Co zrobić aby dziecko nie bało się wizyty u stomatologa? Stomatologia dziecięca różni się od stomatologii dorosłych. Oprócz profesjonalizmu dentysta musi wykorzystywać umiejętności psychologiczne: umieć rozmawiać z dzieckiem, uspokajać, zachęcać, a nawet nagradzać młodego pacjenta za odwagę. Ogólne nawyki higieniczne i zdrowy tryb życia kształtują się we wczesnym dzieciństwie. Dlatego wrażenia dzieci w gabinecie stomatologicznym wpływają na to, jak w przyszłości osoba dorosła zadba o zęby, czy będzie bała się regularnie odwiedzać stomatologa. Pierwsza wizyta jest szczególnie ważna to pierwsze wrażenie.
Kiedy dziecko powinno odwiedzić stomatologa po raz pierwszy?
Pierwsza wizyta u stomatologa powinna nastąpić, gdy wyrosną pierwsze zęby dziecka. A w wieku 8-9 lat warto odwiedzić ortodontę, ten specjalista sprawdzi, czy zęby prawidłowo rosną. Im szybciej zauważone zostaną problemy ze zgryzem, tym łatwiej będzie je rozwiązać. Pierwsza wizyta dziecka powinna mieć charakter informacyjny, więc najlepiej nie czekać, aż dziecko zacznie skarżyć się na ból zęba.
Idealnie, jeśli podczas pierwszej wizyty stomatolog rozmawia tylko z dzieckiem, bez używania narzędzi bada zęby. Jeśli dziecko jest ciekawe, może zapoznać się z końcówką wyrzutnika śliny, lustrem, wielokolorowymi wypełnieniami, które podczas wypełniania zęba dziecko może wybrać dla siebie, a następnie pokazać swoim przyjaciołom, jako dowód swojej odwagi. Podczas pierwszego badania stomatolog może także opowiedzieć o opiece dentystycznej.
Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u stomatologa?
Nawet, jeśli dziecko skarży się na ból, a pierwsza wizyta u stomatologa ma nie tylko charakter informacyjny, nie ma potrzeby uspokajania dziecka, powodując dodatkowy lęk. Jest to jeden z najczęstszych błędów podczas przygotowań do wizyty u dentysty po raz pierwszy. Rodzice nie wahają się tłumaczyć dziecku, że stomatolog po prostu kłuje i wierci lub że trochę boli i tym podobne. Tak, więc dziecko, które nigdy nie było u dentysty, ma już negatywne odczucia, z góry zaczyna się bać.
Stomatolog przez długi czas jest jak przyjaciel
Ważne jest również, aby ten sam stomatolog leczył dziecko przed okresem dojrzewania i być może dłużej. Jeśli podczas pierwszej wizyty dentysta znalazł wspólny język z dzieckiem, a dziecko mu ufa jest to duża zaleta. Często zdarza się, że po pomyślnym leczeniu zęba u jednego dentysty, przydzielono innego lekarza, dziecko zaczyna zachowywać się odwrotnie. W takim przypadku stabilność może zapobiec potencjalnemu problemowi.
Higiena jamy ustnej dzieci
Rodzice powinni dbać o indywidualną higienę jamy ustnej dzieci w wieku 6-7 lat, dopóki dziecko nie nauczy się pisać. Ruchy rąk małego dziecka nie są jeszcze wystarczająco skoordynowane, dlatego nie może prawidłowo myć zębów.
Zalecenia dotyczące indywidualnej higieny jamy ustnej dzieci:
Chociaż rodzice muszą myć zęby dzieci przed ukończeniem 6-7 lat, stomatolog sugeruje, aby natychmiast nauczyć swoje dziecko myć zęby, ale jednocześnie rodzice muszą sami myć zęby. Do czyszczenia zębów dziecka należy używać nie tylko szczoteczki do zębów i pasty do zębów, ale także szczoteczek do zębów i nici dentystycznej przeznaczonych do przestrzeni międzyzębowych. Stomatolodzy zalecają stosowanie szczoteczki do zębów z zaokrągloną główką. Warto pozwolić dziecku wybrać sposób mycia zębów: szczoteczkę do zębów, pastę do zębów. Piękne narzędzia, wyposażone w bajkowe postacie, mycie zębów może zmienić się w przyjemną grę. Niech dziecko myje zęby przy jednej ze swoich ulubionych zabawek. Ponadto:
-
-
- Trzeba myć zęby razem: małe dzieci mają tendencję do naśladowania rodziców.
- Podczas mycia zębów dziecka należy prowadzić szczoteczkę spokojnymi, powolnymi ruchami, aby dziecko zrozumiało, że jest to dość prosta procedura, która nie powoduje bólu.
- Jeśli rodzice nie mają wystarczających informacji na temat procesu prawidłowego szczotkowania, trzeba odwiedzić stomatologa, aby wyjaśnił, w jaki sposób i co należy stosować.
- Należy pamiętać, że profesjonalna higiena jamy ustnej jest szczególnie ważna dla dzieci noszących aparaty ortodontyczne.
-
Profesjonalna higiena jamy ustnej z aparatami ortodontycznymi
Czasami zdarza się, że po zdjęciu aparatu pojawiają się białe plamy na zębach. To początkowy proces demineralizacji pod twardą powierzchnią szkliwa, który może ostatecznie przekształcić się w próchnicę. Powodem ich pojawienia się jest zła higiena jamy ustnej, w tym częste spożywanie węglowodanów, kwaśnych potraw, napojów gazowanych i słodkich.
Tych plam można uniknąć, dokładnie myjąc zęby, stosując profesjonalną higienę jamy ustnej i dostosowując nawyki żywieniowe. Po zdjęciu aparatu, z czasem powierzchnia szkliwa, pod którą tworzą się białe plamy, zaczyna się zapadać i powstaje wada szkliwa, którą należy wypełnić.
Nowością w stomatologii jest leczenie początkowej próchnicy bez wiercenia i wypełniania. Stomatolog może zaoferować zaawansowane mikroinwazyjne leczenie pierwotnej próchnicy i białych plam poprzez naciekanie próchnicy za pomocą specjalnego systemu. Już podczas pierwszego zabiegu można leczyć i zatrzymać rozprzestrzenianie się próchnicy, przy jednoczesnym zachowaniu zdrowej tkanki zęba.