Telefon – nieodłączny gadżet każdego człowieka

Telefon - nieodłączny gadżet każdego człowieka

Telefon – nieodłączny gadżet każdego człowieka. Smartfony w dzisiejszym świecie zdominowały nasze życie. Rzadko, kto wyobraża sobie życie bez telefonu. Mamy w nim wszystko, plany dnia, zdjęcia, filmiki, prowadzimy rozmowy, obsługujemy konta bankowe, używamy aplikacji zniżkowych do wielu sklepów. Gdy zapomnimy telefonu to czujemy się totalnie zagubieni i nie wiemy, co zrobić z wolnym czasem. Widzimy, jakie zagrożenia niesie ze sobą ciągłe użytkowanie smartfona, jednak ciężko nam z niego zrezygnować.

Niezbędnik w życiu każdego z nas

Smartfon stał się bardzo intymnym narzędziem, w którym chowamy cały świat. Dlatego tak o niego dbamy, kupując folie ochronne na telefon czy obudowy. Cena tych urządzeń również ma wpływ na to, że staramy się je zabezpieczać przed zniszczeniem. Telefony ułatwiają nam wiele czynności dnia codziennego. Przede wszystkim pozostajemy w kontakcie z bliskimi i znajomymi, nawet tymi, którzy mieszkają daleko od nas. Komunikatory pozwalają za darmo łączyć się z osobami mieszkającymi za granicą. Również znajdowanie miejsc nie jest dzisiaj niczym trudnym, pod ręką mamy bowiem nawigację, która zaprowadzi nas w dowolnie wybrane miejsce.

Telefon to oczywiście również szereg ulubionych aplikacji, które ułatwiają nam życie. Posiadając aplikacje bankowe spokojnie śledzimy nasze finanse a w drodze do pracy możemy opłacić rachunki czy zrobić konieczne przelewy. Zapominając karty bankomatowej możemy bez problemu zapłacić telefonem. Większość z nas posiada również aplikacje zakupowe popularnych sieci handlowych, które pozwalają na zapoznanie się z ofertą i otrzymanie specjalnych zniżek. Niektóre sieci oferują możliwość zbierania punktów, które później można wymieniać na ciekawe nagrody. Wiele osób używa telefonu do ćwiczeń instalując specjalne programy. Smartfon pomaga również liczyć kroki czy spożywane kalorie. Jak widać telefon to cały nasz świat, dlatego folia ochronna na telefon to konieczność, która utrzyma nasze urządzenie w świetnym stanie.

Zabieracz czasu

Niestety smartfon oprócz swojego pozytywnego skutku ma również wiele wad, które negatywnie wpływają na nasze życie. Przede wszystkim kradnie on nam nasz cenny czas i wszystko kręci się wokół niego. Wiele osób potrafi godzinami wybierać nowe obudowy czy folie ochronne na telefon. Jedna z celebrytek polskich postanowiła ostatnio pokazać, ile czasu dziennie spędza na telefonie. Dane szokują, bo choć dużo pracuje korzystając ze smartfona to jednak prawie 10 godzin dziennie to ogromna ilość. Ciekawe, ile nam by wyszło?

Telefon sprawia, że wolimy przeglądać w nim różne informacje, rozmawiać wirtualnie a zapominamy o otaczającej rzeczywistości. Coraz częściej widzimy obrazki, że grupki ludzi siedzących w restauracji zamiast ze sobą rozmawiać to korzystają z telefonów. Bardzo często chcemy nauczyć nasze dzieci, by nie siedziały ciągle na telefonie, jednak samo mówienie nie wystarczy. Musimy najpierw zacząć od siebie i odłożyć czasem telefon. Nasze dzieci, partnerzy i bliscy potrzebują naszej uwagi. Telefon i wszystko, co z nim związane może poczekać.

Obozy bez telefonu

Kiedy telefon i dbanie o niego- folia ochronna na telefon jest ważniejsze od wszystkiego to nie ma się co dziwić, że powstają takie inicjatywy, jak obozy dla dzieci bez smartfonów. Uczniowie wyjeżdżają na takie kolonie i nie mogą zabrać ze sobą telefonu, rodzice mają kontakt z dziećmi poprzez opiekunów. Choć wielu dzieciom na początku nie podoba się pomysł takiego wyjazdu to jednak wracają z niego bardzo zadowoleni.

Przez tydzień czy dwa młodzi ludzie odcięci są od telefonu i początkowo widać, jak bardzo im go brakuje. Później jednak wciągają ich zabawy na świeżym powietrzu, zawody sportowe czy zwyczajne spędzanie czasu z rówieśnikami, że nie potrzebują już smartfona, by dobrze się bawić. Dzieci bardzo często nie mają szansy na co dzień zobaczyć, jak wygląda życie bez telefonu. Już jako maluchy atakowani są tym kolorowym wirtualnym światem i obserwując dorosłych postrzegają go, jako najlepszą możliwą zabawkę. Na takim wyjeździe może się okazać, że życie bez telefonu jest możliwe i dużo ciekawsze.

Detoks

Telefon - nieodłączny gadżet każdego człowiekaNie tylko dzieciom potrzebny jest detoks od telefonów. Również nam dorosłym przydałoby się  takie wytchnienie. Czasem przypadek może decydować za nas, że nie będziemy mogli korzystać ze swojego smartfona – zbita szybka, uszkodzone szkło hartowane czy folia ochronna na telefon sprawi, że na chwilę będziemy musieli zapomnieć o urządzeniu. Dobrze wykorzystajmy ten czas. Na co dzień również pamiętajmy, że istnieje życie poza telefonem.

Idąc na spotkanie z przyjaciółmi nie wyciągajmy telefonu na stół, schowajmy go do torby i wyciszmy. Skupmy się na naszym rozmówcy, wtedy dowiemy się czegoś ciekawego i spędzimy miło czas. Zajmując się dzieckiem nie mówmy mu, że nie mamy czasu i nie patrzmy ciągle w telefon. Ten brak uwagi sprawia naszym pociechom przykrość. Udany wieczór to też nie taki z komórką, a tak często partnerzy robią. Zróbmy zasadę, że przebywając wspólnie nie korzystamy z telefonu, co wpłynie na pewno bardzo pozytywnie na nasz związek.

angielski