Tapety fioletowe

Tapety fioletowe

Fiolet coraz śmielej zaczyna wkraczać do aranżacji pomieszczeń. Tapety fioletowe, dodatki albo meble to metoda na elegancki oraz sprzyjający relaksowi wystrój. Sporo zależeć będzie niewątpliwie od zestawienia z innymi kolorami. Jakie barwy będą pasowały do fioletowej tapety i z czym najlepiej jest ją połączyć? Warto zapoznać się z poniższym poradnikiem, dzięki któremu uzyskamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania związane z tapetami w fioletowym kolorze.  

Fioletowe tapety – czy warto będzie je położyć na ścianach? 

Kolor fioletowy prezentuje się w pomieszczeniach bardzo kobieco, nowocześnie i elegancko. Coraz częściej wybierane są także fioletowe tapety na ściany, zaś aranżacje wnętrza z taką barwą stały się niezwykle modne. Niemniej jednak fioletowy jest dosyć trudną barwą. Jeżeli chcemy mieć fioletowe tapety na ścianach, musimy bezwzględnie dobrać resztę elementów wystroju wnętrz we właściwych kolorach. 

Bierzmy pod rozwagę, iż fioletowy jest mocną barwą na ścianach. Fioletowa tapeta na ścianie bardzo dobrze sprawdzi się w roli dekoracji, celem podkreślania odpowiedniej części wnętrza. Kolor wrzosowy pasuje wręcz idealnie do żółtego, białego, brązowego czy też szarego. Nie powinno się łączyć koloru fioletowego z czerwonym oraz niebieskim, gdyż wymienione barwy będą się najzwyczajniej w świecie ze sobą kłóciły. Warto dbać o odpowiednie połączenie barw na ścianach, aby fioletowa tapeta nie okazała się być po pewnym czasie nazbyt męcząca dla naszych oczu. 

Fioletowy to kolor luksusu

Fioletowy może być śmiało określony jako najbardziej kwiatowy kolor. Barwa lawendowa, wrzosowa czy fiołkowa są znane powszechnie i zagościły na stałe w nazewnictwie. Barwa fioletowa od dawien dawna uważana była za atrybut władzy, kojarzono ją również z przepychem i luksusem. Przyczyną tego stanu rzeczy były ogromne koszty związane z produkowaniem fioletowego barwnika, czyli tak zwanej tyryjskiej purpury. Pigment ten otrzymywano z morskich ślimaków nazywanych rozkolcami. 

Celem uzyskania zaledwie 1 grama tyryjskiej purpury, potrzebne było około 800 sztuk rozkolców. Dlatego też na zabarwienie szat na fioletowy kolor mogli pozwalać sobie wyłącznie władcy, jak i wysokie duchowieństwo. O wyjątkowym znaczeniu fioletu świadczy także fakt, iż była to ulubiona barwą królowej Kleopatry, który ponadto w starożytnym Egipcie stanowił symbol wiary i cnoty. 

Fiolet we wnętrzach: ma działanie uspokajające czy pobudzające?  

Barwa fioletowa jest jedną spośród najbardziej intrygujących z palety kolorów, powstająca wówczas, kiedy chłodny niebieski i pobudzająca czerwień zostają razem połączone. I właśnie taki nieco zaskakujący dla nas duet dwóch podstawowych barw, przeważa o niezwykłości koloru fioletowego. Zależnie od użytych proporcji między niebieskim a czerwonym, fioletowa tapeta na ścianie może działać na nas relaksująco albo wręcz przeciwnie pobudzająco. Opisane właściwości koloru fioletowego, wykorzystuje się w codziennym życiu. Stonowane barwy są wskazane w terapii mającej przezwyciężyć fobie i lęki, zaś nasycony, intensywny fiolet to bardzo dobre otoczenie dla ludzi, którzy uprawiają na co dzień artystyczne zawody, gdyż oddziałuje on pozytywnie na ich kreatywność.  

Fioletowy pokój – możliwe aranżacje

Tapety fioletoweBarwa fioletowa w aranżacjach pomieszczeń odgrywa zwykle drugoplanową rolę. Pojawia się przeważnie tylko w dodatkach – jako barwa przełamująca delikatne pastele albo czystą biel. Należy przyznać, iż w takiej roli spełnia się bardzo dobrze, niemniej jednak architekci wnętrz często decydują się na kolor fioletowy w roli najważniejszego koloru w mieszkaniu. Barwa fioletowa idealnie sprawdza się podczas urządzania wnętrz w prowansalskim stylu. Fioletowe tapety na ścianach w odcieniach dzikiej orchidei albo ciemnych winogron, współgrają bardzo dobrze z przytulnym, romantycznym oraz delikatnie cukierkowym klimatem, którym oznaczają się prowansalskie wnętrza.

Fioletowa tapeta na ścianie sprawdzi się także w naszej sypialni: do takiego pomieszczenia warto będzie wybrać nasycony i zmysłowy odcień. Jeśli obawiamy się nieco nasyconych barw na ścianach, to rozwiązaniem będzie połączenie w pomieszczeniu dwóch różnych odcieni fioletu: ciemnego z jasnym. Można na przykład na trzech ścianach przykleić tapety o delikatnym, rozbielonym kolorze lawendowym, zaś na czwartej ścianie, naprzeciwko wejścia, przykleić tapetę w kolorze mocno nasyconej śliwki.

Fioletowe tapety na ścianach – jakie kolory będą do nich pasować?

Fiolet bardzo dobrze wygląda w zestawieniu z innymi kolorami. Z czym można połączyć fioletową tapetę na ścianie, aby móc uzyskać najlepszy rezultat? Efektownie wypadną zestawienia z żółtym oraz z szarością. Trzeba unikać połączenia fioletowej barwy z jej bazowymi kolorami, a zatem czerwonym oraz niebieskim. Jeżeli preferujemy ciemną paletę barw, możemy przemyśleć kwestię zestawienia brązu z fioletem, chłodnym granatem lub kolorem bordowym. Barwa fioletowa będzie także dobrze wyglądać w towarzystwie antracytu, czyli odcienia wspomnianej szarości.