Podstawowy element kobiecej garderoby – damska koszula

Podstawowy element kobiecej garderoby - damska koszula

Podstawowy element kobiecej garderoby – damska koszula – klasyczna damska koszula to obowiązkowy element garderoby w szafie każdej kobiety. Najczęściej kojarzy się nam z eleganckimi spotkaniami lub obowiązkowym strojem w pracy. Jako małe dziewczynki najczęściej posiadałyśmy jedną białą koszulę, najczęściej sztywną i uszytą z nie najlepszych materiałów, które nosiłyśmy na szkolne uroczystości. Obecnie, jako dorosłe kobiety posiadamy co najmniej kilka damskich koszul i często stanowią one podstawę naszej garderoby.

Damska koszula. Skąd się wzięła w naszych szafach ?

Podstawowy element kobiecej garderoby - damska koszulaDamska koszula w postaci jakiej znamy ją dzisiaj, jest stosunkowo nowym wynalazkiem. Pierwowzorem koszul były różnego rodzaju tuniki traktowane jako szaty spodnie. W przypadku mężczyzn służyły do ochrony ciała przed ranami i otarciami, które mogły być spowodowane przez zbroje rycerskie. Kobiety, jeżeli posiadały wyższy statut materialny, traktowały ją jako bieliznę. W niższych warstwach społecznych traktowane były jako codzienny strój . Koszula na przestrzeni wieków przechodziła wiele przeobrażeń. Aby nadać jej charakter bardziej eleganckiego stroju, często była ozdobiona koronkami i haftami. Pojawiało się również coraz więcej elementów, które spotykamy we współczesnych modelach, takich jak kołnierzyki czy mankiety.

Damska koszula jako ważny element garderoby zaczęła nabierać znaczenia po nastaniu mody na dwuczęściowe suknie. Góra i dół sukienki coraz częściej różniły się kolorem i rodzajem materiału. Dzięki temu projektanci i krawcowe coraz częściej traktowali koszulę jako odrębny element stroju, któremu należy poświęcić należytą uwagę. Dziś poszukiwane są eleganckie koszule damskie do biura, w której kobieta będzie czuła komfortowo i elegancko.

Biała koszula – ponadczasowy szyk i elegancja.

W przeszłości noszenie białych koszul było przywilejem wyższych sfer, ponieważ ze względu na kolor nie nadawała się ona do żadnej pracy. Również obecnie, biała koszula jest postrzegana jako element stroju, który szybko i wyraziście zmienia status całego wyglądu. Klasyczna, biała, damska koszula dodana nawet do zwykłych dżinsów od razu przenosi cały strój do kategorii – elegancka garderoba. Dlatego zawsze warto mieć w szafie chociaż jedną, dobrej jakości białą koszulę. Doskonale nadaje się na rozmowy kwalifikacyjne, spotkania biznesowe czy codzienną pracę w biurze. Każda kobieta ubrana w białą koszulę wygląda świeżo i dystyngowanie. W tym miejscu należy wspomnieć o bieliźnie jaką należy nosić pod białą koszulą. Powinna mieć ona kolor cielisty, dzięki temu nie będzie widoczna pod białą bluzką.

Oprócz bieli, w oficjalnej garderobie warto mieć również kilka damskich koszul w innych kolorach, które będą pasowały do formalnego charakteru stroju. Powinny to być bluzki w kolorach błękitnych, niebieskich czy granatowych. Takie barwy są uznane za wyznacznik elegancji, dobrego smaku i stanowią podstawę stylizacji biznesowych.

Jak nosić koszulę damską oversisze?

https://www.youtube.com/watch?v=8MddMRvzSuE

Damska koszula – podstawowy element kobiecego stroju.

Jednak damskie koszule, to nie tylko stonowane barwy i klasyczne modele. Kolorowe koszule z lekkich materiałów mogą stanowić uzupełnienie każdej stylizacji. W kratkę, paski, w kwiaty, z długim czy krótkim rękawem stanowić mogą podstawowy element wygodnego, kobiecego stroju. Co więcej, w zależności jaki rodzaj koszuli wybierzemy, może ona służyć do maskowania wszystkich niedociągnięć albo podkreślić nasze atuty.

Ważnym elementem damskich koszul, na który warto również zwrócić uwagę są kołnierzyki. Przede wszystkim, należy pamiętać, że kołnierzyk znajduje się w okolicach twarzy, co często przyciąga wzrok rozmówcy. Jest ważnym elementem dekoracyjnym i zazwyczaj decyduje o całym stylu prezentowanym przez dany model. Dlatego wybierają koszulę, warto wcześniej zastanowić się jaki styl nam odpowiada. Większość damskich koszul posiada jeden z trzech niżej zaprezentowanych kołnierzyków:

  • klasyczny – z wyłogami ułożonymi blisko szyi, często nazywany jako ”kent”
  • stójka – kołnierz bez wyłogów
  • klubowy – kołnierzyk z wyłogami, które posiadają zaokrąglone końce.

Kilka pomysłów jak nosić damskie koszule.

Damskie koszule to wdzięczny element garderoby, który stwarza wiele możliwości stylizacyjnych. Zazwyczaj nosimy ją włożoną ciasno do spódnic i spodni. Ten rodzaj noszenia koszul damskich najczęściej spotykamy w firmach i zakładach pracy, gdzie elementy garderoby powinny być blisko ciała i nie przeszkadzać nam w codziennych obowiązkach . Trendem, który ostatnio mocno zyskuje na popularności, staje się tak zwany – french tuck. Polega on na tym, że przód koszuli jest włożony za pasek, a boki i tył luźno wypuszczone. Damskie koszule świetnie sprawdzają się nie tylko w biurach, ale doskonale nadają się do tworzenia letnich kreacji. Dłuższe koszule, po przewiązaniu paskiem mogą stanowić alternatywę dla miniówek. A kolorowa damska koszula zawiązana z przodu na węzeł, doda lekkości każdej stylizacji.

Ilość kolorów i modeli damskich koszul, które możemy dzisiaj kupić jest ogromna. Możemy wybierać od klasycznych, białych modeli po fantazyjne, wielokolorowe bluzki. Kiedyś były elementem męskiej garderoby, dzisiaj każda z nas ma co najmniej kilka sztuk damskich koszul w szafie. Dzięki temu możemy łatwo i szybko przygotować strój na każdą okazję.