Po co botoks? Zalety i wady najpopularniejszej substancji odmładzającej

Po co botoks? Zalety i wady najpopularniejszej substancji odmładzającej

Po co botoks? Zalety i wady najpopularniejszej substancji odmładzającej: toksyna botulinowa zwana botoksem jest substancją produkowaną przez bakterie beztlenowe z gatunku Clostridium botulinum. Inna nazwa botuliny to jad kiełbasiany, powstaje w wyniku niewłaściwego przechowywania produktów pochodzenia zwierzęcego i w konserwach. Może dobrze rozwinąć się nawet w głęboko mrożonej żywności. Botulina to jedna z najgroźniejszych substancji neurotoksycznych dla organizmu ludzkiego, mogąca doprowadzić do problemów z oddychaniem, zakłóceń pracy serca i w konsekwencji zgonu pacjenta, który nieopatrznie zatruł się jadem kiełbasianym.

Botox wykorzystywany w zabiegach kosmetycznych

Botoks m-estetica.pl to jeden z zabiegów medycyna estetyczna budzący kontrowersje. Ma tyle samo przeciwników, jak i zwolenników. Prawda jest taka, że każdy, kto choć raz skorzystał z jego działania, chce w przyszłości powtórzyć zabieg. Botoks daje takie efekty, których nie osiągniemy stosując najwspanialszy krem przeciwzmarszczkowy. Odmładza o niemalże 10 lat, albo i więcej. Toksyna botulinowa nie powoduje zmiany rysów twarzy. Efekt zabiegu utrzymuje się przez okres kilku miesięcy, po tym czasie skóra stopniowo wraca do swojego pierwotnego stanu. Przez okres działania botoksu mięśnie twarzy pracują słabiej, co sprzyja odzwyczajaniu się od pewnych ruchów, co wywołuje powstawanie zmarszczek. Botoks to jad kiełbasiany.

Czy botoks jest toksyczny?

W żadnym wypadku. Ilość botoksu stosowanego do zabiegów estetycznych maksymalnie wynosi 100 jednostek. Dawka śmiertelna dla człowieka o masie około 70 kg wynosi 2500 – 3000 jednostek. Można więc powiedzieć, że toksyna botulinowa jest lekiem bezpiecznym. Jak do tej pory nie odnotowano nieodwracalnych klinicznych działań niepożądanych. Poddając się zbyt często zabiegowi sprawimy, że efekty utrzymują się krócej. Jednak im dłużej używamy botoksu, tym dłużej odpoczywają nasze mięśnie, a co za tym idzie, przy każdym kolejnym zabiegu potrzebujemy mniej botoksu. Czas wykonania ponownego zabiegu określa się indywidualnie przez lekarz medycyny estetycznej Szczecin. Specjalista po określeniu stanu skóry będzie mógł wskazać, kiedy należy przeprowadzić zabieg jeszcze raz dla zachowania optymalnej kondycji skóry.

Jak można wykorzystać botoks?

Po co botoks? Zalety i wady najpopularniejszej substancji odmładzającej
Po co botoks? Zalety i wady najpopularniejszej substancji odmładzającej

Botoksem nie da się powiększyć ust, ale można usunąć tzw. uśmiech dziąsłowy (z ang. gummy smile), sprzyja on relaksacji ust, chroniąc tym samym przed wystąpieniem podłużnych bruzd – tzw. zmarszczki palacza. Botoks wykorzystywany jest również przez lekarzy w sytuacji zgrzytania zębami. Podaje się go wówczas w okolice żuchwy, a dokładnie w mięsień żwacz. Botoks jak najbardziej może być stosowany w celach profilaktycznych, najlepsze efekty daje przy usuwaniu zmarszczek mimicznych.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeżeli zastosuje się zabieg kosmetyczny z botoksu raz na pół roku wygładzając czoło, to zmarszczki mogą nie pojawić się  nigdy. Botoks stosuje się w medycynie od około trzydziestu lat, chociażby przy leczeniu zeza, przykurczach mięśni w wyniku różnych problemów zdrowotnych. Używany jest przy nadpotliwości, łojotokowym zapaleniu skóry, migrenach, czy bólach głowy. To środek na prawdę dobrze przebadany, o znanych efektach działania oraz możliwych skutkach ubocznych.

Oczywiście, może się zdarzyć, że zostanie podana  zbyt duża dawka botoksu. Jeżeli ma to miejsce w okolicy czoła, dochodzi do opadania powiek przez okres około czterech tygodni. Podobnie może się stać, gdy połączy się go z innymi lekami, chociażby tymi rozluźniającymi mięśnie, dlatego tak ważne jest, aby poinformować lekarza o przyjmowanych środkach farmaceutycznych. Zaraz po zabiegu na skórze mogą pojawić się siniaczki i wybroczyny, które znikają w ciągu kilku dni. Czasami przez jeden, dwa tygodnie mogą być odczuwalne łagodne bóle głowy.

Czy trzeba przygotować  się do zabiegu z botoksem?

Zabieg kosmetyczny z wykorzystaniem botoksu nie wymaga specjalnego przygotowania, nie jest wykonywany w znieczuleniu, nie potrzebny jest później czas do rekonwalescencji. Lekarz zwykle prosi o wykonanie kilku grymasów, żeby poznać mimikę pacjenta, a następnie wstrzykuje botoks w kilka miejsc. Ukłucie nie jest bolesne. Na skórze przez pierwsze kilkanaście  minut  widoczne są drobne bąbelki, przypominające ugryzienie komara.

Po zakończeniu zabiegu medycyny estetycznej można wrócić do swoich codziennych obowiązków. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Przez pierwsze 4 godziny nie powinno się pochylać zbyt nisko głowy, czy kłaść się, aby nie doszło do przemieszczenia botoksu. Efekt tego zabiegu kosmetycznego pojawia się po około trzech godzinach, a pełen rezultat występuje tydzień, lub dwa tygodnie później. Zabiegu botoksu nie należy łączyć z mezoterapia, czyli zastrzykiem z koktajlem wstrzykiwanym w skórę twarzy. Zabieg ten mógłby zniweczyć efekt wygładzenia. Najbezpieczniej jest odczekać 24 – 48 godzin.

Do czego można jeszcze wykorzystać botoks?

Zabieg z botoksu można wykonać w celu poprawy kondycji włosów. Jest to kuracja mająca na celu zregenerować włosy, które zostały zniszczone częstym farbowaniem, zmianą diety, brakiem pozytywnego wpływu światła słonecznego. Na początku fryzjer stosuje oczyszczający szampon, mający otworzyć łuskę włosa. Specjalne serum aplikuje się za pomocą strzykawki, następnie nakłada się na nie maskę zamykającą łuski włosa. Ten zabieg sprawia, że włosy stają się odżywione i sypkie. Zabieg trzeba powtórzyć po trzech, czterech tygodniach. Botoks nie powoduje zmiany struktury włosa. Jest on idealny dla włosów cienkich. Nie trwa zbyt długo, około czterdzieści minut, przebiega bezproblemowo, nie wywołuje żadnych komplikacji, czy powikłań.

angielski