Co należy wiedzieć, aby bezpiecznie przewieźć samochód na autolawecie?

Co należy wiedzieć, aby bezpiecznie przewieźć samochód na autolawecie?

Co należy wiedzieć, aby bezpiecznie przewieźć samochód na autolawecie? Transport samochodu przy pomocy autolawety jest coraz powszechniej wybieranym rozwiązaniem, na przykład w przypadku, gdy chcemy sprowadzić pojazd z zagranicy, albo holować uszkodzony samochód. Co warto wiedzieć, aby bezpiecznie przewozić samochód na autolawecie?

Holowanie samochodów

Autolaweta jak sama nazwa mówi, służy w pierwszej kolejności do tego, aby przetransportować samochód, oraz inne rodzaje pojazdów we wskazane miejsce. Przydaje się zwłaszcza w sytuacji, kiedy samochód jest po wypadku, został znacznie uszkodzony co przeszkadza mu w braniu udziału w ruchu drogowym, albo jest całkowicie rozbity. W takiej sytuacji może on zostać przetransportowany do wybranego przez jego właściciela miejsca (na przykład mechanika).

Laweta bardzo często wykorzystywana jest przez pomoc drogową, gdyż znajduje szerokie zastosowanie, jeśli chodzi o holowanie. Kiedy firma zajmująca się pomocą drogową ma w swojej flocie lawetę ze wciągarką, wówczas posłuży także w wielu innych przypadkach. Znajdzie zastosowanie na przykład, kiedy trzeba będzie wydobyć pojazd z rowu, czy postawić przewrócone samochody we właściwej pozycji. Autolaweta okazuje się także pomocna przy transporcie nowych samochodów, na przykład, kiedy zostają one sprowadzone z zagranicy.

Jednakże należy pamiętać o tym, iż zanim pojazd zostanie przetransportowany, musi on być we właściwy sposób zabezpieczony. Przewożony pojazd nie może bowiem narażać innych uczestników ruchu, gdyż w trakcie jazdy niezabezpieczony odpowiednio pojazd mógłby zjechać z autolawety. W celu zabezpieczenia samochodu korzysta się ze specjalnych pasów, są one mocowane do każdego koła samochodu. Pod koła wkłada się natomiast kliny. Odpowiednie mocowanie samochodu na lawecie to najważniejsza kwestia, dla zapewnienia bezpieczeństwa. Warto wiedzieć o tym, iż rzeczywista masa przyczepy nie może przekraczać masy pojazdu ciągnącego.

Transport sprzętu specjalistycznego

Firma zajmująca się pomocą drogową może również za pomocą autolawety transportować sprzęt specjalistyczny, wszelkiego rodzaju. Holować dzięki autolawecie można na przykład przyczepy campingowe. Wielkością takie przyczepy przypominają samochody, więc ich masa jest zbliżona i zabezpiecza się je w taki sam sposób jak inne pojazdy. Na lawecie transportować można także wózki widłowe. Jednakże ich umiejscowienie na autolawecie może okazać się nieco problematyczne. Autolawetą można przewozić wiele pojazdów specjalistycznych, jednak przy takim transporcie należy pamiętać o zachowaniu szczególnych środków ostrożności. Ładunek powinien być dokładnie zabezpieczony, a jego wszelkie elementy nie mogą stanowić zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego.

Czym różni się laweta od autolawety?

Należy także znać podstawową różnicę pomiędzy lawetą oraz autolawetą. Nie są to bowiem takie same pojęcia, jakby się mogło zdawać. Laweta jest to przyczepa, na której mocuje się holowane auto. Autolaweta jest natomiast połączeniem kokpitu sterującego oraz lawety. Autolawetę warto wybrać w przypadku, kiedy chcemy jak najlepiej panować nad samochodami. Autolaweta odznacza się dużą zwrotnością, a skorzystanie z niej zmniejsza znacząco ryzyko powstała zarysować lakieru, uszkodzeń auta czy wszelkich otarć.

O czym trzeba pamiętać przed zamocowaniem auta na autolawecie?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, iż mając prawo jazdy kategorii B możemy kierować pojazdem o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Jeśli masa całkowita jest większa, wówczas musimy mieć prawo jazdy kategorii C. Ważne jest więc to, żeby przed załadunkiem na autolawetę sprawdzić wagę obu pojazdów, razem z osobami, które będą znajdować się w kokpicie autolawety. Możemy spodziewać się częstych kontroli pojazdów do 3,5 tony zwłaszcza przy granicy. Jeśli masa będzie przekroczona, taka kontrola będzie skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego oraz wystawianiem mandatów PRD i mandatów karnych. Będą one dotyczyły spowodowania zagrożenia w ruchu.

Mandat możemy dostać za przewóz osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, korzystanie z pojazdu w sposób zagrażający osobie znajdującej się w nim albo poza nim, a także za kierowanie pojazdem pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu, niezgodny wpis dotyczący dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu.

W jaki sposób zamocować samochód na autolawecie?

 Aby we właściwy i bezpieczny sposób zamocować pojazd na autolawecie należy zadbać o odpowiednie wyważenie ładunku, jaki będzie transportowany. Pojazd holowani musi zostać powoli i spokojnie umieszczony na autolawecie. Auto powinno być zamocowane stabilnie, aby uniknąć ewentualnego zsunięcia się auta z autolawety albo jego przechylenia, czy też zderzenia z częścią kokpitu.

Załadunek musi przede wszystkim przebiegać bezpiecznie, autolaweta tak samo, jak pojazd holowany musi mieć włączone światła awaryjne. Kierowca pojazdu holującego powinien także mieć na sobie kamizelkę odblaskową, aby zwiększyć jego stopień bezpieczeństwa na drodze. Oprócz tego warto pamiętać, żeby uruchomić sygnalizator świetlny, czyli tak zwany kogut w autolawecie.

angielski niemiecki hiszpański francuski