Tapety ścienne – powrót na salony

Tapety ścienne - powrót na salony

Tapety ścienne – powrót na salony: jeszcze do niedawna tapety ścienne kojarzone były ze starodawnym, wręcz kiczowatym wykończeniem domów. Po latach nieobecności i złej sławy ten trend powrócił do aranżacji wnętrz. Wybór wzorów, struktur, materiałów i możliwości jakie dają nam obecnie dekoracyjne tapety naścienne jest nieporównywalny do stanu sprzed kilkunastu lat. Różnorodność motywów i możliwość personalizacji tapety w bardzo prosty sposób pozwala stworzyć wymarzone i unikatowe wnętrze.

Każde, nawet najmniejsze pomieszczenie można uatrakcyjnić za pomocą tapety dekoracyjnej, odpowiednio dobrana kolorystycznie i według upodobań oraz dostosowana do konkretnego wnętrza tapeta może odmienić i ożywić pomieszczenie. Dekoracja ściany przy pomocy tapety nada pomieszczeniu nowego stylu, umiejętnie zastosowane wzory tapet w subtelny sposób podkreślą meble i nadadzą wnętrzu charakteru.

Łatwo, przyjemnie i z klasą

Położenie tapety na ścianie jest jedną z najszybszych metod jej aranżacji. Dzisiejsza technologia pozwala na szybkie zamontowanie tapety, bez potrzeby wzywania fachowca. Jednakże sama decyzja o wyklejeniu ścian tapetą powinna być starannie przemyślana. Popularnym rozwiązaniem jest udekorowanie tapetą tylko jednej ściany, bądź tylko jej części. Nadmiar zbyt mocnych  wzorów i intensywnych kolorów może optycznie zmniejszyć wnętrze, czego należy unikać. Warto zachować harmonię w doborze tekstyliów i mebli do pomieszczenia udekorowanego tapetą. Świetnym pomysłem może okazać się taki sam motyw przewodni na tapecie co i dekoracyjnych dodatkach. Istotna, przy doborze tapety jest również, specyfikacja pomieszczeń, jedne idealnie wkomponują się w wystrój salonu, czy pokoju dziecka, inne będą tapety przeznaczone do montażu w kuchni czy łazience. Daje to gwarancję dobrze podjętej decyzji i spójnej aranżacji wnętrza. Dodatkowym atutem tapet ściennych aktualnie występujących na rynku jest ich demontaż. Gdy zapragniemy zmiany dekoracji, również tej na ścianie, bez zbędnego bałaganu jesteśmy w stanie ją usunąć. Nie tylko położenie na ścianie tapety jest łatwe i przyjemne, jej wymiana także pozwoli nam zaoszczędzić czas.

Od czego zacząć wybór tapety?

Tapety ścienne - powrót na salonyBy nie żałować podjętej decyzji, przed zakupem w sklep internetowy z tapetami piękne tapety na ścianę warto wcześniej przemyśleć kilka kwestii. Pierwszą zasadą, jaka powinna przyświecać przy wyborze tapety jest finalna kompozycja z resztą pomieszczenia. Oprócz mebli i doboru dodatków pod uwagę należy wziąć kolorystykę drzwi i podłogi w pomieszczeniu. Równie ważną kwestią jest wielkość pomieszczenia, które ma zostać ozdobione tapetą ścienną. W małych pomieszczeniach lepiej sprawdzi się jasna kolorystyka i delikatny motyw tapety, chcąc ozdobić całą ścianę lub ściany przeciwległe. Wybierając mocne kolory, bądź odważny, krzykliwy wzór warto rozważyć częściowe udekorowanie ściany. Za to duży metraż pozwala nam na zabawę zarówno akcentem kolorystycznym co i odważnym motywem. Dlatego przy wybieraniu tapety ściennej istotne jest by doprecyzować wszystkie kryteria. Kolorystyka tapety uzależniona będzie od indywidualnych preferencji. Struktura tapety, także jest kwestią wyboru, może być gładka bądź z wzorem, możemy pokusić się również o personalizowana fototapetę z wybranym przez nas zdjęciem. Planując zakup tapety na ścianę należy też zdecydować się z jakiego materiału tapeta została wytworzona.   

Rodzaje tapet naściennych

W dostępnej na rynku ofercie jest wiele rodzajów tapet dekoracyjnych, różnią się jednak materiałem, z którego są wykonane, liczbą warstw jak i sposobem ich nakładania. Wyboru można dokonać pomiędzy tapetami papierowymi na fizelinowym podkładzie, winylowymi na podkładzie papierowym lub fizelinie. Producenci tapet w swojej ofercie mają także, tapety welurowe, które zaliczane są do najbardziej ekskluzywnych z powyższych rodzajów. Do rodzaju tapet na ścianę zaliczyć można także, tapety raufaza oraz tapety z włókna szklanego. Papierowe tapety występują w bogatej gamie wzorów i kolorów. Mogą być jedno lub wielowarstwowe. Jednakże cechuje je cienka struktura, co za tym idzie, są trudne do utrzymaniu czystości. Przeznaczone są do aranżacji wnętrz o gładkich ścianach i nie narażonych na zabrudzenia. Tapety winylowe pokryte są odpornym na wodę oraz środki chemiczne winylem, ułatwia to późniejsze czyszczenie powierzchni. Ten rodzaj tapety występuje w płaskiej i spienionej wersji. Płaskie charakteryzuje błyszcząca, cienka powłoka, zaś spienione są grubsze, idealne w przypadku nierównej powierzchni. Powierzchnia tapet winylowych może być gładka lub strukturalna. Strukturalne powierzchnie mogą imitować drewno, kamień bądź cegłę. Tapety flizelinowe cechuje łatwość naklejania, nie trzeba smarować ich klejem, co z pewnością ułatwia równomierne rozprowadzenie i dopasowanie wzorów. Ponadto flizelina jest materiałem wygłuszającym, więc idealnie sprawdzi się w pomieszczeniu, w którym roznosi się echo. Dwie warstwy, z których składa się tapeta, doskonale kryją również nierówności czy ubytki w ścianie. Tapety ze szklanego włókna posiada strukturę przypominająca tkaninę, występują różne jej grubości oraz sploty czy układy włókien. Są wodoodporne także odporne na drobne uszkodzenia mechaniczne.  Idealnie sprawdzą się w aranżacji kuchni bądź łazienki. Tapety raufaza można wielokrotnie malować, składa się z kilku warstw papieru, pomiędzy którymi znajdują się wiórki drewna. Ten rodzaj tapety najczęściej występuje w kolorze białym. Spośród wielu istotnych kryteriów, jak i bogatej oferty produktowej najważniejsze przy doborze tapety ściennej będzie wnętrze i gusta jego użytkowników. Dom to azyl, w którym przede wszystkim domownicy mają czuć się dobrze, dlatego wnętrze musi być dopasowane właśnie do ich potrzeb.

angielski