Jak sprawdzić, czy auto ma usterkę – garść porad od profesjonalistów

Jak sprawdzić, czy auto ma usterkę - garść porad od profesjonalistów

Jak sprawdzić, czy auto ma usterkę – garść porad od profesjonalistów. Większość osób, już od młodego wieku, ma swoje własne auto. Jest to dość popularne, ponieważ teraz większość z nas nie wyobraża sobie poruszania, bez możliwości jazdy autem. Czasem jednak każdy samochód może się zepsuć, czy to nowy, czy też bardzo stary i wtedy przydaje się kontakt z dobrym warsztatem samochodowym.

Kiedy wiadomo, że trzeba odwiedzić warsztat samochodowy?

Nie każdy zna się na samochodach i jest to chyba dość oczywiste. Mechanika samochodowa jest dość trudna, szczególnie że mamy na świecie dziesiątki producentów samochodów i jeszcze do tego zawsze przy każdej marce mamy do czynienia z różnymi silnikami. Dlatego też nie jesteśmy w stanie dostrzec i wykryć, z jaką usterką zawsze mamy do czynienia, jednak mamy możliwość sprawdzenia, czy nasze auto jest w dobrym stanie i czy należy je odprowadzić do warsztatu samochodowego. Do sprawdzenia, czy wszystko jest w porządku, powinniśmy używać naszego wzroku, węchu i słuchu. Dzięki temu będziemy wiedzieć, kiedy dzieje się coś złego.

Zacznijmy może od wzroku, tutaj będziemy w stanie zauważyć głównie, czy auto jest w którymś miejscu za bardzo obniżone, czy może za bardzo skacze na dziurach, czy też przy hamowaniu bardzo się obniża lub bardzo chwieje na zakrętach. Jeśli zauważymy, że coś jest nie tak, to od razu należy z autem udać się do warsztatu samochodowego, gdzie mechanik sprawdzi, jakie części są do wymiany i o co tak naprawdę chodzi. Warto także od czasu do czasu obserwować, jaki jest kolor spalin wydobywający się z rury wydechowej. Jeśli będzie to ciemny, czarny kolor lub niebieski, czy też biały, to należy również bardzo szybko udać się z autem do mechanika. Jeśli będziemy opóźniali naszą wizytę u specjalisty, może się okazać, że w aucie będą uszkadzać się kolejne części i naprawa będzie dla nas coraz droższa. Sprawdzajmy również, czy pod autem nie ma żadnych wycieków, a jeśli będą, to w którym miejscu dokładnie pod silnikiem i jakiego koloru jest płyn. Możemy również dotknąć plamy i sprawdzić, jaka ona jest, jakiej jest gęstości i jak pachnie. Może ta informacja dla osoby, która nie zna się na mechanice, niewiele da, ale w warsztacie samochodowym, może to być bardzo ważna informacja.

Węch nie myli

Jeśli chodzi o węch, to może czasem on być dla nas mylny, dlatego każdy dziwny zapach powinniśmy wyczuwać przez dłuższy czas, aby jasno stwierdzić, że to z naszego auta. Jeżdżąc po ulicach, mogą do nas docierać zapachy z innych aut, czy też po prostu zapachy miasta. Każdy dziwny zapach powinien być dla nas znakiem. Może on oznaczać, że to tylko w klimatyzacji, czy też nawiewie coś się dzieje niepokojącego, jednak nie powinna to być żadna poważna usterka. Jednak to może być także dla nas znak, że w silniku doszło do wycieku jakiegoś płynu, który się za bardzo rozgrzewa i to już może być bardzo groźne.

No i pozostaje nam słuch. Wiadomo, że każdy silnik może brzmieć nieco inaczej i w autach starszych, szczególnie popularnych w naszym kraju, silnik nie będzie brzmieć idealnie, ale jeśli mamy sprawne auto, to warto zapamiętać, jak mniej więcej ono brzmi, gdy jesteśmy w jego wnętrzu i na zewnątrz. Potem, jeśli coś się stanie, coś się zepsuje, to będziemy w stanie usłyszeć to i od razu będzie to dla nas znak, że czeka nas wizyta w warsztacie samochodowym. Może to być stukanie, warkotanie, trzaskanie, tarcie i tak dalej. Każdy inny dźwięk, niż ten, który nasz silnik normalnie wydaje, powinien być znakiem ostrzegawczym. Nawet głośniejsze brzmienie silnika powinno być dla nas oznaką, że warto przejechać się do mechanika i dokładnie zbadać, o co chodzi.

Znaki od auta

Każdy samochód jest również wyposażony w tak zwane kontrolki, które wyświetlają się na tablicy rozdzielczej auta i są znakiem dla kierowcy, że z samochodem może się dziać coś niepokojącego i jakaś część wymaga naprawy. Czasem będzie to tylko oznaczać, że pora do auta dolać jakiegoś płynu i dalej można spokojnie jeździć, jednak czasem może to być znak poważniejszej usterki. Jest to naprawdę dobre rozwiązanie, dla osób, które nie znają się na autach.

Czasem to może być po prostu coś niegroźnego i nawet element, którego nie trzeba naprawiać, ponieważ nie jest on niezbędny do tego, byśmy poruszali się samochodem. Mimo to zawsze warto sprawdzać w warsztacie samochodowym wszystko, co będzie się nam wydawać dziwne, nienaturalne i co będzie nas niepokoić. Jeśli nie będziemy zwracać uwagi na drobne usterki, to auto może psuć się nam coraz szybciej i każda kolejna zepsuta część, może być wynikiem tego, że wcześniej nie naprawiliśmy innego elementu auta. Takie podejście jest bardzo złe i w ten sposób możemy się pozbyć czegoś, na co czasem pracowaliśmy naprawdę wiele lat.

Polecamy:

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl

angielski