Co należy wiedzieć o restrukturyzacji zakładu pracy? Restrukturyzacja zakładu pracy co to znaczy – jest pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Zanim odpowiemy sobie na pytanie restrukturyzacja zakładu pracy co to znaczy zastanówmy się nad samą definicją. Przede wszystkim restrukturyzacja to dosyć gwałtowne zmiany w pasywach, aktywach czy też w organizacji przedsiębiorstwa. Cel restrukturyzacji to samo stworzenie przesłane do wzrostu wartości danego przedsiębiorstwa. Restrukturyzację możemy porównać do transformacji.
Przejdźmy do konkretów
Restrukturyzacja zakładu pracy co to znaczy mniej więcej już wiemy. Natomiast należy zauważyć, że jest to pojęcie niezwykle złożone oraz także wieloznaczne. Chodzi o to, że restrukturyzacja jest pojęciem bardzo szerokim, które sprowadza się do zmiany w samej gospodarczej strukturze. Ma ona na celu zwiększenie samej wydajności czy też funkcjonalności. Zadając sobie pytanie restrukturyzacja zakładu pracy co to znaczy, możemy zauważyć, że pod pojęciem tym może się czaić wiele procesów. Najprościej to ujmując jest to proces, który zmierza do wyciągnięcia firmy z poważnych kłopotów. A jak to działa? Głównie działa to w ten sposób, że dana firma z problemami ma zazwyczaj spory deficyt takich rzeczy jak: pieniądze, zaufanie oraz czas. Otwarcie restrukturyzacyjnego postępowania pozwala te problemy rozwiązać.
Wstrzymana egzekucja
Deficyt czasy sprowadza się do tego, że najczęściej wierzyciele są po prostu niecierpliwi i rozpoczynają windykację swoich należności. Mogą to być wszelkiego rodzaju wezwania do zapłaty, a w niektórych przypadkach bardziej skrajnych jest prowadzone postępowanie egzekucyjnej. Poprzez otwarcie restrukturyzacyjnego postępowanie wszelkiego rodzaju egzekucje są wstrzymane, a postępowania nowe nie mogą być w żadnym wypadku wszczynane. Oznacza to nic innego jak to, że firma uzyskuje czas na podjęcie ratunkowych działań. Najczęściej zarządy czy też przedsiębiorcy mają już plan działań ratunkowych gotowy, ale zajęci są ciągłymi bieżącymi sprawami i nie mają w ogóle kiedy wdrażać ratunkowych działań.
Odzyskiwanie zaufania
Doświadczenie pokazuje, że firmy, którym pomimo finansowych problemów udało się utrzymać w miarę dobre relacje z kontrahentami mają znacznie większe szanse na restrukturyzację w pełni skuteczną. Jest to oczywiste, że takowe firmy liczyć mogą na znacznie większą wyrozumiałość biznesowego otoczenia. W Polsce niestety nadal przedsiębiorcy mają dosyć niską świadomość istnienia całkiem nowych przepisów restrukturyzacyjnego prawa i tak naprawdę za późno podejmują decyzję o skorzystaniu z możliwości istniejących. Ma to zazwyczaj miejsce po obiecywaniu wielomiesięcznym. Wierzyciele tacy już stracili dawno cierpliwość i przedsiębiorcy danemu nie wierzą.
Otwarcie restrukturyzacyjnego postępowania powinno dokonane być z udziałem przede wszystkim doradcy licencjonowanego. Takowy doradca posiada kompetencje odpowiednie, a do tego wiedzę i doświadczenie. Dokonuje on oceny przedsiębiorstwa, jak i także po pierwsze analizy całego potencjału, a po drugie proponuje sposób wyjścia z problemów przez firmę. W ten sposób wierzyciele otrzymują gwarancje, że warunki spłaty zaproponowane mają uzasadnienie w sytuacji firmy oraz są w pełni realne do wykonania. W ten właśnie sposób wierzyciele odzyskują do firmy zaufanie. Głównie chodzi tutaj o instytucjonalnych wierzycieli, a więc o firmy ubezpieczeniowe, banki czy też firmy windykacyjne.
Sprawdź koniecznie:
Pozyskanie kapitału
Przedsiębiorcom, którzy są zainteresowani procesem restrukturyzacji mówi się, że nawet aby upaść muszą mieć pieniądze. Sąd oddalić może wniosek o ogłoszenie upadłości z uwagi na sam brak środków na wszelkiego rodzaju koszty postępowania. Czasem wystarczy już samo wstrzymanie egzekucji oraz spłaty finansowych zaległości na jakieś kilka miesięcy, aby spółce udało się odzyskać finansową płynność. Wówczas powiedzieć można, że wstrzymanie samo egzekucji jest przyczyną do pozyskania gotówki na funkcjonowanie bieżące. Jednak zazwyczaj potrzeba znacznie więcej.
Świetnie jeśli są możliwości dezinwestycyjne. Wówczas można uwzględnić sam proces pozyskania funkcjonowania lub też sprzedaż majątku uwzględniona w planie restrukturyzacji.
Możliwości mamy naprawdę sporo. Natomiast znacznie mniej możliwości ma firma, która nie posiada majątku, ale także istnieje szansa w tym wypadku o dopasowanie samego stanu zadłużenia do finansowych możliwości firmy. Sama w sobie ustawa prawa restrukturyzacyjnego wskazuje na wszelkie możliwe środki restrukturyzacyjne, które znacznie poprawiają sytuację finansową danej firmy. Mowa tutaj o odroczeniu terminu, rozłożeniu na raty spłaty czy też zmniejszeniu wysokości zadłużenia.
Jak widać możliwości są spore. Zaczęliśmy sobie od kwestii – restrukturyzacja zakładu pracy co to znaczy, a doszliśmy do szczegółów, w których przedstawione zostały wszelkie możliwości. Każdy przedsiębiorca, który ma problemu powinien zaciągnąć indywidualnej porady, aby mieć pewność jakie kroki może poczynić. Na pewno nie należy się załamywać i poddawać. Jest to najgorsze co można zrobić.