Zabiegi kosmetyczne w SPA

Zabiegi kosmetyczne w SPA

Zabiegi kosmetyczne w SPA: Świat domaga się obecności piękna i młodości na każdym kroku. W odpowiedzi powstają jak grzyby po deszczu SPA, gabinety odnowy biologicznej, SPA & Wellness, resorty SPA. Wystarczy spacer  ulicami nawet średniej wielkości miasta w Polsce, by zobaczyć jak szybko rozwija się ten biznes. Jest popyt na różne zabiegi kosmetyczne, relaksujące, wspomagające odnowę biologiczną organizmu. Odpowiedzią na popyt jest zawsze podaż, a podaż w tym momencie oznacza powstawanie salonów SPA. Samo słowo SPA przyciąga klientów, którzy choć raz chcą skorzystać z odrobiny luksusu i zbliżyć się do świata celebrytów. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy SPA to miejsce tylko dla najbogatszych? Warto poznać to zjawisko.

Co oznacza słowo SPA?

Zabiegi kosmetyczne w SPA

Aby podać definicję SPA, warto na początku sięgnąć do etymologii samego słowa. Najczęściej pojawia się wyjaśnienie, że jest to skrót od powiedzenia łacińskiego „sanus per aquam” albo też i „sanitas per aquam”. Powiedzenie oznacza w wolnym tłumaczeniu „do zdrowia za przyczyną wody”, „przez wodę do zdrowia”. Etymologii terminu SPA można także szukać w nazwie XIV-wiecznego belgijskiego uzdrowiska, które znajdowało się w Ardenach, a nazywało po prostu Spa. Uzdrowisko słynęło ze źródła leczniczych wód mineralnych. Nazwa tego kurortu wprowadziła się do języka angielskiego.  Początkowo SPA oznaczało zwyczajnie kurort, miejscowość z wodami leczniczymi albo zabiegi kosmetyczne i lecznicze wykonywane przy użyciu wody. Istnieje jeszcze kolejne źródło, które może wskazywać na pochodzenie wyrazu SPA. Źródła tego terminu upatruje się w łacińskim wyrazie spagere. Oznacza ono czynność spryskiwania wodą. W walońskim znajdziemy słowo espa, które znaczy wodotrysk.

Wszystkie interpretacje łączy wspólny mianownik – woda. Tak więc w przypadku SPA woda i jej nieocenione działanie prozdrowotne jest podstawą wyjaśnienia samego pojęcia. Warto jednak na koniec stwierdzić, że sam termin SPA został spopularyzowany w USA. Pojawił się i zaczął funkcjonować na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Dzisiaj słowo SPA funkcjonuje jako synonim „korzystania z wody” najczęściej leczniczej. Jest to sauna, pływanie, masaże wodne, kąpiele w wodzie leczniczej, termalnej lub zwykłej, ale zawsze wzbogaconej o minerały lub ozonowanej.

Czy SPA jest synonimem Wellness?

Idea SPA to przede wszystkim działania prozdrowotne. Ale też w jej ramach pojawiają się zabiegi kosmetyczne, które są zdecydowanie działaniami upiększającymi, relaksującymi – mającymi wpływ na ciało bardziej pod względem estetycznym i psychicznym. Pozwalają uzyskać spokój, zrelaksować się i… odmłodnieć. Pojawia się także bardzo popularne, holistyczne podejście do zdrowia oraz satysfakcji człowieka. Pokazuje ono jednostkę jako całość. Zadaniem SPA jest realizacja filozofii głoszącej, że uzyskaniu poprawy lub utrzymania zdrowia powinno się wykorzystać jak najwięcej różnorodnych możliwości.

Dlatego też pojawia się zestawienie słów SPA i Wellness. Nie są one synonimami, ale są ze sobą związane. Wellness to jednak pojęcie szersze niż samo SPA. Przede wszystkim Wellness hołduje filozofii osiągania harmonii ciała, umysłu i ducha. Poprzez tę harmonię człowiek jest w stanie osiągnąć maksimum dobrego samopoczucia. Wellness to styl zdrowego życia.

Koncepcja Wellness

Wellness swoimi korzeniami tkwi w starożytności. Współcześnie pojmowana koncepcja pojawiła się pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Definicję Wellness wprowadził dr Halbert Dunn wraz z ideą zdrowego stylu życia. Zabiegi kosmetyczne, upiększające, odnawiające nie muszą być wykonywane w kurortach. Towarzyszyć im powinna aktywność fizyczna, odpowiednia dieta itp. Jest to więc opozycyjna definicja w stosunku do SPA. W pojęciu Europejskiego Związku Uzdrowisk SPA oznacza źródło wód mineralnych. Może to być miejsce, miejscowość, gdzie źródło zostało odkryte. Jest to miasto, które ma naturalne źródła wód mineralnych. Może też być przedsiębiorstwo, które świadczy zabiegi z wykorzystaniem leczniczych wód. Natomiast Wellness zapewnia osobom, które przebywają w takim miejscu dostęp do zróżnicowanych usług. Wszystkie te usługi mają jeden cel poprawę zdrowia psychofizycznego.

Ośrodki SPA

Wśród miejsc pretendujących do roli SPA można wyróżnić ośrodki Day SPA, w których zabiegi nie trwają dłużej niż jeden dzień. Klient przychodzi na kilka godzin. Są też wyspecjalizowane obiekty, gdzie odbywa się specjalne turnusy trwające od kilku do kilkunastu dni. Jest to tzw. Resort SPA. Day SPA to także takie miejsca jak: duże salony kosmetyczne, strefy SPA w klubach fitness. Są też osobne firmy, które zajmują się urodą i relaksem klientów, ale nie posiadają bazy noclegowej. To tak zwane gabinety odnowy biologicznej, zlokalizowane głównie w miastach. Resort SPA to obiekty hotelowe, które mają atrakcyjne turystycznie położenie. Proponują pełen usług zabiegów – zabiegi kosmetyczne, upiększające, relaksujące, odnowy biologicznej. Plusem są atrakcyjne sportowo przestrzenie. Tutaj swobodnie można uprawiać określone dyscypliny sportowe.

Strefy Wellness i SPA są zlokalizowane w obiektach hotelowych. Zabiegi nie są tanie, ale często można je kupić wraz z pakietem pobytowym. Natomiast DAY SPA, w zależności od zakresu oferowanych zabiegów, to wydatek kilkuset złotowy. Także luksus nie zawsze musi być najdroższy.

angielski