Kupno mieszkania od dewelopera – rób to z głową

Kupno mieszkania od dewelopera - rób to z głową

Kupno mieszkania od dewelopera – rób to z głową. Planując zakup domu lub mieszkania, każda osoba staje przed niełatwym zadaniem. Czy decydować się na nieruchomość z rynku wtórnego, czy może jednak kupić mieszkanie od dewelopera? Jeśli jesteś tutaj, z pewnością podjąłeś już decyzje po tym, że planujesz zakupić mieszkanie właśnie od dewelopera, którego staniesz się pierwszym właścicielem. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet.

Przede wszystkim, masz możliwość dokładnego kontrolowania wszystkich elementów, takich jak poprowadzenia instalacji elektrycznej, kontrola poziomu podłóg i ścian czy też osadzenia okien i drzwi. Po drugie takie mieszkanie od dewelopera, nabywca może urządzić po swojemu, od zera, zaczynając od koloru ścian, poprzez dodatki, kończąc na podłogach i układzie pokoi. Jak kupić mieszkanie od dewelopera i nie zwariować? O tym kilka słów poniżej.

Wyszukaj swojego dewelopera

Kupno mieszkania od dewelopera - rób to z głowąZnalezienie dobrego dewelopera jest nie lada wyzwaniem. Ich poszukiwania najlepiej rozpocząć w internecie, z wielu możliwości reklamy tę opcję wybierają oni najczęściej, ze względów jej zasięgu. Dla oglądu ogólnej sytuacji dobrze jest przejrzeć oferty kilku deweloperów, działających w okolicy Twoich zainteresowań. Szukając firm deweloperskich, warto posiłkować się popularnymi serwisami z ogłoszeniami, które oferują nie tylko nieruchomości z rynku wtórnego, ale także te obecne na rynku pierwotnym mieszkań. Jeśli zdecydujesz się już na daną firmę, wybierz jedną z najbardziej odpowiadających Ci lokalizacji, w których aktualnie prowadzi ona inwestycje.

Skontaktuj się

Kolejnym etapem zakupu mieszkania deweloperskie jest kontakt z nim. możesz z nim porozmawiać wstępnie przez telefon, jednak lepszym rozwiązaniem jest umówienie się na spotkanie osobiście. W trakcie takie spotkania należy poruszyć kwestie dotyczące wymagań co do mieszkania, jego metrażu, układu czy też piętra, na którym ma się znajdować. Warto także zapytać na, kiedy planowane jest zakończenie inwestycji, gdyż może okazać się, że nie jesteś w stanie czekać na swoje wymarzone mieszkanie na przykład aż 5 lat. Zapytaj także o cenę mieszkania, które Cię interesuje. Bardzo często lokale znajdujące się na parterach oraz pierwszych piętrach są tańsze, od tych na wyższych kondygnacjach. Warto o tym pamiętać.

Zdecyduj się

Po spotkaniu z przedstawicielem dewelopera daj sobie czas na przemyślenie tej decyzji. W końcu mieszkania nie kupuje się codziennie. Jeśli podejmiesz decyzję, że dana lokalizacja, cena i termin oddania mieszkania odpowiadają Ci zgłoś się znowu do dewelopera z prośbą o przesłanie projektu mieszkania oraz prospektu informacyjnego, w którym zawarte są najważniejsze informacje na temat danej inwestycji. Warto także poprosić o projekt umowy deweloperskiej, aby, móc się z nią na spokojnie zapoznać.

Podpisz dokumenty i uzyskaj środki finansowe

Kiedy jesteś już pewien co do zakupu mieszkania od danego dewelopera, możesz podpisywać z nim umowę deweloperską, w której zostaną zawarte wszystkie Twoje prawa i obowiązki. Dobrą praktyką jest skonsultowanie się przed jej podpisanie z prawnikiem w celu skontrolowania jej warunków. Jeśli planujesz sfinansować zakup mieszkania od dewelopera kredytem hipotecznym, konieczne będzie także podpisanie umowy rezerwacyjnej. Na jej podstawie udzielany zostanie kredyt w banku. Wiąże się ona z opłatą rezerwacyjna wynosząca najczęściej od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. W razie braku uzyskania kredytu przez nabywcę przepada ona. Jeśli natomiast sfinansujesz zakup mieszkania za gotówkę, warto wiedzieć, ma, że wpłata całej kwoty z góry, pozwala bardzo często na uzyskanie atrakcyjnych rabatów w wysokości nawet do 5%. Negocjacje zawsze warto podejmować z deweloperem, gdyż zazwyczaj cena ofertowa różni się od finalne ceny rynkowej mieszkania, a sam developer zawsze zakłada nadwyżkę na ewentualne upusty przy ustalaniu ceny wyjściowej za dany lokal. Podpisując umowę deweloperską warto zwrócić szczególną uwagę na terminy oddania mieszkania oraz termin przekazania kluczy. Wbrew temu, co myśli większość osób terminy te bardzo często nie pokrywają się ze sobą w czasie.

Po dopełnieniu wszelkich formalności związanych z podpisywaniem umowy uzyskaniem środków finansowych, a także wpłacie zaliczki. Pozostaje jedynie czekać, aż mieszkanie zostanie wybudowane przez dewelopera. Okres oczekiwania w zależności od rozmiarów inwestycji oraz lokalizacji może trwać od roku do nawet 5 lat. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.

Wykonaj odbiór mieszkania i podpisz umowę przeniesienia własności

Kiedy mieszkanie zostanie już wybudowane, a data odbioru znajdzie się na kalendarzu, pora na wykonanie ostatnich czynności związanych z zakupem mieszkania od dewelopera. Odbiór techniczny to nic innego jak oględziny mieszkania i ocena jego wykonania pod względem zgodności z przedstawionym projektem oraz umowa deweloperska. Do tej czynności warto zatrudnić fachowców, aby mieć całkowitą pewność, że z nowe mieszkanie Praga Południe wszystko jest w porządku. Natomiast przeniesienie praw własności odbywa się poprzez nadanie aktu notarialnego u notariusza. Wiąże się to z kosztami, ale jest to tak naprawdę ostatnia prosta do uzyskania własnego lokum.

angielski