Transport kontenerami morskimi – wszystko, co musisz wiedzieć na jego temat

Transport kontenerami morskimi - wszystko, co musisz wiedzieć na jego temat

Transport kontenerami morskimi – wszystko, co musisz wiedzieć na jego temat. Jeżeli prowadzimy własną firmę zajmującą się handlem, naturalnym jest, że chcemy stale ją rozwijać. Wraz z tym z kolei zazwyczaj rośnie zapotrzebowanie na produkty przez nią oferowane. Często jest tak, że produkcję przedmiotów, których wytwarzaniem i sprzedażą się zajmujemy przenosimy poza granice naszego kraju, do państwa, w którym jest ona tańsza.

Bywa i tak, że nie produkujemy sprzedawanych przez nas przedmiotów, a zaledwie sprowadzamy je bezpośrednio od producentów, by następnie dokonać ich sprzedaży. W każdym z tych przypadków w momencie, gdy zaistnieje konieczność regularnego transportowania dużej ilości towaru naturalnym jest, że zaczynamy szukać tańszych sposobów na takiż transport. Powinniśmy się wtedy zainteresować czymś takim, jak kontenery morskie, transport którymi jest nie tylko bardzo tani (w porównaniu do sytuacji wysyłki tej samej ilości przedmiotów w inny sposób), ale i bardzo dla nas wygodny.

Jakie jeszcze płyną z tego zalety i ile zapłacimy za przewiezienie naszych dóbr? Na opisaniu tego zamierzamy skupić się w tym artykule.

Kontenery morskie – transport i jego główne zalety

Jeśli kontenery morskie i transport za ich pośrednictwem jest czymś, co jest dla nas potencjalnie mogłoby nas zainteresować (ze względu na prowadzenie firmy, która często sięga po sprowadzanie produktów spoza granic państwa, w którym działa), warto, abyśmy byli świadomi wszystkich zalet, które wraz z nim płyną. Do tych najważniejszych należą:

  • Transport kontenerami morskimi - wszystko, co musisz wiedzieć na jego tematbrak limitów wagowych – choć waga ma wpływ na koszty całego transportu (patrz – akapit niżej), tak naprawdę jest ona nielimitowana; nic więc nie stoi na przeszkodzie w tym, by przewozić bardzo ciężkie rzeczy, które z tego powodu byłyby niemożliwe do przetransportowania jakimkolwiek innym środkiem transportu;
  • brak limitów ilościowych – nie ma znaczenia, ile przedmiotów znajdzie się w kontenerze, który będziemy chcieli przewozić; ma to duże znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy zajmujemy się sprzedażą tak zwanej “drobnicy”, czyli niewielkich gabarytowo rzeczy, których w jednym kontenerze można umieścić mnóstwo (jest to nawet polecane celem pełnego wyposażenia przestrzeni, którą będziemy dysponować);
  • jeden koszt transportu – niezależnie od tego, ile przedmiotów znajdzie się we wnętrzu naszego kontenera, za przewóz zapłacimy tylko jeden raz (choć koszt będzie zależał od wielu czynników, z których większość wyszczególniamy poniżej) – jest to bardzo wygodne, zwłaszcza wtedy, gdy rzeczy przewozimy w ten sposób regularnie;
  • terminowa dostawa – choć transport drogą morską potrafi trwać i z pewnością jest wolniejszy od innych jego form, bardzo rzadko zdarza się, aby nie przybył na czas;
  • elastyczność pod względem przewożonych przedmiotów – w naszym kontenerze znaleźć się może zarówno wiele drobnych przedmiotów, jak i kilka większych – nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by umieścić tam rzeczy o różnych gabarytach i zróżnicowanej wadze; tutaj to od nas zależy to, w jaki sposób wykorzystamy wykupioną przez nas przestrzeń;
  • możliwość częściowego zwrotu kosztów – jeżeli sami nie jesteśmy w stanie wykorzystać pełnej przestrzeni, jaką oferuje nasz kontener, możemy zaoferować część miejsca w nim zaprzyjaźnionej firmie lub osobie prywatnej, która akurat chce przewieźć coś z kraju, z którego kontener wyjeżdża; jest to zresztą dość często praktykowane i chętnie wykorzystywane – przez obie strony tego typu transakcji.

W tym wszystkim należy pamiętać, że przesyłka transportowana jest “z portu do portu”. Możemy od razu zająć się jej dystrybucją, albo wcześniej przetransportować całą zawartość kontenera do naszego miejsca magazynowego.

Czynniki wpływające na koszt transportu kontenerami morskimi

Jeżeli chodzi o dokładny koszt skorzystania z kontenerów morskich, transport którymi posiada mnóstwo wspomnianych już przez nas zalet, nie jest on łatwy do ustalenia, przede wszystkim ze względu na to, że zależy od wielu różnych czynników. Tym podstawowym jest waga całego kontenera – choć jest ona praktycznie nieograniczona, ma spory wpływ na cenę całej usługi transportowej. Do ostatecznego kosztu wlicza się również sama zawartość, ale i to, czy cały transport chcemy ubezpieczyć (jest to rekomendowane w przypadku przesyłek o bardzo dużej wartości). W tym wszystkim nie bez znaczenia są również wymiary całego kontenera – w zależności od naszych potrzeb, jesteśmy w stanie wybrać kontenery o różnych rozmiarach, przy czym te o długości 20. i 40. stóp są zdecydowanie najchętniej wybierane.

Podsumowanie

Choć ciężko jest określić cenę, jaka towarzyszy kontenerom morskim, transport zawsze jest czymś opłacalnym – pod warunkiem, że nasze potrzeby związane z przewiezieniem (czy to ilościowe, czy też gabarytowe) są odpowiednio wysokie i pozwalają na jego pełne wykorzystanie. Warto rozważać go jako opcję taniego i szybkiego przetransportowania nie tylko bardzo wielu mniejszych przedmiotów, ale też kilku cechujących się większymi niż standardowe gabarytami. Zwłaszcza, że w przypadku tych drugich transport ten jest jedyną dostępną opcją (inne nie są w stanie sprostać olbrzymim gabarytom).

angielski