Pompy ciepła

Pompy ciepła

Jakie korzyści zapewniają pompy ciepła? Czy masz ogrzewanie gazowe lub elektryczne? Czy otrzymujesz wysokie rachunki za energię? Czy zastanawiałeś się nad przejściem na bardziej zrównoważone źródło, takie jak powietrzna lub gruntowa pompa ciepła? Jest ona często oferowana jako alternatywa dla ogrzewania gazowego czy olejowego. Pompa ciepła wytwarza z 1 kWh energii elektrycznej 4 kWh ciepła. Coraz większa popularność pomp ciepła wiąże się ze zmniejszeniem kosztów ogrzewania i chłodzenia domu.

Korzyści z instalacji pompy ciepła

Główny sekret korzyści z posiadania pompy ciepła tkwi w tym, że taki sprzęt sam nie syntetyzuje ciepła, a jedynie je przekazuje. Wiele osób wątpi w ten sprzęt ze względu na jego wysoką cenę, ale obecnie konsumenci mają możliwość skorzystania z dofinansowania do zakupu oraz instalacji pompy ciepła. Obowiązują takie programy jak: Czyste Powietrze, Mój Prąd, Moje Ciepło, ulga termomodernizacyjna. Gaz stale drożeje i na dłuższą metę można sporo stracić, wykorzystując go jako główne źródło ogrzewania. Z kolei pompa ciepła ma niższe koszty eksploatacji i zwraca się w ciągu kilku lat.

Zalety pomp ciepła

  • pompa ciepła
    pompa ciepła

    Efektywność – pompa ciepła charakteryzuje się większą wydajnością niż wszystkie inne popularne technologie na rynku. Dla porównania: kocioł gazowy, po zużyciu 1 kW energii elektrycznej, będzie w stanie oddać około 0,9 kW ciepła, a pompa ciepła radzi sobie z tym zadaniem, wykazując zwrot 4-5 kW ciepła.

  • Bezpieczeństwo – sprzęt grzewczy musi być bezpieczny, a pompa ciepła świetnie sobie z tym radzi. W swojej pracy nie zużywa żadnego paliwa i nie emituje szkodliwych składników. Pompa ciepła jest przeciwwybuchowa i przeciwogniowa. Bez paliwa, bez otwartego ognia, bez niebezpiecznych gazów lub mieszanin. Po prostu nie ma tu nic co mogłoby wybuchnąć, spalić czy zatruć. Żadna część nie jest podgrzewana do temperatur, które mogą spowodować zapłon materiałów palnych. Zatrzymanie pracy urządzenia nie prowadzi do jego awarii ani zamarznięcia płynów.
  • Przyjazność dla środowiska – kwestia przyjazności dla środowiska staje się z roku na rok coraz ważniejsza. Pompa ciepła nie emituje szkodliwych substancji, dlatego nie prowadzi do skażenia środowiska. Podczas eksploatacji nie dochodzi do emisji: CO, CO2, SO2, PbO2 do środowiska, które mają niebezpieczny wpływ na organizm człowieka i przyrodę
  • Niezawodność – hermetyczny obwód sprawia, że sprzęt może być używany przez znacznie dłuższy czas a nie wszystkie technologie mogą się tym pochwalić. Odpowiednio obliczone mogą pracować do 30 lat, a po tym okresie zachowują sprawność poprzez wymianę zużytych elementów. Ważną cechą są procesy wymiany ciepła, które odbywają się w szczelnym obiegu.
  • Wszechstronność – ogromną zaletą pompy ciepła jest jej wszechstronność. Kupując maszynę cieplną od razu zajmujesz się kwestią ogrzewania domu, klimatyzacji i ogrzewania wody.

Wyróżniamy 3 rodzaje pomp ciepła:

  • Gruntowe – ten rodzaj sprzętu usuwa ciepło ze skorupy ziemskiej.
  • Wodne – otrzymują ciepło z wód gruntowych lub zbiorników.
  • Powietrze – pozyskuje energię cieplną z powietrza.

Wybierając konkretny typ, należy kierować się lokalizacją swojego domu i cechami sprzętu. Mały przegląd pomp ciepła:

Typ gruntowy wykorzystuje w swojej pracy specjalny system rur, który:

  • Przebiega na głębokość 50-150 metrów.
  • Znajdują się poziomo na głębokości od 1 do 3 metrów.

Z kolei wodne pompy ciepła mają również swoje własne cechy

Ten typ wykorzystuje wodę gruntową lub pobliski zbiornik jako źródło energii. W zdecydowanej większości najlepszym wyborem są powietrzne pompy ciepła. Do tego typu prac nie jest wymagane wiercenie ani kopanie. Są również mniej podatne na uszkodzenia i łatwe w montażu.

Powietrze jako odnawialne źródło energii

Pompy ciepła powietrze-woda działają jak klimatyzatory w trybie rewersyjnym, pobierając energię cieplną z powietrza zewnętrznego. Instalacja takiej pompy ciepła jest stosunkowo łatwa, ponieważ wymaga jedynie podłączenia do zasilania i powrotu systemu grzewczego, skąd ciepło jest rozprowadzane po domu przez grzejniki, podłogi lub sufity z ciepłą wodą i system ciepłej wody. W ciepłych porach roku powietrzna pompa ciepła może schłodzić dom w trybie odwrotnym. Do chłodzenia domu można zastosować klimakonwektory. Ciepło uzyskane przez chłodzenie jest również wykorzystywane do podgrzewania gorącej wody.

Jak wydajne są powietrzne pompy ciepła?

  • Pompy ciepła
    Pompy ciepła

    Używając powietrznej pompy ciepła, zmniejszasz swój ślad węglowy o połowę. Chociaż jest zasilana energią elektryczną, wykorzystuje głównie energię odnawialną. Wykorzystuje ciepło z powietrza, które jest następnie przenoszone w systemie, aby stworzyć optymalne ogrzewanie i ciepłą wodę dla Twojego domu.

  • Aby uzyskać najlepszy stosunek jakości do ceny, należy dokładnie zaplanować instalację, w zależności od tego, czy jest to modernizacja, czy nowa budowa. Powietrzne pompy ciepła działają bardzo dobrze w połączeniu z podgrzewanymi podłogami i klimakonwektorami, ponieważ działają w niższych temperaturach.
  • Na pierwszy rzut oka koszt niskotemperaturowego systemu grzewczego w połączeniu z pompą ciepła może wydawać się dużą inwestycją. Jednak w ciągu pierwszego roku od instalacji będziesz mógł zauważyć różnicę w niższych rachunkach za energię i lepszym komforcie w swoim domu.

Powietrzne pompy ciepła można instalować nawet wtedy, gdy istniejące systemy grzewcze wykorzystują grzejniki. Jeśli nie chcesz modernizować systemu, należy pamiętać, że wydajność pompy ciepła w połączeniu z grzejnikami będzie zależeć od odpowiedniego rozmiaru do potrzeb grzewczych. Większe grzejniki w tym przypadku będą najbardziej odpowiednie.