Rusztowania to konstrukcje, dzięki którym możliwe jest wykonywanie zróżnicowanych prac budowlanych na dużych wysokościach. Jest to z pewnością duży wydatek, z tego powodu decyzja w zakresie kupna powinna być przemyślana. Przed nabyciem warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które z praktycznego punktu widzenia mogą mieć ogromne znaczenie.
Czym jest rusztowanie? Jakie rodzaje rusztowania możemy wyróżnić? Jakie wymiary mogą mieć podesty? Czy możliwe jest konstruowanie rusztowania o dowolnej wysokości? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
Rusztowanie – co to jest?
Rusztowania to popularne konstrukcje, znane są już od kilkuset lat. Na przestrzeni wieków sposób stawiania znacząco się zmieniał. Aktualnie są przeznaczone nie tylko do budowania wysokich murów, ale także do odnawiania elewacji i przestronnych wnętrz. Jeszcze jakiś czas temu rusztowania stawiane były całkowicie z drewna. Co ciekawe, materiał ten do tej pory wykorzystywany jest jako powierzchnia podestów, które umożliwiają nam przemieszczanie się po konstrukcji.
Innymi słowy rusztowanie składa się z wielu powtarzalnych elementów i wykorzystywane może być niemalże na każdym etapie realizacji poszczególnych inwestycji. W sposób szczególny sprawdzają się do prac murarskich, wykończeniowych, instalacyjnych i konserwacyjnych na dużych wysokościach. W praktyce zastosowanie rusztowań może być znacznie szersze, w zależności od naszych potrzeb.
Wcześniej wspomniane drewno to tylko jeden z wykorzystywanych materiałów. W praktyce stosowane są również inne rozwiązania, jak chociażby aluminium, szklane włókna, płyty drewnopochodne, stal ocynkowana.
Jakie rodzaje rusztowania możemy wyróżnić?
Wiemy już, czym dokładnie są rusztowania. Warto teraz uzyskać nieco więcej informacji na temat typów rusztowań. Jednym z kryteriów podziału jest sposób kotwiczenia. Wówczas wyróżniamy rusztowania przyścienne i ścienne. W przypadku tych pierwszych mamy do czynienia z samoistną konstrukcją, która nie przenosi obciążeń na ściany. W praktyce oznacza to, że opera się jedynie na podłożu. Jeśli chodzi o rusztowania ścienne, to obciążeniom poddawane jest podłoże i ściana.
Drugi podział opiera się na konstrukcji rusztowania. W takich sytuacjach wyróżniamy rusztowania ramowe, kozłowe, systemowe, wspornikowe, stojakowe i specjalistyczne. Każda z nich ma nieco inne zastosowanie, czyli sprawdzi się w odmiennych warunkach.
Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden podział, w zależności od sposobu stosowania. Mowa o rusztowaniach stabilnych, czyli nieruchomych, a także jezdnych. Cechą charakterystyczną tych drugich jest możliwość przemieszczania nawet po zamontowaniu konstrukcji. Najczęściej są wykonane z aluminium, ze względu na niewielką wagę tego materiału.
Jakie wymiary mogą mieć podesty?
Rusztowania mogą posiadać zróżnicowane wymiary. W każdym przypadku wybierane są zróżnicowane rozwiązania, w zależności od tego, jakie mamy potrzeby. Należy dobrać je w taki sposób, aby umożliwić komfortową pracę, jak również wygodne i bezpieczne składowanie narzędzi bądź materiałów budowlanych.
W pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na szerokości. Wartość ta jest szczególnie istotna, jeśli chodzi o bezpieczeństwo robotników. W końcu jedną z najważniejszych kwestii jest możliwość swobodnego wyminięcia się. Gdybyśmy mieli wskazać najpopularniejsze szerokości, to wspomnielibyśmy o egzemplarzach mieszczących się w zakresie od 70 do 110 cm.
Niemniej istotna jest sama długość. Nie da się ukryć, że im dłuższe są poszczególne pomosty, tym krótszy jest okres ich wznoszenia. Wiąże się to jednak z większym ciężarem, co w praktyce niemalże uniemożliwia przenoszenie poszczególnych elementów. Długie podesty okażą się natomiast nieprzydatne na rusztowaniach, które przylegają do ścian z załamaniami i w przestrzeniach, które są ciasne pomiędzy dwiema ścianami.
Czy możliwe jest konstruowanie rusztowania o dowolnej wysokości?
Wspominaliśmy w poprzednim akapicie o szerokości i długości podestów rusztowań. Warto jednak poruszyć jeszcze jeden, prawdopodobnie najistotniejszy wymiar, mianowicie wysokość. Najczęściej spotykane są konstrukcje warszawskie, których cechą charakterystyczną jest stosunkowa łatwość montażu i rozkładania. Nie w sposób nie wspomnieć o ciężarze komponentów- są na tyle lekkie, że mogą być przenoszone przez jednego pracownika budowy. Rusztowanie składa się z wielu stalowych rur, które są ze sobą zespawane w ramy- ich waga nie przekracza 10 kilogramów.
Należy jednak pamiętać, że na całkowitą wysokość rusztowania wpływ ma sposób kotwienia lub jego brak. W tym drugim przypadku konstrukcja nie przekracza 5 metrów. Jeśli zdecydowalibyśmy się na budowę wyższego rusztowania, wówczas niezbędne okaże się dodatkowe zakotwienie. Można tego dokonać za pośrednictwem czterech odciągów w ziemi, czego konsekwencją jest wzniesienie się rusztowania na wysokość nawet 8 metrów.