Masaż tajski jak wygląda?

Masaż tajski jak wygląda?

Masaż tajski jak wygląda? Klasyczny uznawany jest za uniwersalną terapię dla całego ciała. Wywodzi się z Azji, a jego popularność zatacza w Europie coraz szersze kręgi. Czym się charakteryzuje? Jakie są jego zasady? 

Z Azji do Europy

Masaż tajski jak wygląda?

Klasyczny masaż tajski uznawany jest za zabieg fizjoterapeutyczny, którego celem jest przywrócenie sprawności w ciele, jak i usunięcie przyczyn bólu. Klasyczna metoda nie wykorzystuje olejków. Dlaczego? Tego typu produkty zwiększają poślizg dłoni, a tym samym zmniejszają efektywność zabiegu i siłę tarcia. Do przeprowadzenia masażu klient zakłada specjalny strój jednorazowy, który jest komfortowy i przewiewny, ale nie ogranicza w żaden sposób siły nacisku. Tradycyjny masaż tajski wykonywany jest na specjalnie przygotowanych podestach albo odpowiednio dużych łóżkach lub materacach, które muszą być ułożone na płaskiej powierzchni. Dlaczego powierzchnia ma takie znaczenie? Podczas masażu wykonywane są różne ruchy, a ciało cały czas się rozciąga. Aby masaż był komfortowy dla masażystki, jak i klienta, niezbędna jest wolna przestrzeń. W związku z tym łatwo zweryfikować profesjonalny salon. Jeśli masażysta proponuje nam usługę na wąskim łóżku lub fotelu, to z pewnością nie wykona go poprawnie. Wtedy najlepiej zrezygnować z masażu. Profesjonalne salony dysponują stanowiskami, które są specjalnie przystosowane do tego celu. W związku z tym gwarantują nieograniczony ruch, jak i intymność. 

Krótka charakterystyka

Czym zatem wyróżnia się ten rodzaj masażu? Istnieje wiele różnic w porównaniu do klasycznych technik znanych w Europie. Podobieństwo polega na tym, że masaż odbywa się poprzez ucisk manualny. Zabieg można wykonać z użyciem dwóch metod: na sucho (czyli masaż tajski klasyczny), jak i na mokro (olejkowy masaż tajski), podczas którego stosuje się olejki lub stemple ziołowe). Po wcześniejszym przygotowaniu, czyli nałożeniu ubrania jednorazowego, masażysta prosi o zajęcie miejsca na materacu. Masażysta zajmuje się po kolei różnymi częściami ciała, uciskając każdą z nich palcami, całymi dłońmi, łokciami, przedramionami, a także stopami. Zabieg jest bardzo rytmiczny i opiera się na technikach akupresury oraz jogi. W związku z tym często określany jest jako joga dla leniwych, ponieważ klient wchodzi w asany bez angażowania mięśni. Układaniem ciała w odpowiednie pozycje zajmuje się wykwalifikowany masażysta. W standardowym masażu klient pozostaje zwykle w jednej pozycji, a na pewno jest przez cały czas jego trwania bierny. Tymczasem w tego rodzaju masażu często musi zmieniać pozycje, zgodnie ze wskazaniami masażysty. Możemy się zatem znajdować zarówno na boku, plecach, jak i w pozycji siedzącej.

Jak wygląda masaż tajski?

Na początku zabiegu masażysta zaczyna od rytualnego przemywania stóp ciepłym ręczniczkiem. Masaż zaczyna od nóg i pośladków, po czym przechodzi kolejno do pleców, karku i dłoni. W dalszej kolejności masażysta prosi o zajęcie pozycji na plecach. W ten sposób przechodzimy do dalszej części masażu, tym razem przedniej części ciała. Po tym etapie obmywa dłonie i zajmuje się masowaniem twarzy i głowy. Korzysta z wielu technik. Przede wszystkim z klasycznego uciskania, relaksującego głaskania czy rozmasowywania ciała. Mogą też pojawić się elementy jogi pasywnej, w czasie których masażysta układa ciało w wybrane pozycje. Ponadto mogą też występować elementy akupresury i refleksologii. Dużym zaskoczeniem może być postawa masażysty. Jest on niezwykle aktywny w czasie zabiegu. W czasie masażu może usiąść na kliencie lub chodzić po jego plecach. Poszczególne techniki, jak i intensywność masażu dopasowywana jest do indywidualnych potrzeb klienta. Z tego powodu przed rozpoczęciem zabiegu masażysta pyta klienta o preferencje dotyczące siły ucisku. Najczęściej masaż tajski kończy się w pozycji siedzącej. Masażysta stosuje wtedy pasywne elementy jogi, poruszając tułowiem klienta. Ile trwa masaż tajski? Wiele zależy od miejsca, w którym jest wykonywany. Szacuje się jednak, że może zająć od godziny do nawet dwóch godzin. W niektórych przypadkach wykonują go nawet dwie masażystki, pracujące jednocześnie. To sprawia, że doznania są jeszcze bardziej intensywne.

Jak zachować się w trakcie masażu i po jego zakończeniu?

Aby masaż przyniósł oczekiwane rezultaty, należy się przede wszystkim odprężyć. Pomaga w tym głęboki oddech i skierowanie myśli na sytuację. Dla osób początkujących może być doznaniem bolesnym, dlatego warto poinformować masażystę, jeśli jego siła nacisku jest zbyt duża. Choć temperatura w pomieszczeniu powinna być dopasowana do potrzeb klientów, czasami może okazać się zbyt wysoka lub zbyt niska dla pojedynczych osób. Dla własnego komfortu warto o tym poinformować masażystę.  Po zakończonym masażu również warto pamiętać o podstawowych zasadach. W przypadku wersji z olejami nie warto obawiać się o ich wchłanianie. Dzieje się to szybko i nie brudzą ubrań. Po masażu warto pić dużo wody, aby podtrzymać pobudzone krążenie limfy i krwi. Większość salonów oferuje także filiżankę herbaty, która pozwala podtrzymać relaksujący efekt zabiegu.