Czym jest taping i jaki ma wpływ na nasze ciało? Ludzkie mięśnie pracują ciężko każdego dnia, nawet jeśli człowiek nie jest aktywny fizycznie. Dzięki nim możemy się ruszać, podnosić ciężary. Co ważne, to właśnie one odpowiadają za właściwe działanie układu krwionośnego oraz limfatycznego. Niestety ich częste rozciąganie czy kurczenie skutkuje urazami w postaci stanów zapalnych, którym towarzyszy często ból. Coraz chętniej wybieraną metodą leczenia tego rodzaju dolegliwości jest taping, z którego korzystają nie tylko sportowcy, ale również wszystkie inne osoby ceniące sobie jego skuteczność.
Czym jest taping?
Taping, czyli inaczej kinesiotaping https://fizjoterapiaisport.pl/uslugi/kinesiotaping/ czy też plastrowanie dynamiczne to metoda opierająca się na oklejaniu danych obszarów ciała specjalnymi plastrami. Dzięki niej można zapobiegać wszelakim kontuzjom, jak i zmniejszyć dolegliwości bólowe. Co ważne, taka terapia może działać przez całą dobę, jest bezpieczna i całkowicie bezbolesna. Taping wybierany jest przez zawodowych sportowców, narażonych na częste kontuzje, jak i osoby nieuprawiające sportu. Takie plastrowanie jest w stanie zmniejszyć bóle kręgosłupa, przeciwdziałać skurczom łydek i poprawić krążenie.
Plastry używane w kinesiotapingu są bardzo elastyczne i wykonane z bawełny i kleju akrylowego.
Nie powodują dyskomfortu, gdyż są bardzo cienkie i lekkie. Co ważne, są to produkty wodoodporne i przepuszczające powietrze. Dużą ich zaletą jest to, że możemy je nosić parę dni albo nawet przez parę tygodni, aż do chwili odklejenia się plastra. Ta ciekawa metoda terapeutyczna została opracowana na początku lat 70. ub. w przez japońskiego doktora Kenzo Kase. Dopiero w latach 90 zyskała ogromną popularność, która do dzisiaj nie osłabła.
W jaki sposób działa taping i jakie efekty daje?
Plastrowanie wybranych fragmentów ciała działa w sposób wszechstronny. Plastry oddziałują między innymi na stawy, mięśnie i układ limfatyczny. Mają właściwości łagodzące przykre objawy powiązane z urazami i schorzeniami. Taśma kinezjologiczna umieszczona na ciele doprowadza do podniesienia naskórka, dzięki zwiększa się przestrzeń między skórą a mięśniami oraz otaczającą je powięzią.
Wpływa to pozytywnie na działanie układu limfatycznego. Chłonka sprawniej krąży i zauważalny jest naturalny drenaż limfatyczny, który zmniejsza obrzęki i pomaga w regeneracji tkanek. Obniża się siła nacisku na zlokalizowane na skórze receptory odpowiadające za odczuwanie bólu, przez co jest on dla nas mniej dotkliwy. Obniża się również nadmierna wrażliwość skóry na bodźce.
Właściwie naklejone plastry rehabilitacyjne poprawiają napięcie mięśniowe, pozbywają się uczucia zmęczenia, redukują skurcze mięśni oraz poprawiają zakres ich ruchomości. Ponadto, metoda ta potrafi przywrócić właściwe pozycje powierzchni stawowych, a więc polepsza ich możliwości motoryczne.
Efekty jakie daje plastrowanie ciała
-
-
- obniżenie poczucia ograniczenia zakresu ruchu kończyn,
- redukcja napięcia mięśni i odciążenia po nadwyrężeniu,
- zmniejszenie bólu kręgosłupa,
- zmniejszenia napięcia, relaksacja,
- zmniejszenie odczuwania dolegliwości bólowych po zabiegach operacyjnych i kontuzjach,
- zmniejszenie bólu wynikającego z reumatyzmy u stanów zapalnych stawów,
- zapobieganie rozstępom w ciąży,
- polepszenie krążenia limfy i krwi,
- zmniejszenie prawdopodobieństwa kontuzji przez stabilizację stawów oraz ochronę ścięgien,
- niwelacja poczucia ograniczenia zakresu ruchów kończyn,
- szybszy powrót do sylwetki po przebytej formy,
- obniżenie ryzyka bolesnych skurczy u osób w nocy oraz sportowców.
-
Co ciekawe, udowodniono, iż ten rodzaj fizjoterapii https://fizjoterapiaisport.pl oddziałuje także na blizny. W testach wykazano, że pacjenci korzystający z tej metody zauważyli u siebie redukcję zrostów albo wżer. Plastry zaaplikowane na skórę zwiększają elastyczność blizn, spłycają je i zmniejszają przykurcze mięśniowe.
Kinesiotaping – popularne techniki
W tapingu stosuje się 6 różnych technik, które w odmienny sposób wpływają na funkcje organizmu.
-
-
- mechaniczna – służy do polepszenia stabilności oraz biomechaniki układu ruchu,
- przestrzenna – stosowana do zniwelowania ucisku w konkretnym rejonie tkanki,
- powięziowa – oddziałuje na ruchy powięzi,
- funkcjonalna – stosowana w celu stymulacji sensorycznej, wspiera ruchomość stawów,
- krążeniowa/limfatyczna – wspiera przepływ płynu limfatycznego z rejonów o sporej kumulacji tego płynu do miejsc gdzie do brakuje,
więzadła/ścięgna – redukuje nacisk na te struktury
-
Kiedy warto skorzystać z kinesiotapingu ?
Niepozorne plastry naklejane na ciało, charakteryzują się wszechstronnym działaniem i są w stanie pomóc wielu pacjentom. Z ich świetnego działania można skorzystać praktycznie w każdej dolegliwości oraz schorzeniu zdrowotnym. Prace badawcze wykazały ich pozytywne działanie w różnych przypadłościach.
Warto podkreślić, że są one całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Plastrowanie dynamiczne jest świetnym wsparciem doraźnym, aczkolwiek należy pamiętać, jak ważne jest podjęcie się właściwej terapii prowadzonej przez fizjoterapeutę tudzież lekarza. Taping daje błyskawiczne efekty, gdyż poprawę zauważymy już następnego dnia po ich zastosowaniu.