Co powinni jeść starsi ludzie – tego rodzaju pytania zadaje sobie wiele osób. Warto wiedzieć o tym, że to, co spożywają każdego dnia seniorzy, ma ogromny wpływ na stan ich zdrowia. Eksperci podkreślają, że jadłospis osoby starszej powinien zaspokajać jej podstawowe potrzeby. Wielokrotnie zdarza się tak, że menu osób starszych jest bardzo złe, przez co doskwiera im szereg bardzo nieprzyjemnych dolegliwości. Pogarsza się ich samopoczucie, co jest bardzo złym zjawiskiem. Aby cieszyć się życiem nawet po 60-tce, należy o siebie zadbać.
Jednym z podstawowych elementów, o którym koniecznie należy pamiętać, jest wdrożenie odpowiedniej diety. Pozytywne efekty zmiany jadłospisu będzie można zaobserwować naprawdę szybko. W poniższym artykule dokładnie omawiamy, jaka powinna być zdrowa dieta u seniorów. Zapraszamy do lektury.
Dlaczego zdrowa dieta jest tak ważna?
Zdrowa, zbilansowana dieta jest ważna tak naprawdę w każdym wieku. To, co spożywamy każdego dnia, w ogromny sposób wpływa na nasze ogólne samopoczucie – nie ma tu znaczenia, czy chodzi o nastolatka, czy o osobę w zaawansowanym wieku. Niestety, wiele osób uważa, że zdrowe odżywianie jest niemożliwe do zrealizowania. Jest to jednak nieprawda. Warto zdecydować się na zmianę sposobu odżywiania, ponieważ wtedy mamy szansę, aby uchronić się od groźnych schorzeń takich jak miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze itd.
Co powinno wyróżniać optymalną dietę u osób starszych? Specjaliści ds. żywienia wskazują, że podstawowym celem diety seniorów jest pokrycie zapotrzebowania organizmu na szereg składników odżywczych, które spowodują, że naturalne procesy starzenia się zostaną zatrzymane. Jednocześnie bardzo ważne jest to, aby spożywana żywność przyczyniała się do zmniejszenia wystąpienia chorób żywieniowo zależnych. Jeśli dieta seniora jest optymalna, poprawiają się wyniki badań, a co za tym idzie – osoba starsza czuje się po prostu lepiej.
Jadłospis dla seniora
Projektując jadłospis dla seniora w domu opieki należy pamiętać o tym, że codzienne menu musi zawierać takie posiłki, które będą mu po prostu smakowały, a jednocześnie nie spowodują trudności z trawieniem czy wchłanianiem przez organizm składników odżywczych. Zapotrzebowanie ludzi starszych na składniki odżywcze jest dokładnie takie samo jak w przypadku ludzi młodych. Jedyna różnica dotyczy jednak proporcji.
Chodzi o to, że u seniorów jest znacznie mniejsze zapotrzebowanie na energię. Mniejsza wartość podstawowej przemiany materii wynika z mniejszej masy beztłuszczowej oraz mniejszej aktywności fizycznej niż ma to miejsce w przypadku ludzi młodych. Warto jednak zaznaczyć, że zapotrzebowanie na wartościowe składniki odżywcze u seniorów bardzo często rośnie. W związku z tym zdrowa, w pełni zbilansowana dieta w przypadku osób starszych pełni naprawdę bardzo ważną rolę.
Dieta lekkostrawna – dlaczego warto?
Dietetycy przekonują, że jedną z najskuteczniejszych diet w przypadku osób starszych jest dieta lekkostrawna. Jest to związane z tym, iż wydajność organizmu wraz z upływem czasu ulega znacznemu zmniejszeniu. Wydolność narządów jest coraz gorsza, zaś komórki nie są w stanie regenerować się w odpowiednim czasie. Organizm w dalszym ciągu potrzebuje jednak zasobów energii do działania, zwalczania infekcji.
Zastosowanie diety lekkostrawnej u seniorów jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ należy wiedzieć o tym, że u osób starszych obserwuje się znaczny spadek produkcji śliny oraz mniejszą ilość enzymów trawiennych. Pogarsza się perystaltyka jelit i przełyku, zatem wielu seniorów boryka się z dokuczliwymi zaparciami i niestrawnościami. Domeną osób starszych jest także spadek metabolizmu – tłuszcze słabiej się przyswajają, zmniejsza się zapotrzebowanie na węglowodany proste. Tym samym organizm osoby starszej ma znacznie mniejsze zapotrzebowanie na energię. Jednocześnie u seniorów obserwuje się wzrost zapotrzebowania na wartościowe składniki odżywcze.
Zasady diety lekkostrawnej
Każda starsza osoba, która chce cieszyć się zdrowiem, powinna przetestować u siebie dietę lekkostrawną. Oczywiście, dokładny kształt jadłospisu seniora powinien być uzależniony od jego indywidualnych preferencji. Dobrym rozwiązaniem jest także przeprowadzenie odpowiednich konsultacji i badań. Warto udać się do specjalisty, który przeprowadzi odpowiednie badania i podpowie osobie starszej, jak powinna wyglądać jej dieta, by mogła cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.
Jakie są podstawowe zasady diety lekkostrawnej? Podstawowa kwestia dotyczy rezygnacji z przetworzonych i wysokokalorycznych produktów. Zmiany dotyczą też sposobu przygotowywania posiłków oraz terminów ich spożywania. Jeśli o tych zasadach będziemy pamiętać, metabolizm oraz trawienie u osoby starszej poprawi się. Podstawowe zasady diety lekkostrawnej są następujące. Przede wszystkim, każdego dnia należy spożywać około 5-6 posiłków lekkostrawnych w regularnych odstępach co około 3-4 godziny.
Potrawy muszą być koniecznie świeże, nie powinno się ich odgrzewać. Wszystkie pokarmy należy bardzo dokładnie przeżuwać. Rzeczą niedopuszczalną jest jedzenie w pośpiechu. Owoce i warzywa trzeba obierać ze skórek. Ostatni posiłek w ciągu dnia musi być spożyty najpóźniej trzy godziny przed snem.