czego niemalże każdy zabieg, który wykonywany jest w obrębie stóp można nazywać właśnie zabiegiem podologicznym.

Co niezwykle ciekawe, w krajach, gdzie zawód ten funkcjonuje najdłużej (Francja, Szwajcaria, czy Niemcy) o wyodrębnienie podologii jako dziedziny medycyny walczyli w większości pedicurzystki, którzy niepokoili się warunkami, w jakich przeprowadzane są zabiegi na stopach. Coraz częściej zabiegi obejmujące stopy, które były wykonywane właśnie przez pedicurzystów kończyły się wrastaniem paznokci, infekcjami, czy też w najgorszym przypadku koniecznością wykonania amputacji. Branża kosmetyczna rozpoczęła walkę o wyodrębnienie tejże dziedziny medycznej, a dzięki temu również i o utworzenie kierunku studiów, na którym mogłyby pobierać naukę osoby zamierzające być w niedalekiej przyszłości specjalistami z zakresu podologii.

Do podologów winny zgłaszać się głównie osoby, które cierpią z powodu problemów ruchowych, osoby niepełnosprawne, które nie posiadają możliwości samodzielnego zadbania o swoje stopy, osoby borykające się z nadpotliwością stóp, diabetycy, jak i ci, którzy mają grzybicę. Poza tym takiego specjalistę powinny odwiedzić również osoby chorujące na reumatoidalne zapalenie stawów. Podolodzy zajmują się także wrastającymi paznokciami, jak i wykonują opatrunki na stopach. Część spośród zabiegów można zaliczyć na poczet medycyny estetycznej.

Polecamy:

Podologia kosmetyczna

Pośród zabiegów, które obejmuje własnym zasięgiem podologia wyróżnić można takie, które są charakterystyczne dla medycyny kosmetycznej. Podologia estetyczna to zabiegi, które nie wymagają wykonania czynności o charakterze chirurgicznym, a przy tym nie są inwazyjne. Wśród tychże zabiegów możemy wyróżnić :

      • rekonstrukcję płytki paznokciowej,
      • masaż stóp,
      • usuwanie zrogowaciałego naskórka,
      • likwidowanie pękającej skóry na stopach (głównie w obrębie pięt),
      • usuwanie nagniotków, modzeli i odcisków,
      • profesjonalnie wykonywane obcinanie paznokci u stóp.
      • usuwanie kujrzajek

Profesjonalni pedicurzyści nawet tak łatwe (jeżeli porównać je z innymi zabiegami podologicznymi) czynności winni wykonywać dopiero wówczas po tym, jak stwierdzą, iż klient nie choruje na cukrzycę i ma ogólnie zdrowe stopy. Należy w tym przypadku podkreślić, iż w naszym kraju, dopóty podologia nie będzie usankcjonowaną dziedziną medyczną możemy mówić potocznie o tak zwanej podologii kosmetycznej, niemniej jednak w krajach, gdzie ta dziedzina funkcjonuje już wiele lat, nie są rozdzielane zabiegi na chirurgiczne, czy kosmetyczne – każdy zabieg tyczący się stóp to oczywiście zabieg podologiczny.

Podologia – szkolenia

Biorąc pod uwagę to, że w Polsce podologia to dziedzina, która dopiero raczkuje, nie ma jeszcze kierunków studiów, które mogłyby kształcić profesjonalistów w tymże zakresie. Osoby chcące zdobyć wiedzę w takim temacie, mogą korzystać z kursów i szkoleń, które organizuje się w większych miastach. W naszym kraju rozwijają się centra podologiczne, jak i szkoły, które ciągle przeprowadzają tego rodzaju kursy.

W trakcie szkoleń zdobywa się wiedzę na temat biomechaniki stóp, budowy anatomicznej, świadomości na temat właściwej pielęgnacji stóp, czy też budowy paznokcia. Po przejściu takiego szkolenia podolodzy mają wiedzę z zakresu chorób stóp, wiedzą w jaki sposób odróżnić płytkę paznokcia zaatakowaną grzybicą od tej całkowicie zdrowej. Potrafią także znaleźć preparaty, które przeznaczone są celem wyleczenia wybranych schorzeń. Szkolenie obejmować będzie też wiadomości z zakresu BHP, dezynfekcji i sterylizacji, przygotowania do zabiegu podologicznego, jak również przeprowadzenia właściwego wywiadu z klientem/pacjentem. Osoby podchodzące odpowiedzialnie do własnego zawodu, winny przejść takie szkolenia, gdyż ośrodki, zajmujące się organizacją tego rodzaju kursów na ogół prowadzą współpracę z lekarzami i specjalistami w zakresie chorób stóp.

angielski