Meble industrialne

Meble industrialne

Typowe meble industrialne wyglądają, jakby zostały znalezione wczoraj w opuszczonej fabryce lub kupione na pchlim targu: metalowe krzesła i taborety, stoły z litego drewna, duże skórzane sofy i fotele, otwarte regały z metalowymi ramami. W dużych aglomeracjach coraz częściej można znaleźć wszelkiego rodzaju placówki – restauracje, kluby, bary, których wnętrze urządzone jest w stylu przemysłowym. Nic w tym dziwnego, bo wnętrze w tym stylu wydaje się proste, co tworzy najbardziej naturalną atmosferę. Nie ma jednak potrzeby przeszukiwać opuszczonych budynków i pchlich targów w poszukiwaniu odpowiednich mebli. Dziś projektanci oferują szeroką gamę mebli w stylu industrialnym do mieszkań oraz placówek gastronomicznych.

Meble industrialne – czym się charakteryzują?

Meble odgrywają kluczową rolę w aranżacji wnętrz. Podstawą powinny być najbardziej ascetyczne meble: drewniany stół z metalowymi nogami, masywne szafki z metalowymi okuciami. Meble nie powinny mieć żadnych rzeźbionych detali, pluszowej tapicerki, ponieważ ten rodzaj aranżacji nie ma na celu wygładzenia ostrych narożników, ale wręcz przeciwnie, podkreśla je. Nowoczesne projekty mebli są niemal identyczne z tymi, które były popularne w XX wieku. Ta sama kolorystyka, prostota form i bogactwo metalizowanych powierzchni. Jedyną rzeczą jest to, że mają teraz mniej prymitywizmu.

Meble industrialne czy loftowe wykonane są z materiałów naturalnych lub stali: szafy metalowe, półki drewniane, regały. Fotele, krzesła, sofy są proste, skromne, wykonane z drewna, metalu lub skóry. Świetnymi opcjami jest zastosowanie w wystroju wnętrz dużej skórzanej sofy, lakierowanego drewnianego krzesła z podłokietnikami ze szczotkowanego metalu. Ten styl nie oznacza odrzucenia wszystkiego, co przytulne. Mieszkając na terenie dawnych fabryk ludzie starali się stworzyć w nich domową atmosferę. Mebel w stylu vintage, np. fotel bujany przykryty kocem w kratkę, idealnie wpasuje się w industrialny styl.

Jeśli zdecydujesz się na zakup mebli w stylu industrialnym, zwróć uwagę na to, że nie ma w nich kolorów wyrazistych (dopuszczalne są małe jasne akcenty). Wybierz maksimum prostoty, naturalności i braku słodyczy. Chociaż można się z tym spierać, światowi projektanci twierdzą, że styl industrialny ma najmniej ograniczeń: prawie każdy mebel może zmieścić się do wnętrza.

Wykończenie mebli industrialnych to podstawa do stworzenia odpowiedniego tonu

Meble industrialneO ile wcześniej industrialny wygląd wnętrza był uważany nie za coś wyjątkowego, ale za element codzienności, to teraz jest ono pełne oryginalnych rozwiązań, które zapewniają domowi atmosferę komfortu i domowego ciepła. Ten styl aranżacyjny łatwo zepsuć niewłaściwymi dekoracjami i dodatkami. Przejrzysty tiul, koronkowe narzuty, zbyt dekoracyjne detale – a efekt nie jest taki sam. Ale to akcesoria odgrywają kluczową rolę w tworzeniu odpowiedniej atmosfery. Na przykład lampy pozytywnie podkreślą tak chłodny, a jednocześnie industrialny design i staną się Twoim niezawodnym źródłem światła na długie lata.

Wygląd mebli industrialnych jest prosty i zwięzły. Czyste formy harmonijnie łączą się z wykończeniami: metalową ramą z drewnianymi wstawkami, fotelami i sofą obitymi neutralnymi tkaninami. Choć estetyka fabryczna jest modna i preferowana we współczesnym świecie, w przypadku mieszkań trzeba pamiętać o komforcie. Lepiej wybrać meble o dużych rozmiarach: pośrodku pokoju stoi ogromna sofa, ogromna metalowa szafka z regałem i kilkoma sekcjami przy ścianie, a obok sofy duży drewniany stół. Rama łóżka może być metalowa lub drewniana. Podnóżek i zagłówek mają ściśle prostokątny kształt bez wzorów i innych ozdób. Fotele ze skórzaną lub tkaninową tapicerką. Meble wykonane z litego drewna, metalu, tapicerowane skórą lub chropowatym materiałem idealnie wpasują się w ten styl.

Estetyka kolorystyczna mebli industrialnych

Polecany jest wybór kolorów w bieli, szarości, zarówno jasnych jak i ciemnych odcieniach, ciemnego granitu i kolorystyki czerwono-bordowej. Aby uzupełnić strefę rekreacyjną kilkoma głębokimi fotelami lub pufami, resztę mebli można umieścić na obwodzie pomieszczenia. Sypialnię najlepiej zamknąć parawanem, przepierzeniem lub szafą. Z mebli można użyć wysokiego łóżka z kutym żelazem lub oparciem z masywnych drewnianych elementów.

Miejsce pracy lub biuro najlepiej łączy się z zaawansowaną technologią lub minimalizmem. Wśród surowych szafek i regałów ustawionych wzdłuż ścian dobrze zaprezentują się nowoczesne stoliki transformatorowe oraz krzesło na kółkach. Niewątpliwą zaletą mebli industrialnych jest łatwość użytkowania we wnętrzu i wszechstronność wzornictwa: cieszą się popularnością od ponad wieku i będą miały znaczenie przez bardzo długi czas, a także trwałość: mocne drewniane lub metalowe szafki i regały.

Pięknie prezentują się stoliki kawowe wykonane z drewna lub płyty laminowanej ze stalowymi nogami. Połączenie dwóch elementów o różnej wielkości z okrągłymi blatami pozwala osiągnąć ciekawe ułożenia. Mogą stać razem lub oddzielnie, piękny dębowy odcień i czarne nóżki tworzą harmonijną grę kolorów doskonale oddając cechy mebli industrialnych. Nawet mały salon uda się wyposażyć w meble oddające styl przemysłowy, wystarczy wybrać zestaw, który będzie funkcjonalny i wykonany w tej stylistyce. Wiele szuflad, półek, duże blaty (drewniane lub szklane), masywne komody, proste okucia to wszystko świetnie eksponuje surowość stylu industrialnego.