Ile kosztuje system RFID?

Ile kosztuje system RFID?

Ile kosztuje system RFID? W nowoczesnych przedsiębiorstwach poziom zautomatyzowania jest bardzo wysoki. W tego typu miejscach następuje bardzo duży przepływ informacji. Aby lepiej poradzić sobie z tym problemem, warto zdecydować się na systemy RFID, które ostatnimi czasy są niezwykle chętnie wybierane zarówno przez małe firmy, jak i te nieco większe. Czym charakteryzuje się system RFID? Jaki jest koszt systemy RFID? W jaki sposób dobrać tagi RFID? Gdzie stosowane są zaawansowane systemy RFID? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

System RFID – czym się charakteryzuje?

czujka ruchu zewnętrznaZanim rozpoczniemy zaawansowane rozważania nad systemem RFID, w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, czym on tak właściwie się charakteryzuje. Otóż tego typu technologia pojawiła się już jakimś czas temu, jednakże nadal dynamicznie się rozwija. Jej głównym celem jest szybsza identyfikacja osoby, ewentualnie przedmioty. W nieco większych przedsiębiorstwach dość powszechne są identyfikatory. To właśnie na nich zakodowane są poszczególne dane, dzięki czemu możliwe jest szybkie dostanie się do miejsc, które przeznaczone są tylko dla zatrudnionych osób. W konsekwencji możliwe jest kontrolowanie godzin pracy. Dość powszechne jest również używanie technologii RFID do kodowania informacji, które znajdują się na przesyłkach. Umożliwia to kodowanie niezbędnych informacji o przesyłkach. Co to oznacza w praktyce? Pracownik danej firmy może w błyskawicznym tempie odczytać adresata, a także miejsce dostarczenia za pomocą czytnika. Warto wspomnieć o tym, że u zwierząt wykorzystywana jest możliwość wszczepiania chipów. Dzięki temu hodowcy mają pewność, że osobnik nie zgubi się, a także nie ucieknie z danego miejsca. Tak więc system RFID jest bardzo pomocny i może być wykorzystywany w wielu przypadkach.

Jaki jest koszt systemu RFID?

Z pewnością wiele osób zastanawia się nad tym, ile może kosztować system RFID. Otóż odpowiedź na to pytanie jest dość problematyczna, bowiem ostateczna cena zależy od kilku czynników. Można jednak założyć średnie wartości, które w rzeczywistości mogą okazać się nieco inne. Przykładowo czytnik, konstrukcja bramki i anteny to koszt oscylujący w granicach od 20 do 30 tys. zł. Oczywiście należy założyć, że jedna bramka w strefie przyjęcia będzie wystarczająca. Dodatkowo należy doliczyć koszty związane z oprogramowaniem i wdrożeniem. Wówczas musimy liczyć się z ceną od 10 do 50 tys. zł. Nie w sposób nie wspomnieć o otagowaniu. Centa zależy od tego, z jakim środowiskiem mamy do czynienia. W niektórych przypadkach możliwe jest ponowne wykorzystywanie tagów. Koszt tagu wynosi od około 80 groszy do nawet 2.50 zł. Podsumowując powyższe zadania, podstawowy system RFID jesteśmy w stanie nabyć za około 40 tys. zł. W praktyce jest to jednak możliwie najniższa cena, a ostateczny koszt często okazuje się nieco wyższy.

Zobacz koniecznie:

W jaki sposób dobrać tagi RFID?

Ile kosztuje system RFID?W systemie RFID istotna jest kwestia odpowiedniego dobrania tagów. Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć czynniki zewnętrzne. W wielu przypadkach tag będzie znajdował się w wysokich temperaturach, a dodatkowo dochodzi kwestia zapylenia, brudu czy też warunków atmosferycznych. Nie bez znaczenia jest region geograficzny. Znacznik musi być dobrany zgodnie z prawnie dopuszczoną częstotliwością. Nie w sposób nie wspomnieć o powierzchni montażowej, na którą tag RFID zostanie naniesiony. Z reguły znaczniki działają prawidłowo na takich powierzchniach, jak chociażby drewno, tektura, plastik. Tylko niektóre tagi pracują na metalowej powierzchni. Warto zwrócić uwagę na sposób mocowania taga, a także na wymagany zakres odczytu. Aby wybrać najbardziej optymalny, należy przetestować różnorodne znaczniki. Ostatnią kwestią, która jest godna uwagi, jest sposób programowania tagów RFID. Możliwe jest bazowanie na danych, które są zaprogramowane w tagu, ewentualnie programować je samodzielnie- w zależności od indywidualnych preferencji.

Gdzie stosowane są zaawansowane systemy RFID?

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach technologie RFID to właściwie standard, jeśli chodzi o identyfikację obiektów lub osób. Dodatkowo nie bez znaczenia jest komunikacja pomiędzy nimi. Systemy stosowane są bowiem w wielu rozmaitych procesach i branżach. Najczęściej z możliwości RFID korzysta się w przemyśle, magazynowaniu, produkcji, logistyce. Wykorzystuje się je do tego, aby monitorować linię produkcyjną, dzięki czemu zwiększa się poziom kontroli jakości, a ewentualne błędy produkcyjne wykrywane są na wczesnym etapie. Wszelkie procesy dzięki systemom RFID mogą odbywać się automatycznie. Warto również zwrócić uwagę na to, że tego typu urządzenie umożliwiają łatwiejszą identyfikację, sortowanie, śledzenie maszyn, materiałów lub narzędzi. Ewentualna identyfikacja czy też zbieranie informacji odbywa się w satysfakcjonującym czasie. Systemy RFID coraz częściej zastępują tradycyjne kody kreskowe, które są już nieco przestarzałe i mają zdecydowanie mniej możliwości.