Szybka sprzedaż mieszkania w Warszawie: żeby mieszkanie, nawet w Warszawie, zostało szybko sprzedane, przede wszystkim powinno zostać odpowiednio zaprezentowane. Nie bez znaczenia jest kontakt sprzedającego z kupującym. Na samym początku należy takie mieszkanie na sprzedaż odpowiednio przygotować. To, co dla nas jest mało istotne, bez znaczenia, potencjalnego kupującego może odstraszyć, dlatego warto zadbać o szczegóły. W związku z tym, że zwykle w jakiś sposób jesteśmy związani emocjonalnie z mieszkaniem, trudno nam spojrzeć na nie obiektywnie, dlatego warto zasięgnąć opinii osoby z zewnątrz, która łatwiej zauważy wady i problemy, a przede wszystkim nie jest związana emocjonalnie.
Jeszcze zanim rozpoczniemy reklamować nasze mieszkanie na sprzedaż, uporządkujmy dokumenty. Pamiętajmy o posiadaniu kopi aktu notarialnego, potwierdzającej, że jesteśmy właścicielem sprzedawanego mieszkania, kupujący na pewno będzie chciał zobaczyć ten dokument. Warto uregulować wszystkie zaległe płatności, a nawet postarać się o zaświadczenie, iż nie zalegamy z rachunkami za lokal. Kolejny krok to oszacowanie wartości mieszkania. My chcemy sprzedaż jak najdrożej, a klient chce kupić jak najtaniej, przeszacowana oferta potrafi bardzo skutecznie zniechęcić kupującego.
Lokalizacja mieszkania ma wpływ na jego sprzedaż
Musimy przy tym wyzbyć się wspomnień i sentymentów, bo potrafią one bardzo utrudnić proces wyceny. Podczas ustalania ceny mieszkania na sprzedaż należy wziąć pod uwagę jego lokalizację. Na pewno zbyt duża odległość do sklepu, komunikacji miejskiej, szkoły, czy przedszkola nie wpłyną pozytywnie na wysokość ceny. Również brak miejsca parkingowego działa na niekorzyść. Warto zapoznać się z wycenami podobnych nieruchomości w okolicy, a także poznać plany rozbudowy okolicznej infrastruktury, byśmy na pytanie, czy coś jest planowane w pobliżu, mogli odpowiedzieć wyczerpująco i zgodnie z prawdą. Przygotowanie mieszkania na sprzedaż to kolejny krok. W tym miejscu warto skorzystać z pomocy projektanta wnętrz, bo również i mieszkania, także w Warszawie, kupuje się oczami. Taki specjalista spojrzy na mieszkanie trzeźwym okiem i podpowie, co możemy zrobić, by uczynić je bardziej atrakcyjnym dla potencjalnego nabywcy. Projektant doradzi nam, których kolorów i dodatków użyć, by wydobyć z mieszkania potencjał. Bez dyskusyjnym pozostaje fakt, że mieszkanie przygotowane na sprzedaż musi być wysprzątane, najlepiej też świeżo pomalowane. Brudna łazienka, kurz na szafkach, porysowane kredkami ściany potrafią bardzo szybko zniechęcić potencjalnego klienta. Nie każdy potrafi odnaleźć piękno wnętrza pod odłażącymi płatami farby, grubą warstwa pajęczyny. Dopiero gdy mamy pewność, że uniknęliśmy wspomnianych błędów, możemy zabrać się za fotografowanie mieszkania, wystawianie ogłoszeń i oczekiwanie na potencjalnych klientów. Wykonując zdjęcia pomieszczeń należy dołożyć do tego szczególnej staranności. Nie powinny być to zdjęcia wykonywane telefonem. Trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie, najlepiej robić zdjęcia przy świetle dziennym.
Sprzedając mieszkanie usuń przedmioty osobiste
Kolejny element to usunięcie rzeczy osobistych. Mieszkanie powinno zostać zdepersonalizowane. Dla właścicieli jest to szczególnie trudne, którzy spędzili w tym wnętrzu wiele lat, a może nawet całe życie. Depersonalizacja mieszkania polega na usunięciu wszystkich elementów i akcesoriów osobistych, które podkreślają przynależność lokalu do właściciela. Takimi akcesoriami są na przykład fotografie rodzinne powieszone na ścianach czy ustawione na półeczkach. Mogą być nimi pamiątki o wymiarze osobistym, a nawet magnesy na lodówce, które dla obcej i niewtajemniczonej osoby będą zwyczajnym bałaganem. Przygotowując mieszkanie na sprzedaż wynosimy, usuwamy, wyrzucamy wszystko to, co jest zbędne podczas sprzedaży. Ważnym jest odpowiednia atmosfera podczas prezentowania mieszkania. Na pewno nie będzie sprzyjający hałas, harmider, szczekający pies, płaczące dziecko.
Polecamy także:
-
- zarządcy nieruchomościami Warszawa https://www.pmgpartner.pl/zarzadzanie-nieruchomosciami-warszawa.php
Sprzedając mieszkanie zadbaj o dobrą atmosferę
Zapachy też nie są bez znaczenia, smażące się kotlety, czy kiszona kapusta nie wpłyną pozytywnie na podniesienie walorów estetycznych mieszkania. Brak komfortu dla oglądającego znacznie obniża prawdopodobieństwo, że będzie on poważnie rozważał zakup. Najlepiej, by na czas oglądania domu przez potencjalnych kupujących nie było w nim dzieci, zwierząt, a przede wszystkim – bałaganu. Zdarza się, że sprzedający nie są przygotowani na spotkanie z potencjalnym kupującym. Nie potrafią odpowiedzieć na pytania dotyczące budowy domu, czy kosztów jego utrzymania. Podczas prezentacji mieszkania trzeba być dyspozycyjnym i otwartym, gdyż kupujący najczęściej będą chcieli obejrzeć lokal popołudniami, lub w weekendy. Musimy odpowiednio zorganizować czas, by nie popędzać oglądających, nie trzymać ich „pod drzwiami”, gdyż wcześniejsi zainteresowani, nie opuścili jeszcze mieszkania. Nawet jeśli masz powody do bycia w złym nastroju, postaraj się opanować emocje. Zadbaj o miłą atmosferę i bez zniechęcenia odpowiadaj na kolejne pytania. Nie włączaj telewizora i nie zapalaj papierosa, istotne jest by okazać rozmówcy szacunek. Dobry kontakt z klientem przekłada się na jego zaufanie do kontrahenta.