Domy drewniane czy murowane? Co jest lepszą opcją?

Domy drewniane czy murowane? Co jest lepszą opcją?

Domy drewniane czy murowane? Co jest lepszą opcją? Większość inwestorów stara się angażować w realizację podjętej budowy coraz to nowsze technologie. Wielu z nich zostaje także postawionych przed wielkim dylematem. Mianowicie jest to wybór pomiędzy budowa domu z drewna a murowanego. Zarówno budynki z drewna, jak i te, do których stworzenia potrzebne są cegły, mają spore grono zwolenników.

Podjęcie ostatecznej decyzji odnośnie do wyboru materiałów budowlanych powinno być wynikiem analizy indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Każda z opisywanych technologii jest niezwykle rozwinięta i umożliwia precyzyjne wykonanie prac. Jakie zalety, a jakie wady wynikają z budowy domów drewnianych? Kto powinien zdecydować się na podobną inwestycję? Od kiedy ludzkość wznosi budowle wykonane z drewna? O czym należy pamiętać przy realizacjach tego typu?

Jakie zalety mają domy drewniane?

Domy z drewna są budowane w Polsce od setek lat. Dachy i stropy wielu leciwych budynków mają konstrukcję wykonaną z tego materiału. Choć niektórzy uważają tę metodę na niezbyt trwałą, to istnieje wiele przykładów starych budowli, które są w lepszej kondycji niż nieruchomości wzniesione z użyciem cegieł. Dzisiejsza technika budowy domów szkieletowych jest wysoce zaawansowana, co umożliwia prowadzenie prac na niezwykle wysokim poziomie. Wszystko to dzięki łączeniu ze sobą praktyk budowlanych z różnych zakątków świata.

Drewno to surowiec ceniony m.in. za zdolność samoregulacji ilości zawartej w nim wilgoci. Jego obecność w konstrukcji domu pozwala stworzyć typowy dla niego mikroklimat. Podczas upałów zatrzymuje on chłód we wnętrzu budynku, w czasie mrozów natomiast izoluje znajdujące się w nim ciepło. Drewno jest naturalnym materiałem i izolatorem. Jego stosowanie jest ekologiczne, co powinno ucieszyć osoby przykładające się do dbania o środowisko naturalne.

Kolejny powód, dla którego inwestycja w domy drewniane jest wysoce opłacalna, to fakt ich szybkiej budowy. Przy posiadaniu dobrze zorganizowanej ekipy i dysponowaniu odpowiednim budżetem, budynek może zostać ukończony nawet w trzy miesiące, choć zwykle trwa to około pół roku. Należy także zwrócić uwagę na ogromne możliwości późniejszej rozbudowy takich nieruchomości.

Budynki z drewna: Dlaczego warto w nie inwestować?

Domy drewniane czy murowane? Co jest lepszą opcją?Innym istotnym atutem, jaki prezentują sobą domy drewniane, jest występujące w nich zjawisko tzw. bezwładności cieplnej. W takich budynkach ogrzewane jest nie tylko powietrze, ale także jego ściany. Taka sytuacja sprzyja umożliwieniu regulowanie temperatury we wnętrzu budynku. W dobrze zaizolowanym domu z drewna można zwiększyć temperaturę z 7 do 22 stopni w niewiele ponad dwie godziny. To bardzo satysfakcjonujący wynik.

Dla porównania można wspomnieć, że podobny efekt można uzyskać w domu murowanym po upływie około 48 godzin. Ta prawidłowość może zostać wykorzystana, aby znacząco obniżyć koszty rachunków. W niektórych przypadkach mogą stać się one niższe nawet o połowę.

Warta uwagi jest również sama konstrukcja domów drewnianych. Fundamenty takich budynków są o wiele węższe w stosunku do tych, które posiadają domy murowane. Taka sytuacja ma bezpośrednie przełożenie w znacznie niższych kosztach samej budowy. Co ciekawe, jednymi pracami wykonywanymi „na mokro” podczas wznoszenia budynków z drewna, jest wylanie wspomnianych fundamentów. Dzięki temu ich budowa jest możliwa o każdej porze roku, co stanowi kolejną zaletę.

Interesujące jest także to, że rozprowadzenie instalacji elektrycznej w nieruchomości drewnianej, jest o wiele prostsze niż w domach z cegieł. Wszystko przez brak konieczności ukrywania okablowania pod tynkiem. Wielu może spodobać się także fakt, że jeśli w przyszłości zajdzie potrzeba zmiany lokalizacji gniazdka, można jej dokonać bez konieczności kucia ścian.

Dom drewniany a murowany – Co wybrać?

Wybór pomiędzy inwestycją w dom drewniany lub murowany powinien być wynikiem indywidualnych potrzeb właściciela. Istnieje jednak kilka powodów, dla których warto dwukrotnie przemyśleć ten temat. Pierwszym z nich jest fakt, że dom z drewna wybudowany przy tym samym budżecie, który byłby potrzebny do wzniesienia budynku z cegieł, zawsze będzie od niego cieplejszy. Dzisiejsza technologia pozwala także zabezpieczyć drewno tak, aby miało ono właściwości ognioodporne. Dzięki temu mieszkańcy podobnych nieruchomości mają szansę poczuć się w pełni bezpieczne w swoich czterech ścianach.

Domy szkieletowe są w stanie przetrwać nawet kilkusetletnią próbę czasu. Nie są one dyskwalifikowane tym, że ich wzniesienie trwa o wiele krócej od budowy domu murowanego, ani tym, że koszt ich budowy jest o wiele niższy. Domy drewniane Szczecin charakteryzują się także byciem energooszczędnymi i są łatwym materiałem do ewentualnej rozbudowy.

Opinie na temat nieruchomości z drewna są jednoznaczne co do tego, że stanowią one przykład dobrze zainwestowanych pieniędzy. Decydując się na budowę domu, należy gruntownie przeanalizować każdą z dostępnych opcji. Nie powinno pomijać się żadnej z nich. Pamiętajmy, że ostateczna decyzja musi być wynikiem idealnego dopasowanie jej do indywidualnych potrzeb.”

angielski niemiecki hiszpański francuski