Idealny sprzęt AGD na miarę potrzeb – kuchnia to wyjątkowe miejsce w każdym domu to tutaj o poranku, zanim jeszcze każdy rozejdzie się do swoich zajęć, domownicy spotykają się przy wspólnym posiłku i kawie. W kuchni najczęściej odbywają się także najciekawsze rozmowy. Jednak oprócz tych wszystkich rzeczy miejsce to pełni jedną podstawową funkcję, jest pomieszczeniem, gdzie przygotowywane są posiłki i urządzając je, warto o tym pamiętać. Jednak jak wszystko należy robić to z głową.
Nie sztuka jest bowiem wydać ogromne pieniądze na wszelkiego rodzaju sprzęty AGD. Wyposażenie kuchni powinno być przede wszystkim funkcjonalne, trwałe i użyteczne. Tak, aby korzystanie z niego sprawiało przyjemność domownikom i ułatwia codzienne życie. W dalszej części artykułu można znaleźć kilka cennych wskazówek, jak wybrać sprzęt AGD do kuchni i nie przepłacać, a jednocześnie czerpać za jego pomocą radość z codziennych czynności.
Sprzęt AGD jak wybrać – wolnostojący czy do zabudowy ?
Przed takim wyborem staje każda osoba, która postanawia urządzić kuchnię swoich marzeń. Odpowiedzi na nie należy poszukiwać już na etapie projektowania przestrzeni. Dzięki czemu będzie można dokładnie oszacować ich stawienie, a także dobrać meble, które spełnia wszelkiego rodzaju wymagania, nie tylko estetyczne, ale także użytkowe. Zarówno rozwiązanie, jakim jest zakup sprzętu AGD wolnostojącego, a także do zabudowy ma swoje wady, jak i zalety, dlatego też decyzje te są bardzo indywidualne.
Sprzęt AGD wolnostojący
Urządzenia AGD wolnostojące są przede wszystkim tańsze od swoich odpowiedników do zabudowy. Jest to ich podstawowa zaleta. Także ich wybór, jeśli chodzi o wymiary, nawet te najbardziej nietypowe jest o wiele większy. Jednak przy tym wyborze, trzeba liczyć się z tym, że niemal wszystkie urządzenia pozostaną w zasięgu wzroku, przez co bardzo trudno jest uzyskać spójny efekt w kuchni. Dodatkowo zajmować będą one miejsce na blatach w przypadku małego AGD, które mogłoby być z powodzeniem wykorzystywane w trakcie przygotowywania posiłków.
Sprzęt AGD do zabudowy
Ten rodzaj urządzeń AGD wyróżnia przede wszystkim ukrycie ich w meblach. W przypadku chłodziarek lodówek możliwe jest ich całkowite zabudowanie poprzez fronty. Dzięki temu rozwiązaniu w bardzo prosty sposób można uzyskać spójny i stylowy efekt, który optycznie oczyści przestrzeń, a także zwiększy jej metraż. Dodatkowo rozwiązanie to jest łatwiejsze do utrzymania w czystości. Jednak przy AGD do zabudowy trzeba liczyć się z większymi kosztami, w porównaniu do urządzeń wolnostojących o podobnych wymiarach. ponadto w trakcie przeprowadzki zabranie ich ze sobą, jest praktycznie niemożliwe.
Wygląd sprzętu AGD
Wygląd urządzeń AGD nie pozostaje bez wpływu na ogólny odbiór kuchni. Dlatego też warto zdecydować się na całe komplety zestawy urządzeń z tej samej serii lub linii produktów. Zwłaszcza jeśli kuchnia pozostaje połączona z salonem i jest ona widoczna dla gości. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać elegancki i nowoczesny efekt. Niwelując tym samym nagromadzenie bodźców kolorystycznych, które nie pasują do siebie, pod żadnym względem. Wielu Producentów, zwłaszcza w przypadku sprzętu AGD do zabudowy oferuje całą serię produktów, kuchenki, piekarniki, okapy i lodówki zachowane w tej samej stylistyce.
Wybierając mały sprzęt AGD taki jak czajnik elektryczny, ekspres do kawy czy też inne urządzenie, warto postawić na te, kore kolor tycznie będą nawiązywały na przykład do koloru ścian lub frontów szafek. Dzięki czemu nie będą się zbytnio odznaczały i rzucały w oczy na blatach.
Sprzęt AGD – jak wybrać najlepszy
Nie ma jednej złotej zasady, które pozwala by na dobranie idealnego sprzętu AGD. Tak samo, jak nie ma sprawdzonych i niezawodnych producentów, którzy są gwarancją trwałej pracy urządzeń. Żaden producent, chociażby ten najdroższy, nie gwarantuje bezawaryjności, dlatego też drożej wcale nie oznacza lepiej.
Kupując sprzęt AGD, warto też zwrócić uwagę na funkcje, jakie oferuje dane urządzenie. Najlepiej kupować te, które posiadają funkcje, z których na pewno będziemy korzystać, ponieważ im ich więcej tym cena droższa, a w wielu przypadkach niemal połowa z nich nie zostanie nigdy użyta. Pieniądze zaoszczędzone w ten sposób lepiej przeznaczyć na przedłużenie gwarancji. Wiele sklepów oferuje tego typu usługi, które zabezpieczają urządzenie nawet na 5 lat, przez co w tym okresie w razie jakichkolwiek napraw, nie poniesiemy żadnych kosztów.
Wielkość urządzeń powinna być także dopasowana do ilości domowników. Trzyosobowa rodzina, czy też singiel potrzebuje całkiem innej lodówki, niż rodzina sześcioosobowa. Dlatego sprzęt AGD zawsze należy kupować z uwzględnieniem ilości użytkowników. Zbyt mała lodówka lub zmywarka, może stać się prawdziwą zmorą, natomiast zbyt duża będzie generować niepotrzebne koszta i zbierać miejsce.
Mówiąc o sprzęcie AGD, nie można zapomnieć o okapie. Przy jego zakupie nie warto oszczędzać, odpowiada on w końcu za odprowadzanie zapachów powstających w trakcie gotowania. Dlatego, jeśli nie chcesz, aby po całym domu unosił się zapach smażonej ryby lub innej przyrządzanej potrawy, warto zainwestować w okap większej mocy, który działa wydajniej. Zwłaszcza w przypadku kuchni otwartej na salon.