Projektowanie stron WordPress

Projektowanie stron WordPress

Projektowanie stron WordPress przebiega w pięciu etapach. Wybór CMS, znalezienie domeny, wybór planu hostingowego, znalezienie idealnego motywu i skonfigurowanie witryny internetowej.

Co to jest CMS?

WordPress jest systemem zarządzania treścią (CMS). To obecnie najpopularniejszy tego typu system. Dzięki temu oprogramowaniu możemy łatwo zarządzać treścią, np. obrazami, filmami i artykułami. Pulpit nawigacyjny jest bardzo łatwy w użyciu. Jest preferowany przez wielu użytkowników. Do jego największych konkurentów należą Drupal i Joomla. Jednak te typy CMS mają nieco bardziej skomplikowane funkcje niż WordPress. Dlatego lepiej sprawdzą w przypadku zaawansowanych użytkowników. Idealnym rozwiązaniem dla początkujących będzie właśnie WordPress.

Dlaczego warto wybrać WordPress?

Łatwość użycia nie jest jedynym powodem, dla którego WordPress jest tak często wybierany. Jest to także potężne narzędzie, które może być śmiało wykorzystywane do stworzenia niemalże każdej strony internetowej. Sprawdzi się zarówno przy projektowaniu małego bloga, jak i sklepu internetowego lub nawet sieci społecznościowej. WordPress ma również ogromną społeczność użytkowników. Nieustannie tworzą motywy, wtyczki i dodatki. Dzięki temu CMS jest bardzo funkcjonalny.

Jak motyw działa na stronie?

Jeśli chcemy sprawdzić, jak dana witryna obsługuje motyw WordPress, sprawdźmy kod źródłowy. Nie ma znaczenia czy jesteśmy programistami, grafikami, czy projektantami stron internetowych, ważne jest, aby zlokalizować plik style.css i znaleźć jego adres URL za pomocą widoku kodu źródłowego. Często zastanawiamy się, czy lepszy będzie darmowy moty,  czy premium. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Należy też kierować się tym, aby strona była dobra pod pozycjonowanie w wyszukiwarkach https://wildmoose.pl/pozycjonowanie-stron/

Zalety darmowych motywów WordPress

Projektowanie stron WordPressJeśli decydujemy się na darmowy motyw, wybierzmy tylko taki, który znajduje się w oficjalnym katalogu motywów WordPress. Nie pobierajmy i nie instalujmy natomiast motywu, pochodzącego z nieznajomego źródła. Oczywiście jego najważniejszą zaletą jest to, że nie musimy płacić. W ten sposób rozpoczęcie blogowania przynajmniej na samym początku, jest bardzo tanie.

Wiele osób jest ostrożnych. Często możemy myśleć, że są gorszej jakości od premium. Jednak to nieprawda Darmowe motywy spełniają wysoki standard jakości. Zanim znajdą się w oficjalnym katalogu WordPress muszą przejść rygorystyczny proces przeglądu. W tym zespole sprawdzającym motywy wszyscy są bardzo utalentowani. Zajmują się sprawdzaniem i testowaniem tych motywów. Darmowe motywy WordPress są testowane pod kątem zgodności ze standardowymi funkcjami, obsługą typowych funkcji WordPress, jakości HTML i CSS, bezpieczeństwa i prywatności.

Wady darmowych motywów WordPress

Niestety mamy tutaj ograniczone opcje wsparcia. Deweloperzy wcale  nie muszą odpowiadać na pytania dotyczące pomocy technicznej. Niestety  funkcjonalność WordPress, a tym samym jego funkcje są ograniczone. Nawet jeśli darmowe motywy oferują większość standardowych funkcji, to jednocześnie wiele z nich nie oferuje dodatkowych funkcji, takich jak tworzenie przycisków, używanie skrótów i tworzenie stron docelowych. Nie są wyjątkowe. Wykorzystywane są przez wiele stron internetowych i blogów. Dlatego nasza strona internetowa nie będzie wyglądała wyjątkowo. Mamy ograniczone możliwości dostosowania wyglądu w przypadku darmowych motywów. Nie wiążą się z zobowiązaniami. Dlatego istnieje ryzyko, że jeśli coś pójdzie nie tak, zostaniemy sami.

Zalety motywów premium

W przeciwieństwie do darmowych motywów, można je kupić w licznych sklepach z motywami WordPress, a także innych sklepach internetowych. Największą zaletą jest wiele funkcji i opcji dostosowania. Warto sprawdzić sklepy, które zajmują się tylko sprzedażą motywów. Możemy być pewni, że mają atrakcyjne ceny.

Możemy stworzyć wiele układów i szablonów. Mamy też nieograniczone możliwości kolorów. Ponadto przeprowadzane są regularne aktualizacje. Oferowane jest też wsparcie. Jednak ze względu na spore koszty motywów premium, chętniej są jednak wybierane darmowe motywy. Dlatego są unikalne. Dzięki opcjom dostosowania możemy spersonalizować swój motyw. Dzięki temu nasza strona internetowa będzie się wyróżniać na tle konkurencji. Będzie niepowtarzalna.

Wady motywów premium

Przede wszystkim możemy dostać  zły kod. Co prawda motyw wygląda ładnie, ale jest niewłaściwie zakodowany. Dlatego może być niekompatybilny z niektórymi wtyczkami. Mogą mieć też zbyt wiele funkcji. Czasami twórcy motywów, aby zachęcić klientów, dodają dużą liczbę niepowtarzalnych funkcji. Prawdopodobnie nigdy ich nie użyjemy, ale ze względu na ich obecność, strona może się wolniej ładować.

Czasami dostępne są wtyczki, oferujące funkcje, których tak naprawdę nie powinny. Dotyczy to przede wszystkim możliwości tworzenia niestandardowych typów postów, krótkich kodów i innych rzeczy, które znikną zaraz po zmianie motywu. Jeśli chcemy jednak kupić dobry motyw premium, wybierzmy go w zaufanym sklepie z motywami. Każdy dobry sklep powinien oferować wsparcie przy instalacji i obsłudze motywu. Może pokazać dokumentację i oferować pomoc klientom. Poświęćmy chwilę na wybór motywu, aby później nie żałować zakupu.

angielski