Tusz do drukarki HP

Tusz do drukarki HP

Tusz do drukarki HP – drukarka jest zaliczana do jednych z najczęściej stosowanych urządzeń w biurze. Wiele osób posiada również drukarki atramentowe w domach. W drukarkach tego typu stosowany jest tusz i warto wiedzieć o tuszach nieco więcej, ponieważ wysoka jakość wydruków wynika nie tylko z rodzaju papieru czy typu drukarki, ale też od tuszu. W niniejszym tekście opowiadamy o rodzajach tuszu i jak powinna przebiegać jego wymiana. Zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami o tuszach do drukarek.

Historia tuszu do drukarek w pigułce

Tusz do drukarki pozwolił na utrwalanie i przekazywanie cennej wiedzy i znacznie zrewolucjonizował kaligrafię. Był przygotowywany z różnych składników, które niegdyś łączono z użyciem metody prób oraz błędów. Pierwsza próba otrzymania tuszu pochodzi z III tysiąclecia p.n.e. Wtedy dokonano połączenia sadzy z drzew iglastych z różnorodnymi olejami oraz klejem rybnym. Dodano również do niego piżmo lub kamforę, aby maskować nieprzyjemny zapach. Tworzono też tusz z mieszanki gumy, surowicy oraz kleju kostnego. Na terenie współczesnej Europy tusz natomiast był mieszanką garbników oraz soli żelaza, ale jak można się domyślić, nie była to mieszanka idealna. Pod koniec XIX wieku opracowana został przez niemieckiego producenta perfum receptura na tusz, który był odporny na wodę i nie ulegał blaknięciu. W dzisiejszych czasach to tusz do drukarki HP jest najbardziej znany. Nie będzie zaskakujący także fakt, że pierwsza na świecie kolorowa drukarka atramentowa powstała w roku 1991 i była ona marki HP. 

Tusz pigmentowy – czym się wyróżnia?

Tusz do drukarki HP
Tusz do drukarki HP

Wyróżnia się trzy główne rodzaje tuszów do drukarek. Tusz do drukarki HP możemy dostać pod wieloma postaciami. Pierwszy rodzaj tuszu to tusz pigmentowy. Charakteryzuje się tym, iż zawiera w swoim składzie rozpuszczalnik. Tusz występuje w formie mikrokropel i charakteryzuje się wysoką pigmentacją, co wpływa na wyraziste kolory na wydrukach. Ten rodzaj tuszu pozwala na idealne odwzorowanie kolorów i intensywne kolory. Tusz pigmentowy jest wybierany do drukowania zdjęć czy kolorowych grafik i ilustracji. Zaleca się stosowanie takich tuszów na papierze grubszym niż standardowy. Sprawdza się na przykład papier do fotografii. Tusz pigmentowy wyróżnia się też szybkością wchłaniania, co pozwala cieszyć się wydrukami bez obaw o rozmazanie się tuszu. Warto jednak zawsze odczekać chwilę ze względu na zastosowanie grubego papieru, tak aby tusz na pewno do końca wysechł.

Tusz barwnikowy – co warto o nim wiedzieć?

Tusz barwnikowy jest tuszem, który również pozwala na otrzymanie wydruków wysokiej jakości. Jest on jednak lepszy od tuszu pigmentowego pod tym względem, iż jest bardziej odporny na blaknięcie, ponieważ zawiera specjalną kryjącą substancję barwiącą. Zaletą tuszów barwnikowych jest także fakt, iż dobrze się ze sobą mieszają, pozwalając na perfekcyjne odwzorowanie barw, dlatego jest polecany do wydruków kolorowych. Głębia barw przy stosowaniu takich tuszów jest widoczna przez długi czas. Można stosować ten rodzaj tuszu do drukarki atramentowej na każdym rodzaju papieru, nawet na ten posiadający standardową gramaturę. Warto jednak wybierać lepszej jakości papier aby móc w pełni cieszyć się wyjątkowymi, idealnymi wydrukami. 

Tusz sublimacyjny – popularny na nadruki reklamowe

Do drukarek atramentowych stosuje się także tusz sublimacyjny, jednak rzadko do użytku domowego – najczęściej jest to tusz używany w drukarniach czy firmach, które drukują duże ilości materiałów. Są one droższe niż tusze barwnikowe czy pigmentowe i jednocześnie mniej popularne, jednak warto wiedzieć, do czego stosuje się tusze sublimacyjne. Tusze sublimacyjne charakteryzują się swoją wysoką gęstością, dzięki czemu można wykonywać z ich pomocą nadruk nie tylko na papierze, ale także na innych materiałach. Dlatego też tusz sublimacyjny jest często stosowany w firmach wykonujących np. nadruki reklamowe na torby, koszulki, smycze, kubki czy inne gadżety reklamowe. Tusz ten jest stosowany również w druku transferowym. 

Jak wymienić tusz do drukarki?

Tusz zamiennik do drukarki HP należy wymieniać wtedy, gdy kartridż jest pusty lub gdy nie ma w nim wiele atramentu. Tusz do drukarki hp wymienia się pamiętając o kilku krokach. Pierwszym z nich jest przygotowanie nowego kartridża. W tym celu należy zerwać taśmę ochronną unikając dotykania styków oraz dysz – można dotykać jedynie czarny plastik. Natomiast w celu wyjęcia pustego pojemnika z tuszem należy najpierw włączyć drukarkę, potem tworzyć pokrywę dostępu do pojemników, a następnie, gdy karetka przestanie się już poruszać, należy delikatnie nacisnąć wkład, aby go zwolnić. Kolejnym krokiem jest wyjęcie wkładu z gniazda.

Kolejnym etapem jest instalacja nowego wkładu. W tym celu należy wsunąć w miejsce po pustym kartridżu nowy wkład pod niewielkim kątem, a następnie docisnąć go tak, aby wskoczył na miejsce. Potem należy zamknąć pokrywę dostępu do pojemników. Aby wyrównać zainstalowany nowy wkład urządzenie zazwyczaj automatycznie drukuje stronę testową, ale nie w przypadku każdej drukarki.