Rodzaje laptopów dostępnych na rynku

Rodzaje laptopów dostępnych na rynku

Rodzaje laptopów dostępnych na rynku – laptopy są wyjątkowo wszechstronnym urządzeniem. Ich mobilny charakter stanowi główną cechę, która odróżnia je od komputerów stacjonarnych. Sprawdzają się zarówno w pracy, jak i do użytku prywatnego. Wszystko zależy od jakości ich podzespołów. Możliwe jest znalezienia laptopów dorównujących swoją mocą nawet najpotężniejszym pecetom. Pozostają jednak optymalnym wyborem dla osób potrzebujących komputera do pracy.

Podstawowe modele pozwolą na zwykłą pracę biurową. Jednak jeżeli do naszych zadań należy obróbka plików audio i wideo, to taki sprzęt nam nie wystarczy. Potrzebujemy zaopatrzyć się w jeden ze specjalistycznych laptopów zaprojektowanych z myślą o pracy grafików komputerowych i innych podobnych zawodów. Na rynku dostępnych wiele różnych laptopów i niezorientowani użytkownicy łatwo mogą się pogubić. Do rzetelnego przeanalizowania ofert licznych producentów i podjęcia właściwej decyzji, konieczna jest przynajmniej podstawowa wiedza na temat laptopów. Oprócz tego ważne jest sprecyzowanie naszych wymagań. Dopiero wtedy możemy podejść do zakupów.

Z jakimi typami laptopów możemy się spotkać?

Głównym sposobem na rozróżnianie poszczególnych komputerów przenośnych jest ich przeznaczenie. Z tego względu możemy wyróżnić kilka kategorii. Wybór właściwego laptopa zależy przede wszystkim od tego, co zamierzamy na nim robić. Tak zwane modele uniwersalne przeznaczone są wyłącznie do użytku domowego. Bez problemu obejrzymy na nich filmy w rozdzielczości HD i posłuchamy muzykę. Możemy także przeglądać strony internetowe i odpalić mało wymagające gry komputerowe. Należą do najtańszych produktów i stanowią optymalny zakup dla studenta potrzebującego przenośnego komputera na studia.

Rodzaje laptopów dostępnych na rynkuJeśli jednak zależy nam na graniu w najnowsze tytuły na najwyższych detalach, najlepiej zainwestować w laptop gamingowy. Przyjdzie nam zapłacić za niego sporo pieniędzy. W zamian uzyskamy jednak mocną kartę graficzną oraz porządny procesor. Dzięki tym dwom elementom możliwe będzie granie nawet w najbardziej wymagające tytułu. Posiadają także więcej miejsca na dysku i pamięci RAM niż laptopy przeznaczone do domowego użytku. Osoby zainteresowane takimi modelami powinny zwrócić uwagę na rodzaj chłodzenia zamontowany wewnątrz maszyny. Podczas grania w wymagające gry komputerowe, nasz laptop może zacząć się przegrzewać. Bez efektywnego chłodzenia znacznie spadnie jego żywotność. Będziemy musieli udać się z nim do serwisu lub w skrajnych przypadkach wymienić na nowy model.

Z kolei tak zwane laptopy biznesowe stanowią atrakcyjną alternatywę dla komputerów stacjonarnych. Sprawdzają zarówno podczas zwykłej pracy biurowej, jak i podróży biznesowych. W tej kategorii znajdziemy tanie modele, w które zaopatrują się firmy potrzebują dużych ilości sprzętu. Oprócz tego możemy spotkać się również z wysokiej jakości maszynami wyposażonymi w najnowsze funkcje i podzespoły. Powinny być także wyposażone w liczne porty umożliwiające podłączenie rozmaitych urządzeń peryferyjnych.

Rzadziej spotykane laptopy – ultrabooki i modele 2 w 1

Laptopy konwertowalne są często zwane zamiennie modelami hybrydowymi. Oba rodzaje komputerów stanowią podkategorię maszyn typu 2 w 1. Te pierwsze cechują się obecnością specjalnych zawiasów pozwalających na obracanie ekranu. Z kolei w laptopach hybrydowych może całkowicie odłączyć klawiaturę od ekranu. Zyskamy w ten sposób w pełni funkcjonalny tablet. Są to raczej rozwiązania niszowe dla prawdziwych entuzjastów komputerowych, pragnących zapoznać się z innowacyjnymi modelami. Tak zwane ultrabooki są najmłodsza z kategorii laptopów. Na tle innych maszyn wyróżniają się swoją smukłością i niską wagą. Zachowały przy tym szybka łączność oraz wysoką wydajność. Ich ważnym atutem jest niezwykła energooszczędność, dzięki której te laptopy mogą pochwalić się bardzo długim czasem pracy na baterii. Jest to szczególnie atrakcyjna cecha z punktu widzenia kogoś, kto planuje używać urządzenia z dala od gniazdek elektrycznych. Na zakup ultrabooków decydują się przeważnie profesjonaliści z branży komputerowej — programiści, graficy oraz analitycy.

Czy warto kupować laptopy bez zainstalowanego systemu operacyjnego?

Jest to dobry pomysł, jeśli posiadamy już system operacyjny na płycie. Wtedy możemy zainstalować go na własną rękę bez wydawania dodatkowych pieniędzy. Taką decyzję podejmują także osoby planujące używanie Linuksa, który jest dostępny całkowicie za darmo. Kolejnym powodem na rezygnację z zakupu laptopa z zainstalowanych systemem jest chęć uniknięcia niepotrzebnych programów (bloatware), które producenci komputerów często instalują wraz z OS-em. Przyczynia się to do obniżenia wydajności maszyny i znacznego wydłużenia czasu uruchamiania. Zmusza nas także do dokładnego wyczyszczenia laptopa, co wymaga już jednak dodatkowej wiedzy. Kupując produkty Apple’a musimy nastawić się na używanie Mac OS, cechującego się stabilnością i przejrzystością. Takie laptopy są często wybierane przez profesjonalistów z branży komputerowej. Jednakże największą popularnością nadal cieszą się systemy operacyjne z rodziny Windows.

angielski