Rzeczy pod zastaw – jak to wygląda?

Rzeczy pod zastaw - jak to wygląda?

Rzeczy pod zastaw – jak to wygląda? Ostatnimi czasy lombardy cieszą się coraz większą popularnością. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak wielu pozytywnych aspektów możemy doszukiwać się w związku z istnieniem takich lokalizacji. W jaki sposób działa lombard? Jakie przedmioty możemy zostawić w lombardzie? Jak wygląda kredyt lombardowy pod zastaw? Jak powinna prezentować się umowa zastawu? Jakie wady i zalety pożyczek w lombardzie możemy wyróżnić? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

W jaki sposób działa lombard?

Jeśli chodzi o ideę działania lombardów, jest ona bardzo prosta- otóż pożyczkobiorca decyduje się na to, aby zaciągnąć krótkoterminową pożyczkę, której okres trwania z reguły wynosi miesiąc czasu. Transakcja ta jest jednak odpowiednio zabezpieczona. Jest to możliwe dzięki zastawowi – najczęściej jest to jakaś cenna ruchomość, którą klienci pozostawiają w lombardzie. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że do momentu, w którym upłynie okres spłaty, wcześniej zastawiony przedmiot jest ograniczonym prawem rzeczowym. W praktyce oznacza to, że nie ma możliwości wystawienia go na sprzedaż w tym czasie. Co więcej, lombard zobowiązuje się do tego, aby zastawiona rzecz była przechowywana w odpowiedni sposób, który będzie zabezpieczał przed utratą wartości. Czy to wszystko oznacza, że przedmiot zastawiony nie będzie już naszą własnością? Jeśli klient spłaci w określonym terminie pożyczkę, wówczas otrzyma zastaw z powrotem. Jeśli jednak zostanie to zbagatelizowane, wówczas to lombard uzyskuje prawa do tego, aby dysponować przedmiotem. W konsekwencji może on wystawić przedmiot na sprzedaż bez żadnych konsekwencji. 

Jakie przedmioty możemy zostawić w lombardzie?

Część osób zastanawia się, co tak właściwie może być zastawiane w lombardzie. Okazuje się, że może to być niemalże każdy przedmiot, który ma wartość, jednocześnie należy do nas i nie pochodzi z kradzieży. Z punktu widzenia lombardu najważniejsza jest kwestia tego czy w przypadku niespłacenia pożyczki przedmiot będzie mógł być odsprzedany. Dlatego też w zdecydowanej większości przypadków przyjmowane są przedmioty, na które w danym czasie jest stosunkowo duży popyt. Jakie więc przedmioty przyjmowane są pod zastaw? Z pewnością warto wspomnieć o tych następujących: telefony komórkowe, tablety, pralki, zmywarki, lodówki, unikatowe pamiątki rodzinne, monety, antyki, sprzęt sportowy, komputery, laptopy, wieże, telewizory, konsole, biżuteria, zegarki, złoto, srebro, rzeźby, dzieła sztuki, obrazy. Co ciekawe, coraz częściej lombardy decydują się na to, aby udzielić pożyczkę pod zastaw samochodu. Nie jest to jednak reguła, w konsekwencji nie wszystkie lombardy biorą pod uwagę tak duże ruchomości. Jeśli przedmiot posiada dużą wartość, wówczas lombardy często wymagają od nas okazania dowodu zakupu. W konsekwencji mają pewność, że przedmiot nie został skradziony. 

Jak wygląda kredyt lombardowy pod zastaw?

Rzeczy pod zastaw - jak to wygląda?Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że kredyt lombardowy każdorazowo udzielany jest pod zastaw. Jest to właściwie jedyna forma zabezpieczenia transakcji. Przykładowo nie otrzymamy od lombardu pożyczki, jeśli nie pokażemy wartościowego przedmiotu, którym dana firma jest zainteresowana. W zdecydowanej większości przypadków przedmiot pod zastaw znajduje się lombardzie tak długo, aż pożyczka nie zostanie spłacona. Kwota wyliczana jest na podstawie wartości zastawu i zostaje wypłacona od ręki. W razie niespłacenia zobowiązania przez klienta lombard uzyskuje pełne prawa do dysponowania przedmiotem. Jeśli chodzi o kwoty kredytów- są one zależne od tego, jaka jest wartość zastawu. Pomimo wszystko niemalże nigdy nie są równie 100% kwoty, która wyceniona została przez rzeczoznawcę. Z reguły wartość ta oscyluje w granicach od 30-60% całości. Jak to wygląda w praktyce? Pomimo tego, że telefon zastawiany jest wart 1000 zł, to klient otrzyma pożyczkę od 300 do 600 zł. To właśnie na tym zaniżeniu zarabiają lombardy, bowiem jeśli nie dojdzie do spłaty pożyczki, to przedmiot zostanie sprzedany za atrakcyjną cenę. 

Jak powinna prezentować się umowa zastawu?

Pisemna umowa to rodzaj zabezpieczenia dla obu stron. Jednak aby była ona ważna, muszą się na niej znaleźć podstawowe zapisy. Wśród nich wyróżnić należy dane osobowe, formę zastawu, opis przedmiotu, udzielaną kwotę pożyczki, termin spłaty, formę spłaty, a także opłaty, które związane są z udzieleniem pożyczki.

Jakie wady i zalety pożyczek w lombardzie możemy wyróżnić?

Pożyczki lombardowe to przede wszystkim szybka możliwość uzyskania pożyczki- niemalże od ręki. Nikt nie sprawdza naszej wiarygodności kredytowej, co jest ogromną zaletą dla zadłużonych osób lub tych, które nie posiadają żadnych dochodów. Niestety koszty tej pożyczki są stosunkowo wysokie, ze względu na to, że zastawiany przedmiot jest dość nisko wyceniany. Istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że stracimy przedmiot, a okres spłaty jest bardzo krótki- wynosi z reguły miesiąc czasu.