Witamina A – jakie produkty są z nią bogate?

Witamina A - jakie produkty są z nią bogate?

Witamina A – jakie produkty są z nią bogate? Mianem witaminy A określa się grupę kilku związków organicznych, które posiadają wyjątkowo istotne znaczenie dla ludzkiego organizmu. Inna popularna nazwa tej witaminy to beta karoten. Związki należące do tej grupy są rozpuszczalne w tłuszczach. Znane są przede wszystkim ze swojego udziału w procesie widzenia. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych skutków ich niedoboru jest tzw. kurza ślepota. Wspomniana witamina ma również wpływ na inne ważne funkcje organizmu. Co warto wiedzieć na ten temat i w jakich produktach można ją odnaleźć?

Jakie ważne funkcje pełni beta karoten?

Witamina A - jakie produkty są z nią bogate?

Warto wiedzieć o tym, że beta karoteny odgrywają ważną rolę w budowaniu odporności organizmu. Znane są między innymi z tego, że chronią nabłonek układu oddechowego przed działaniem szkodliwych drobnoustrojów. Pomagają również zwalczać bakterie i wirusy, które pojawiają się w organizmie. Tym samym wspomagają ochronę przed zakażeniami. To również związki istotne dla dobrej kondycji skóry, włosów i paznokci. Wpływają na prawidłowe funkcjonowanie błon komórkowych i regulują wzrost tkanki nabłonkowej. Często zadawane pytanie dotyczy tego, jak rozpoznać niedobór witaminy A. Może on się objawiać pogorszeniem widzenia po zmierzchu, łamliwością włosów i paznokci, pierzchnięciem skóry i wysychaniem rogówki oraz spojówki oka. W takich sytuacjach można często zaobserwować również zwiększoną podatność na infekcje oraz skłonność do biegunek. Zwiększone zapotrzebowanie na związki organiczne z tej grupy występuje zwykle u osób starszych, ciężarnych, pracujących przy komputerze oraz palących papierosy i spożywających duże ilości alkoholu. Po jakie produkty spożywcze należy sięgnąć, aby uniknąć niedoborów?

Produkty bogate w witaminę A

Karoten występuje w wielu produktach pochodzenia zwierzęcego. Produktem, po który najczęściej sięga się w sytuacjach niedoboru jest rybi tran. Ze względu na rozpuszczalność w tłuszczach, witaminę A warto spożywać właśnie w ich towarzystwie. Można ją odnaleźć również w nabiale. Do jej źródeł zalicza się między innymi masło i mleko. Dużą zawartość karotenów odnaleźć można również w mięsie tłustych ryb. Osoby planujące zwiększyć podaż tej witaminy często sięgają również po wątrobę i podroby zwierzęce. Warto wiedzieć, że potrzebne związki organiczne z tej kategorii pojawiają się również w jajach. Te ostatnie często kojarzone są z niekorzystnym wpływem na poziom szkodliwego cholesterolu. Do istotnych informacji należy zaliczyć fakt, że witamina A obniża jego poziom we krwi, jednocześnie wspierając układ sercowo-naczyniowy. Według zaleceń, zdrowe osoby mogą bezpiecznie spożywać 10 jajek tygodniowo.

Roślinne źródła karotenów

Dużą zawartość omawianych związków odnaleźć można w owocach i warzywach. Dla zapewnienia najlepszej przyswajalności, warto spożywać je wraz ze zdrowymi tłuszczami. Naturalna witamina A kojarzona jest przede wszystkim z marchewką. W 100 g tego warzywa znajduje się średnio 6,15-9,02 mg prowitaminy. Decydując się na pozyskiwanie substancji z tego typu źródeł należy pamiętać o tym, że procesy przetwarzania cieplnego mogą obniżać zawartość witamin w warzywach i owocach. Najbardziej korzystne jest więc spożywanie ich na surowo. Do innych warzyw zawierających dużo karotenów zaliczyć można szpinak, pomidory, czerwoną paprykę i sałatę. Ich znaczne ilości odnaleźć można również w dyni. Chcąc dostarczyć swojemu organizmowi beta-karotenu, warto sięgnąć po zielone warzywa, takie jak brokuł, szczaw, szczypiorek czy natka pietruszki.

Smaczne i zdrowe owoce bogate w beta karoten

Potrzebne organizmowi związki z omawianej grupy występują również w wielu owocach. Aby zadbać o odpowiedni poziom witaminy A w organizmie, warto sięgać po roślinne produkty w kolorze pomarańczowym, żółtym i czerwonym. Wśród owoców odnaleźć ją można m.in. w morelach, brzoskwiniach, wiśniach i pomarańczach. Występuje również w śliwkach, agreście, arbuzach i melonach. Warto wiedzieć, że oprócz świeżych produktów, warto spożywać suszone śliwki lub morele, w których również znajduje się dużo korzystnych związków organicznych. Wspaniałym źródłem omawianej witaminy są również orzechy. Szczególnie pistacje, orzechy włoskie i laskowe.

Zobacz również:

Jak zadbać o odpowiedni poziom witaminy A?

Dla zapewnienia organizmowi zdrowia i dobrej formy, konieczna jest odpowiednia, zbilansowana dieta. Dzięki bogatemu występowaniu karotenów w wielu produktach spożywczych, zadbanie o ich odpowiednią ilość w diecie nie powinno stanowić wyzwania. Zaleca się pamiętać o spożywaniu kilku zróżnicowanych porcji warzyw i owoców każdego dnia. Codzienne posiłki warto wzbogacić o orzechy i nasiona. Również sięganie po zielone fragmenty roślin będzie miało korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Osoby szczególnie narażone na niedobór witaminy A, powinny w przemyślany sposób komponować spożywane posiłki. W razie wyjątkowo dużego zagrożenia, warto sięgnąć po gotowe suplementy. Karoteny to jedne ze związków wyjątkowo istotnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zaleca się kontrolować ich poziom w każdym wieku.